Д ълбоко в отдалечена гора в Полша изследователи поставиха фотокапан и останаха изумени от записаните кадри. На тях се вижда двойка свръхредки животни.
Два черни вълка бяха заснети от камерата да преминават през горски поток, което вдъхна нова надежда за разнообразието на дивата природа в региона, съобщи Асошиейтед прес.
На кадрите, заснети от изследователи на дивата природа, се вижда как тези поразителни животни, за които се смята, че са брат и сестра, се движат заедно със своите сиви събратя в естествената си среда.
Йоанна Точидловска, координатор на проект към Фонд за опазване на дивата природа SAVE в Полша, случайно е забелязала вълците, докато е извършвала мониторинг на популацията на бобрите.
„Това е нещо ново и необичайно“, казва тя пред репортери за неочакваното откритие.
Тези вълци с черна козина се срещат изключително рядко в Европа. Докато повечето от близо 3000-те вълка в Полша са сиви с червени или черни акценти, тези животни имат отличителна изцяло черна козина, за която се смята, че е резултат от генетично смесване с домашни кучета преди хиляди години.
Фотокапаните са ценен инструмент за експертите по дива природа. Те помагат на изследователите да проследяват състоянието на популациите на дивите животни без да нарушават естественото им поведение, като предоставят важни данни за това как видовете се възстановяват след почти пълно изчезване, тъй като вълците в Полша са били почти напълно унищожени през 50-те години на миналия век.
Завръщането на вълците в полските гори е успешен пример за опазване на околната среда, чиито ползи надхвърлят спасяването на един вид. Здравите популации на хищници помагат за поддържането на балансирани екосистеми, които поддържат по-чиста вода, по-здрави гори и по-стабилни общности от диви животни, на които разчитат местните жители и туристите.
В момента природозащитният екип събира проби от изпражненията, за да проучи генетиката на тези необичайни вълци, които се определят на възраст на около една година и тежат близо 30 кг. Местонахождението им остава поверително с цел защита на животните.
„За хората това е нов феномен“, казва пред АП Роман Гула, ръководител на проекта на организацията за мониторинг на вълци.
Откритието показва, че с интелигентно управление и защита видовете могат да се възстановят от ръба на пропастта. Тъй като тези величествени същества възвръщат историческата си територия, те помагат за възстановяването на естествения баланс в екосистемите, поддържащи дивата природа и човешките общности в цяла Полша.