0

С лед като сме извадили ранните зеленчуци, веднага на тяхно място можем да засадим нови като втора реколта. Така ще оползотворим мястото, ще направим сеитбооборот. Новите зеленчуци ще използват хранителните вещества от предходните.

А следващата година рано напролет ранните ще се хранят с това, което са оставили засадените в средата на лятото. По този начин предпазваме градината по естествен начин от възможността растенията да се заразяват, защото сменяме насажденията. 

Така че около Петровден можем да помислим за късните зеленчуци, които стават идеално за втора реколта след ранните култури. Използваме освободените площи от картофи, лук, чесън, салати, репички.

Според Синор не са малко зеленчуците, които могат да се развият, докато е достатъчно светло и топло при сеитба през юли. На първо място това са салати и други листни зеленчуци.

Голямото сортово разнообразие позволява да се отглеждат почти през цялото лято – листни, главести и много нови хибриди. Просто трябва да се засяват сортове, които са подходящи за летен посев.

По голяма част от салатите, чиито листа са обагрени в червено, са подходящи за отглеждане през цялото лято, както и много сортове салати айсберг. Всички видове салати обичат пространството и затова не бива да се допуска сгъстяване.

Много добър вариант за отглеждане през лятото е крес-салатата. Тя може да бъде отглеждана и на терасата. Важно условие е да не се преполива. Може да се засява през 10-15 дни.

Подходяща за отглеждане по това време е и руколата. Тя може да се засява в края на месеца или началото на август, защото е растение на късия ден. Пониква за максимум седмица и след 3-4 вече може да се прибира реколтата.

Копърът има водеща роля и може да се засява поетапно през целия сезон. За да се ускори поникването, е препоръчително семената да се накисват за три дни в топла вода, която се сменя всеки ден. Може да се отглежда и като уплътняваща култура между други зеленчуци. Късната сеитба дава по-добра реколта.

По това време са много подходящи за сеитба култури като боб и грах. Важно е да се подчертае, че става дума за зелени, а не за зърна, особено фасулът. За тях е добре да се засеят след зелени салати, репички и лук.

Слабо известно и още по-малко популярно е засяването през юли на цвекло и моркови. Те не могат да се съхраняват дълго, но по това време кореноплодите се развиват значително по-бързо. Важно е за цвеклото да се знае, че не понася оборски тор и компост, но се развива отлично след картофи и моркови.

Семената се засяват плитко, за да се изваждат по-лесно кореноплодите.

Репичките са растения на късия ден  

Репичките обичат полусянката и сянката, защото са растения на късия ден. Не обичат органичните торове, но харесват калий. Подходящо е подхранването с калиев сулфат или с дървесна пепел. Дайконът е разновидност на ряпата, който засят по това време се развива много бързо, годен е за съхранение през зимата и не губи вкусовите си качества.

Черната ряпа и другите видове ряпа се развиват прекрасно и имат само едно изискване – да не се засаждат след репички и зеле, защото се нападат от едни и същи вредители. Добър предшественик е краставицата.

Корнишони залагаме след картофите 

През юли е време за засяване на пекинско зеле и разсаждане на бяло зеле, карфиол, алабаш и броколи. Добри предшественици са картофите и лукът. Не бива да се отглеждат след репички.

Корнишоните се сеят до 20 юли директно на дълбочина 4-5 см,  на  площи, които са освободени от ранни картофи, ранно зеле, зелен фасул, зелен грах.

През юли се засажда разсадът за късните домати.