Б ританският външен министър ще заяви, че е дошло времето Европа да поеме тежестта на Америка в НАТО, при това Великобритания ще поеме водеща роля, пише "Таймс", коментирайки какво предстои да се чуе на започващата в петък Мюнхенска конференция по сигурността.
Лейбъристът ще обяви, че европейските страни "би трябвало да се съсредоточат още повече върху тежката работа" в НАТО, доколкото президентът Тръмп измества фокуса на Америка към Китай и защитата на Съединените щати, предаде БТА.
Посланието ще бъде отправено от британския външен министър Дейвид Лами и министъра на отбраната Джон Хийли на форума в Мюнхен, където към тях ще се присъединят ключови членове на екипа на Тръмп. Сред тях са вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио и специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия Кийт Келог.
Президентът Зеленски също ще присъства на конференцията, тъй като се надява да убеди Тръмп да запази американското финансиране за Киев в замяна на търговско партньорство, простиращо се до украинските запаси от ценни редкоземни метали.
Киър Стармър направи подобни предложения пред лидерите на ЕС в Брюксел миналата седмица, а намесата на Лами и Хийли се разглежда като опит да се успокои новата американска администрация, която ясно даде да се разбере, че би искала да види Обединеното кралство начело на НАТО в Европа.
Тръмп също така изисква от членовете на НАТО да увеличат разходите си до 5 % от БВП; и наистина разходите на някои от тях, включително Испания, Белгия, Канада и Италия, са доста по-ниски от сегашната цел от 2 процента. Обединеното кралство изразходва 2,3 %, но Стармър обеща да увеличи разходите си до 2,5 % от БВП.
Високопоставени британски военни източници смятат, че част от американските отбранителни ресурси и активи в Европа неизбежно ще бъдат пренасочени другаде като част от "ребалансирането", тъй като Тръмп като цяло е изместил фокуса си към САЩ и Индо-Тихоокеанския регион.
Източници от британското правителство заявиха, че Хийли и Лами ще дадат ясно да се разбере, че Обединеното кралство е готово да поеме водеща роля, като същевременно увеличи натиска върху другите европейски държави.
През тази натоварена седмица, в която се обсъждат перспективите пред европейската сигурност, Хийли ще ръководи и срещата на високо равнище по въпросите на отбраната, посветена на Украйна, в Брюксел в сряда, където към него ще се присъедини новият министър на отбраната на САЩ Пийт Хегсет. За първи път Обединеното кралство ще председателства Контактната група по въпросите на отбраната в Украйна по искане на САЩ. Очаква се Хийли да обяви нов пакет от британска военна помощ за Киев.
Тъй като безпилотните летателни апарати бързо се превръщат в определящ елемент на украинско-руския конфликт, Хийли ще потвърди, че до март Обединеното кралство ще достави на Киев над 10 000 безпилотни летателни апарата, което означава, че страната ще предостави смъртоносна помощ на стойност 450 млн. паунда.
Хийли ще заяви, че предоставените дарения са помощ, която ще постави Украйна във възможно най-добра позиция за евентуални преговори за постигане на мирно споразумение с Путин; а тези преговори Тръмп, по собственото му признание, би искал да проведе в рамките на първите 100 дни от встъпването си в длъжност.
"За конфликта в Украйна 2025 г. е критична година", заявява Хийли. "Въпреки че Русия е отслабена, тя несъмнено остава опасна. Решенията, които ще вземем днес и през следващите месеци, ще определят не само изхода от този конфликт, но и сигурността на нашия свят за следващото поколение."
След това Хийли ще отпътува за Мюнхен, където към него ще се присъедини Лами, който се очаква да проведе разговори с Рубио относно спорната сделка със Стармър за островите Чагос.
Срещите с Ванс и Келог все още не са потвърдени, но са вероятни, допълват източниците.
Тежките послания на правителството вероятно ще бъдат критикувани в Лондон от консерваторите, които оказват натиск върху Стармър заради продължаващия му отказ да определи краен срок по въпроса за изразходването на 2,5 % от БВП за отбрана, посочва "Таймс".
Стратегическият преглед на отбраната, започнал през юли миналата година, за да оцени състоянието и перспективите на британските въоръжени сили, все още далеч не е завършен. Лейбъристката партия заяви, че той ще бъде публикуван през първата половина на тази година.
ЕС е изправен пред "перфектна буря" от кризи
ЕС е изправен пред "перфектна буря" от кризи, застрашаващи неговата сигурност, икономически и идеологически модели, които може да преодолее само ако увеличи разходите за отбрана и търговските връзки с други региони, предупреждава Мюнхенският доклад за сигурността за 2025 г., съобщи Евронюз.
В годишния доклад, публикуван в понеделник, дни преди световните лидери, министри и ръководители на отбраната да се срещнат на Мюнхенската конференция по сигурността, се посочва, че отрицателните ефекти от мултиполяризацията на международния ред изглежда преобладават и представляват особено предизвикателство пред визията на ЕС за света.
Мащабното нахлуване на Русия в нейния съсед накара страните от ЕС да харчат повече за своята отбрана, като повечето от държавите членки, които също са част от НАТО и които не успяха да постигнат целта на военния алианс за разходи за отбрана от 2% от БВП, сега я изпълняват.
"И все пак тези увеличения остават недостатъчни, като се имат предвид нуждите на Украйна и предупрежденията, че Русия може да разшири военните си усилия на територията на НАТО в рамките на пет до осем години“, се казва в доклада, като също така се отбелязва, че новата администрация на САЩ е била твърда в посланията си, за да накара блока да поеме по-голяма отговорност за своята сигурност.
Дали страните членки на ЕС ще приемат водеща роля на Лондон за НАТО на Стария континент? Все пак Великобритания не е най-големият дарител от европейските страни за армията на Украйна, а и Обединеното кралство демонстрира нежелание за работа с ЕС след Брекзит.
На неофициална среща по-рано този месец лидерите възложиха на Европейската комисия да разгледа възможността за промяна на фискалните правила на блока, така че разходите за отбрана да бъдат изключени от националните им разходи.
Бяла книга за отбраната, описваща военните способности, от които се нуждае ЕС, и различните варианти за финансирането им, трябва да бъде публикувана на 19 март.
Множество висши представители на ЕС ще присъстват на Мюнхенската конференция по сигурността от 14 до 16 февруари, включително председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, комисарят по отбраната Андрюс Кубилюс и топ дипломатът на блока Кая Калас.