0

М алко са хората, които се съмняват в положителното влияние на поста върху душата и тялото.  Според повечето диетолози  временното въздържание от животински белтъци и мазнини пречиства организма.  Няма проблем здрав човек трудоспособна възраст, който има добри биохимични показатели да пости, казва проф. Донка Байкова.  А християнската религия се развива и вече може по време на пост да се консумират мекотели – миди, охлюви, октоподи и други морски дарове.  От тях можем да си набавяме белтъчини. Съдържат и Омега 3, обясни специалистът.  Морските обитатели ни дават много витамини, които не можем да си набавим в достатъчно количество от растителните храни.  По време на пости е добре да направим балансирано и разнообразно меню. Не бива да ядем само хляб и лютеница, хляб и маслини или хляб и олио, коментира проф. Байкова.  Иначе накрая можем да се окажем с два-три килограма повече и намален биотонус, коментира експертът по хранене. За да имаме добър баланс през повечето дни на постите е хубаво да комбинираме бобови и зърнени храни в един прием заради липсата на белтъчини, каза  диетологът.

б

 б

Например може да хапваме грах и ориз, боб и хляб, леща и ориз, нахут с киноа.  Пет дни в седмицата е добре да имаме подобна комбинация.  Калцият, който ни липсва по време на постите идва от сусамовото семе, ленено семе, овесени ядки, пълнозърнести храни.  Месото, яйцата, доматите са богати на  желязо. Него можем да си набавим от ястия с „елда“,  киноа, просо, кафяв ориз и бобовите култури, ядките. Богатото на плодове и зеленчуци меню ни осигурява фосфор.  Круша, спанак, коприва броколи и моркови ни го осигуряват по време на постите. Фолиевата киселина идва от хляба, както и от листните зеленчуци. По време на постите много дефицитен е Витамин Б12. Той е важен за кръвотворението и липсва в растителния свят. Набавяме си го, когато консумираме риба на Никулден. 

Докато се въздържаме от месо трябва да пием много вода. Добре е да приемаме също и соево мляко или ядково. Последното може да си направим сами като смелим ядки и ги накиснем за една нощ във вода.  Плодовете и зеленчуците също са много важни по време на постите. Особено ябълките. Една на ден гони лекарят от вкъщи,  казват народните лечителки.  Проф.  Байкова също признава качествата на ябълките, но препоръчва, когато ги ядем да ги белим, освен, ако не е от градината на баба. Напоследък, българските храни стават все по-търсени на пазара, защото много от нас мислят, че в тях няма пестициди. Това обаче не винаги е така. Ето защо, е добре да приложим някои малки трикове, за да се освободим от нитратите. Като например да бланшираме спанака за две минути в гореща вода. Марулите за салатата пък може да накиснем във вода със сол поне за 30 минути, съветва проф. Байкова.  По време на пости хлябът е основен продукт в менюто ни. Всеки може да избере дали да консумира бял или пълнозърнест според състоянието на стомашно-чревния си тракт, казва специалистът по хранене. 

Ако имаме хроничен гастрит избираме бял или типов.  В случай, че стомахът ни е здрав, по-полезно е да ядем пълнозърнест хляб или лимец. Той е по-полезен и диетичен. Филийка пълнозърнест хляб с фибри, намазана с масло, абсорбира част от мазнините в маслото и така не се напълнява. Разбира се, с хляба на трябва да се прекалява. Проф. Байкова препоръчва да не ядем повече от пет филийки хляб дневно. 

Цвеклото е убиец на високото кръвно

Здравословното хранене и включването на цвекло в храната могат да предотвратят повишаването на кръвното налягане до опасно високи нива, пише “Daily Express“. Доктор Миранда Слейд отбелязва, че хипертонията е тих убиец, който често води до инфаркти и инсулти. Консумацията на някои храни, особено на такива, богати на сол и наситени мазнини, може да се отрази неблагоприятно на кръвното налягане. Но има храни, които могат да го стабилизират. Според нея цвеклото е една от тях. "Червеното цвекло се смята за особено полезна за сърцето храна, тъй като съдържа много нитрати, за които е доказано, че отпускат кръвоносните съдове и по този начин понижават кръвното налягане, тъй като кръвта циркулира много по-свободно", казва Слейд, цитиран от БГНЕС. Според нея сокът от червено цвекло действа най-добре при високо кръвно налягане, въпреки че ползите от този зеленчук са значителни при всеки начин на консумация. Участниците в проучване са помолени да пият 250 милилитра сок и да ядат 250 грама печено цвекло в продължение на две седмици. В резултат на това показанията на кръвното им налягане са спаднали "значително" само за половин месец.