В се повече деца се заразяват с коронавирус. Както вече писахме от началото на годината броят на положителните проби във възрастовата група 0-19 г. се увеличи с над 14 000. В момента над 160 деца са настанени в болница. Макар в повечето случаи вирусът да протича по-леко при малчуганите, той може да отключи последствия за тях. Оказва се, че понякога след прекаран COVID деца отказват да се хранят, а причината е, че инфекцията отключва т.нар. паросмия. Това представлява обонятелна дисфункция, която се характеризира с неспособността на мозъка да идентифицира правилно дадена миризма. Естественият аромат на продуктите, се възприема за неприятен. Така дори любимата доскоро храна на малчуганите вече има мирис на изгорено, гнило или на химикали.
Този симптом е добре документиран страничен ефект при възрастни, които са прекарали инфекцията. Напоследък обаче от него страдат все повече малчугани, предава BBC. Университетът на Източна Англия и благотворителната организация Fifth Sense създадоха ръководство за разпознаването на проблема при децата. „Много родители са наистина притеснени“, каза проф. Карл Филпот от висшето учебно заведение. Оказва се, че в някои случаи преболедувалите малчугани може да изпитват затруднения да ядат изобщо. Според Филпот разстройството е засегнало около 25 000 възрастни в резултат на COVID-19. За тези хора храната не е питателна, а има неприятна миризма или вкус като на гнило месо или химикали. Проф. Филпот е ринолог и специлист по обонянието. Той твърди, че започнал да вижда тийнейджъри с парозмия за първи път в кариерата си. „Това е нещо, което досега наистина не е било признато от медицинските специалисти, които просто си мислят, че децата се хранят трудно, без да осъзнават основния проблем“, добави той.
След като се сблъсква с COVID през септември, 11-годишния Малис Кафи отказва да яде и пие, защото всичко има вкус „като изпражнения и развалени яйца“. Майка му разказва, че храната го кара да повръща и да се задушава. В рамките на два месеца той губи два килограма от теглото си и попада по спешност в болница с дехидратация. „Беше ужасно. Беше наистина трудно и не знаехме какво да правим. Опитахме всичко, за да го накараме да яде, приготвяйки всичките му любими храни, но всичко това просто го накараше да се чувства наистина болен”, спомня си майка му. Момчето било диагностицирано с паросмия и му бил даден стероиден спрей за нос, но това не помогнало и в болницата се наложило да го хранят чрез сонда. „Никога не бяхме чували за паросмия. Беше абсолютно сърцераздирателно да го видя как се влошава, защото той спря да се храни изобщо“, разказва още майка му.
От „Fifth Sense”, организация за хора, засегнати от разстройства на обонянието и вкуса, разказват, че има много случаи на деца, които се борят с храната след коронавируса. „Чухме от някои родители, чиито деца страдат от хранителни проблеми и са отслабнали, но лекарите сведоха това до просто придирчиво хранене. Ние наистина се радваме да споделим повече информация по този въпрос със специалистите, така че те да са наясно, че тук има по-голям проблем”, споделят от организацията. Изготвеното ръководство препоръчва проста техника за обучение. Според него, засегнатите хора трябва да подушват поне четири различни миризми два пъти на ден в продължение на няколко месеца, за да се подпомогне възстановяването на обонянието си.
При малчуганите Омикрон протича с нощна кашлица и задух
Омикрон при децата често протича с ларингит. „Това заболяване обикновено започва доста драматично – нощно време с лаеща кашлица и задух, затруднено поемане на въздух, но с благоприятна прогноза“, заяви пред bTV д-р Калин Личиски, началник на Педиатрията в болница „Токуда“. „Родителите трябва да се притесняват, когато има промяна в честотата на дишането, ако се промени цветът на устните или на лицето и стане синкав – тогава липсва кислород. Ако децата по-трудно от обичайното влизат в контакт и са замаяни, всичко това са алармиращи симптоми“, допълни лекарят. Вариантът Омикрон има няколко особености и една от тях е, че той засяга много по-лесно децата. В световен мащаб над 40% от всички хоспитализирани деца са под 1-годишна възраст. В „Токуда“ има разкрити 10 педиатрични COVID легла, а от тях 6 са заети. Пет от децата са на възраст между 1 и 2 месеца”, допълни д-р Лисички. „Като протичане заболяването започва с банална хрема – запушен нос, дразнене на гърлото и кихане. Температурата не е задължителна и тя е относително кратка. Спират обаче да се хранят тези деца”, обясни педиатърът
Милена Димитрова