0

Б ългарски полицаи са обвинени, че са пренебрегнали обажданията за спешна помощ и са възпрепятствали спасяването на трима египетски тийнейджъри, които по-късно са починахали при минусови температури близо до българо-турската граница в края на декември.

Доклад с доказателства, събран от две хуманитарни организации и публикуван от Guardian, съдържа снимки, свидетелства и геолокации, за които се твърди, че показват неуспеха на властите да спасят момчетата, които са викали за помощ, докато се борели със студа и се изгубили в горите край Бургас.

Организациите No Name Kitchen (NNK) и Collettivo Rotte Balcaniche (CRB) твърдят, че техният доклад Frozen Lives разкрива по-голяма картина на бруталността срещу мигрантите по границите на Европа.

Границата на България с Турция е често срещан пункт за преминаване на бежанци към Европа, но през последните години има добре документирани нарушения на правата на човека, включително твърдения за незаконно връщане на търсещи убежище в Турция.

NNK и CRB твърдят, че полицията е била предупредена за първи път сутринта на 27 декември 2024 г., за трима бедстващи тийнейджъри които се намират „близо до смъртта”. След това са направени многократни обаждания на официалния номер за спешни повиквания 112.

Твърди се, че българската гранична полиция е възпрепятствала опитите за спасяване на мигрантите, въпреки че са видели дои видеозапис на едно от момчетата в снега.

Момчетата, по-късно идентифицирани като Ахмед Самра, 17, Ахмед Елаудан, 16, и 15-годишният Сейфала Елбелтаги, са открити мъртви по-късно, като около телата е имало следи кучешки лапи и отпечатъци от ботуши. В доклада се казва, че „показва, че граничната полиция вече го е намерила, може би все още жив или мъртъв, но е избрала да го остави там на студа“.