0

С ветът угаси светлините, за да отбележи Часа на Земята.

Часът на земята (Earth Hour) е най-мащабното събитие, посветено на опазването на планетата, организирано от WWF (Световен фонд за дивата природа).

Провежда се всяка последна събота на месец март, когато граждани, бизнеси и правителства по целия свят едновременно изключват електрическото осветление, отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще и давайки фокус върху изменение на климата.

Часът на Земята се организира за първи път през 2007 г. в Сидни, Австралия, след което става традиция и започва да се отбелязва по цялата планета.

Символиката на угасналата планета бе подета и няколко години по-късно, когато по същия начин светът отбеляза с тъмнина съпричастността си с народа на Украйна.

През 2007 година 2,2 милиона души стават част от първия световен час на земята в Сидни, изключвайки осветлението си за 1 час. Само година по-късно 50 милиона души от 370 града, в повече от 35 страни по света, се присъединяват и изключват осветлението си за час.

През 2009 г. към Часа на земята се присъединяват над 1 милиард души в близо 4500 града от 88 държави, приканвайки обществото, бизнеса и правителствата да спрат светлини в продължение на час от 20:30 до 21:30 ч. на 28 март (събота).

В България първото издание на Часа на Земята е организирано през 2008 г. от WWF България. Отбелязването на инициативата продължава всяка година, като част от работата на българския екип на природозащитната организация.

През 2024 г. Часът на Земята се проведе на 23 март, събота, между 20:30 часа и 21:30 часа.

Известни сгради като Айфеловата кула, Операта в Сидни, "Емпайър Стейт Билдинг" и много други изгасиха светлините си, за да насърчат правителствата и бизнеса да дадат своя принос към изграждането на по-устойчиво общо бъдеще.

В България светлините си загасиха храм-паметникът "Св. Александър Невски", Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Народният театър "Иван Вазов" и др.