„Тръгнахме набързо, каквото успяхме да вземем, малко ценности и пари, дрехите, които носим. Всичко друго остана в домовете ни. За нас няма обратен път назад. В Украйна е страшно, убиват се по улиците, който както може се спасява“. Това разказа пред „Телеграф“ Оля от Одеса, която е тръгнала за България с трите си деца. Мъжът й е останал в Украйна. Жената разказа, че мъжете са мобилизирани в армията и много трудно, почти невъзможно е да напуснат пределите на страната. През последните дни десетки млади семейства са напуснали родината си.
На ГКПП Дуранкулак преминават по 10-15 автомобила с украинци само за 30 минути. Екипът ни ги посреща с мартенички за здраве. Усмихват се въпреки тъгата и сълзите в очите им. Някои от тях дори знаят за българската традиция, тъй като и в родината им има много българи, които спазват обичая.
Ирина е друга млада украинка, тръгнала от Одеса заедно с децата си. Следват я още две коли, пълни с жени и деца – нейни съседи и приятели. Търсят убежище в България, тъй като са идвали тук на море и им е познато. Езиците ни са близки и някак се чувстват по-добре тук, отколкото в Румъния, където също са могли да потърсят убежище. „Някои от нашите остават в Румъния, но повечето гледат да са възможно по-далеч от Украйна и в същото време да не е прекалено далеч. Тези, които сме от Одеса и този район, идваме в България, на хотел, на квартира във Варна, в Добрич. Има и хора с приятели в София и други градове, които ги подслоняват“, обяснява жената и бърза да обмени евро в лева.
В посока към България се образуват опашки от чакащи за влизане в страната. Трафик има и в обратна посока. На граничния пункт при Дуранкулак прилича повече като през лятото, когато хиляди румънци идват у нас на почивка. Сега обаче румънски коли почти отсъстват. Пълно е с украински, но и с много български. Оказа се, че българи от Добрич и Варна се самоорганизират и тръгват към делтата на река Дунав на границата между Румъния и Украйна, за да посрещат бежанци от Украйна. „Аз съм украинец, живея от много години в България, имам роднини и отивам да ги посрещна, ще се настанят първо при мен във Варна, а после ще търсят самостоятелна квартира“, разказва Виталий, който пътува с БМВ с варненска регистрация. Игор пък е бесарабски българин. Студент е във Варненския свободен университет и е тръгнал да прибере братовчедка си и нейни приятели.
„Сложно е с украинците, които са в Киев и в Северна Украйна, те почти нямат шанс да стигнат до България. Пътищата са блокирани, стреля се. Спират и те свалят по пътя, не знаеш какви са, руснаци или просто бандити, които правят грабежи. Тръгнали са много мародери. Повечето, които се спасяват, са от Одеса, защото все още там е по-спокойно“, разказва младият мъж. Докато говори, се приближава млада украинка, която пита за винетка. Жената е от село, близо до Одеса, и разказва, че сутринта в 6 часа, когато е тръгнала към България, край селото й са се чували тътени от взривове. „Почти цялото село е празно. Останаха само възрастни хора. Моята баба също е там. Трудно подвижна е и не иска да пътува. Каза ние младите да се спасяваме, каза, че най-сигурно е да дойдем в България“, сподели жената.
Майки и деца бягат под обстрел
Стреля се, навсякъде се стреля. По улиците има гърмежи. Не знаеш кой свой, кой чужд. Има много предатели, които са се крили и сега се изживяват като руснаци и защитават руската кауза. С тези хора сме живели толкова години врата до врата, а сега сме врагове. Взехме децата си, за да ги спасим. Буквално се измъквахме между куршумите. Това сподели пред „Телеграф“ поредната млада украинска майка, която бяга от войната. Търсят убежище сами, никой нищо не им е предложил, нямат контакт с властите. Просто са взели каквото могат и са тръгнали на посоки, без предварителен план.
Четири автобуса с около 200 души пристигат от Киев
Четири автобуса и няколко автомобила на българската мисия в Киев пристигат на ГКПП Дуранкулак. Те са тръгнали рано сутринта и вчера преди обяд минаха границата на Украйна с Молдова. На пункта за влизане в България бяха около 21 часа. Пътуващите са около 200 души - граждани на България, Украйна, Северна Македония и Грузия. „Телеграф“ научи, че има и един гражданин на САЩ. Към България се прибира и цялата ни дипломатическа мисия от Киев. За евакуиращите се от Украйна е осигурен коридор и няма да се изискват PCR тестове и ваксини за влизане у нас. „Телеграф“ научи, че такива изисквания няма и към пътуващите индивидуално с автомобили към България украинци.
Захари Белчев