Н а 21 юли поппевецът Владимир Ампов-Графа ще отпразнува своя 47-и рожден ден.

Въпреки годините младежкият му дух не спира да покорява сърцата на феновете. Преди време Влади сподели пред „Телеграф“, че е постигнал повечето от мечтите си, но нещото, което го провокира към днешна дата, е филмовата музика. „Много хора ме питат сега накъде. Тя музиката не спира. Тя винаги ме е водила. Това, че съм направил веднъж-два пъти концерт в Арената, не значи, че не можеш да направиш и трети. Ние обикаляме сцените за не знам кой път в България, но толкова ни е голям бизнесът и страната. Повтаряме много локации, но се радвам, че хората продължават да идват на концертите.

Влади Ампов с наградата Златно перо.

 Влади Ампов с наградата Златно перо.

Поради тези причини аз се стремя всеки концерт да е различен и да има нещо ново. Много ми се иска някой ден да правя музика и за филми. Ако говорим за мечти – това ме привлича. Смятам, че нещата идват в момента, в който трябва да се случат. Така е било винаги в живота ми. Разбира се, че човек трябва да работи и да мечтае целенасочено, но има някои работи, които не можеш да ги пресираш да дойдат по-рано, отколкото трябва. Човек трябва да си следи знаците и моментите, защото има моменти, които идват и не трябва да ги изпускаш“.

Лятна лента

Говорейки за музика за филми, последният проект на Графа - „Черен гранит“, е стъпка в тази посока. Двамата с режисьора Крис Захариев превърнаха песента във филмова история, заснета на 16-милиметрова кинолента. Екипът зад проекта обяснява, че това е съзнателен творчески избор, който цели да възроди автентичния облик на киното. Музиката е на Графа и Денис Попстоев, текстът е на Ника, а аранжиментът е на Попстоев. Песента се вписва в актуалната вълна на т.нар. Garagepop. От екипа на Monte Music разказват, че след първото слушане на новия албум на Графа „Синергия“ Крис Захариев си представя песента „Черен гранит“ като кратък летен филм. Вдъхновен от това, Захариев подтиква Графа и екипа на Монте Продакшънс да изберат именно „Черен гранит“ за следващия сингъл. „Надявам се, когато зрителите гледат клипа, да усетят онази младежка безгрижност, която ни напомня, че дори когато животът ни поднася изненади, нещата се нареждат“, казва Крис Захариев. Владимир Ампов-Графа допълва, че „песента носи в себе си интересна смесица от светлина, романтика и дълбочина – точно това искахме да уловим.“ В главните роли на филмовата история ще видим Лидия Василева и Мартин Методиев. Оператор е Борис Калайджиев.

Арена

„Черен гранит“ ще бъде изпълнена и на големия концерт на Графа в „Арена 8888“ на 13 ноември. За това предизвикателство Влади разказа пред „Телеграф“. „Първоначалната идея през 2016 г., когато тръгнахме да правим Арената за първи път, беше да е 360° сцената. Тогава Калоян Лалев-Кайо, моят добър приятел, измисли концепцията, но нещо ни спря да го направим по този начин. Това бяха едни от първите поп концерти на съвременен изпълнител в Арената. Нямаше такава традиция да се правят концерти в такава огромна зала. Дори аз самият не знаех дали ще успеем да го направим и дали ще се съберат толкова хора. Слава богу тя се разпродаде тогава. Междувременно направих и концерт на Националния стадион (смее се). И сега се върнахме към тази идея с екипа и банката, която ме подкрепя. Решихме да е 360°. Това е някаква мода в момента. Този концерт ще е различен от гледна точка на това, че ще има и публика, която ще е в диамантената зона, вътре в самата сцена за около няколкостотин човека, които ще минават под сцената, за да заемат местата си. Ще има златна зона и около сцената, ще се използва и целият капацитет на седящите места в залата. Много е интересно. Ще изглежда красиво и различно. Аз съм правил такъв тип концерт преди много години в зала 3 на НДК – през 2007 г., акустичен. Много е приятно усещането да си в центъра на залата, защото, където и да се обърнеш, виждаш хора. Различно е воденето, постоянно си нанякъде, не можеш да стоиш на едно място и да ти гледат гърба. Готина тенденция е. И Били Айлиш е с такава сцена, Ед Шийрън, Васко Василев, Миро. Готино е, разчупва се концертната представа за артистите“.

Бизнес

Вече повече от 30 години Владимир Ампов-Графа създава тенденциите в българската поп музика. Първата му изява е през 1988 г., когато едва 10-годишен излиза на сцената заедно с родителите си от трио "Спешен случай". Така музиката се превръща в негова съдба. Към днешна дата има над 90 сингъла и повече от 50 награди, но продължава да експериментира и да бъде новатор в творчеството и в концертите си „Следя технологиите, инвестирам в различни софтуери. В момента, за да се прави добра и качествена продукция, това е много важно. Това е визитната картичка на един артист. В един момент изпълнителят си отива и остават неговите песни. Ако те са стойностни, означава, че си постигнал това, за което си дошъл на тази земя като творец“, сподели той пред NOVA. В света на музиката обаче не всичко върви по ноти „Започвайки да се занимаваш с тази професия, трябва да знаеш, че ще бъдеш и долу, ще бъдеш и горе, но ще бъдеш и в един момент на тъй нареченото плато. Този период може да продължи години. И това е най-големият тест дали си роден за тази професия. Имал съм такива периоди, в които няколко месеца не съм можел да измисля нищо. И си спомням майка ми, светла й памет, тя ми казваше: „Влади, не се притеснявай, просто излез от студиото и то ще си дойде”, казва още Графа.

Все още не мисли за автобиография

Влади Ампов признава, че все още не мисли за автобиографична книга. „Имал съм доста предложения през годините. Още се колебая, честно казано, дали е времето сега да се издаде такова нещо. Но да, имам много предложения. Ще видим. Ще трябва да го усетя. Не бих го направил просто като бизнес стратегия. Мисля си, че човек трябва да прави неща, от които хората имат нужда, и самият той, най вече той“.

Прякорът му е от училище

Влади Ампов споделя, че прякорът Графа е получил още в училище.

„Имахме такава компания в училище, в която всеки си имаше титла и аз бях граф. Имам прякор, защото като започвах и с баща ми искахме да не се фокусират хората върху фамилията Ампови, заради моите родители, които бяха много популярни през 90-те като „Спешен случай“. Уж, за да не ме свързват с фамилията... пък то стана точно обратното. Прекалено претенциозен прякор. Беше безсмислено да си крием фамилията, но пък Графа си стана като част от името ми. Хората го възприемат вече нормално“.