0

Ч упещи рекорди нива на гъст, токсичен смог, който е обгърнал Източен Пакистан и Северна Индия от миналия месец, могат да се видят на поразителни сателитни изображения, съобщи Си Ен Ен.

Огромен облак от сив смог покрива пакистанската провинция Пенджаб и се простира на изток в Индия, над столицата Ню Делхи и отвъд нея, показват сателитни изображения от NASA Worldview.

NASA Worldview

Замърсяването принуди властите в Пакистан да затворят училища и обществени места, тъй като лютият смог застрашава здравето на десетки милиони хора.

Изображения от пакистанските градове Лахор и Мултан този уикенд показват тъмна мъгла, която поглъща улиците и блокира сградите от поглед.

GettyImages

Замърсяването в региона нараства всяка зима, когато зловеща жълта мъгла покрива небето поради комбинацията от фермери, изгарящи селскостопански отпадъци, електроцентрали, захранвани с въглища, трафик и безветрени дни. Качеството на въздуха се влошава през зимата, защото по-студеният и по-сух въздух улавя замърсяването, вместо да го издига, както прави топлият въздух, когато се издига.

Въпреки че големите градове в Южна Азия страдат от отровен смог всяка година, властите във втория по големина град в Пакистан Лахор характеризират този сезон като безпрецедентен.

GettyImages

Индексът за качество на въздуха в части от Пенджаб, най-гъсто населената провинция на Пакистан с население от 127 милиона души, е надхвърлил 1000 единици няколко пъти през последната седмица, според IQAir, която проследява глобалното качество на въздуха. Отчитане над 300 единици се счита за опасно за здравето.

В град Мултан в Пенджаб в понеделник показанията за най-малкия и опасен замърсител PM2,5, бяха повече от 110 пъти по-високи от безопасните нива, определени от Световната здравна организация

При вдишване PM2.5 преминава дълбоко в белодробната тъкан, където може да навлезе в кръвния поток. Той идва от източници като изгаряне на изкопаеми горива, прашни бури и горски пожари и е свързан с астма, сърдечни и белодробни заболявания, рак и други респираторни заболявания, както и когнитивни увреждания при деца.

Болници и клиники в Пакистан са наводнени с пациенти, страдащи от последиците от замърсяването, като здравните служители на Пенджаб казват, че повече от 30 000 души са били лекувани от респираторни заболявания в засегнатите от смога райони, според Асошиейтед прес.