0

Б ългарската федерация по лека атлетика подготвя семинари с големи треньори и специалисти, за да има отново силни резултати и отличия от световни, и европейски първенства в олимпийски спорт №1, разкри президентът на БФЛА Иван Колев.

Той заедно със Светла Димитрова-Пищикова, бронзовата медалистка от Европейско първенство Яна Касова, европейската шампионка за девойки Гергана Стоянова и Антон Бонов, координатор на федерация, дадоха поредна пресконференция по повод "100 години българска лека атлетика" - рубрика на списание "Атлетика". И трите атлетки са възпитанички на големия треньор Илиян Пищиков.

"Тук съм, за да уважа нашите шампионки. Вече работим по въпроса с базите чрез Общините и Министерството на младежта и спорта. Няколко стадиона са в процес на строителство или обществени поръчки. Като организация относно лагерите - ще работим в тази посока, ще правим семинари с големи треньори и специалисти", каза Колев пред журналистите.

Светла Димитрова-Пищикова печели два златни медала от световни първенства за девойки (седмобой) през 1986 и през 1988 г. Двукратната европейска шампионка на 100 метра с препятствия - през 1994-а в Хелзинки (Финландия) и през 1998-а в Будапеща (Унгария). На Световното първенство през 1997 година в Атина (Гърция) взима сребърен медал. На Европейското първенство през 1994-а има бронзов медал с щафетата на 4 по 100 метра. Тя е петкратна участничка на Олимпийски игри Обявена за атлет на България за 1998 година.

"Ако говорим за класиране, първото място на първото Световно първенство за девойки, където аз бях младша възраст, а се състезавах със старша и станах шампионка, е най-ценният успех за мен. Кариерата ми започна в Атина 1986 и завърши в Атина на Игрите през 2004. С много труд се постига всичко - 0.05 процента е талант, а 9.95 труд. Това поколение сега не тренира толкова, колкото ние. Или нещо бъркат или не тренират. Имаме няколко зрънца, Дай боже да постигнем нещо", каза Димитрова-Пищикова.

Според нея проблемите в леката атлетика са комплексни - треньори, бази, липса на финансиране.

"Няма качествени треньори, липсват лагери в чужбина, базите не са добри, няма финансиране. Без пари не става. Освен това, никой не иска от нашия опит, всички се мислят за велики. Треньорите някъде бъркат, но няма да си го признаят. Вътрешната конкуренция създава шампионите", добави тя.

Бронзовата медалистка на 100 метра с препятствия от Европейско първенство Яна Касова също е на мнение, че младото поколение не се отдава напълно на тренировките.

"Много се радвам, че съм съвременичка на този юбилей. Горда съм, че съм част от най-големите успехи на българската атлетика. Ние трите винаги сме били конкурентки на пистата. На Европейското първенство в Мюнхен отидох като дебютант, но с огромно самочувствие, че съм добре подготвена, защото съм тренирала с шампионката от последните две години. Сега младите хора не могат да се отдадат на тренировките напълно. Но причините за проблемите са комплексни", коментира Касова.

Европейската шампионка за девойки Гергана Стоянова от доста години живее в чужбина.

"Не следя много резултатите на българките спортисти, защото нямам достатъчно време, но гледам световна атлетика. Когато спечелих титлата бех много уверена в себе си, защото бях много добре подготвена. Проблемите започват още от девойките, явно сега по-рано приключват кариерата си", каза Стоянова.

Трите получиха като подарък книгата на Григор Христов - "За "Царицата" с признание и любов".