0

Д виженията и трусовете на ледниците около българската полярна база „Св. Климент Охридски“ проучват родните учени. Целта на проекта е да се изследват движението на замръзналите планини на остров Ливингстън с наземни и сателитни данни. Планираните проучвания включват непрекъсната регистрация на трусовете от сеизмична станция LIVV, кратки сеизмични записи от ледниците в района на българската антарктическа база, както и видеорегистрация на срутвания от лед.

Проектът се изпълнява съвместно от екип на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. 

Изследванията от предходните години показват, че над 16 000 труса са разлюлели ледник, носещ българското име Перуника, в Антарктида.

Замръзналата планина се намира в акваторията на остров Ливингстън. Така наречените ледотресения продължават от секунда до минута. През 2015 г. е инсталирана първата сеизмична станция близо до Перуника. До 2018 г. сеизмичните записи са правени само през астралното лято, когато е отворена българската полярна база, а от януари 2020 г. сеизмичната станция работи целогодишно. 

Още с пристигането си на Ледения континент тази година полярниците направиха  профилактика на апаратурата и бе инсталирано подобрено захранване в сеизмичната станция LIVV.

Тя е работила почти една година с малко прекъсване през зимните месеци до средата на ноември 2021 г. По този начин благодарение на поддръжката, която бе направена от инж. д-р Петър Сапунджиев по време на 29-ата антарктическа експедиция, бе осигурен най-дългият досега сеизмичен запис в станцията. 

Всъщност дълго време се е смятало, че в Антарктида не се случват трудове. Именно инсталирането на сеизмични станции показало, че истината е съвсем различна.

Земетресенията, причинени от движението на ледниците, са открити само преди 30-40 години. Повечето регистрирани сеизмични събития в района имат природен характер - земетресения, вулканична активност, ледотресения, срутване на лед и др.

Земетресенията, свързани с ледници, се наричат ледени трусове при по-силните и ледени шокове при по-слабите.