0

С наближаването на Великден все повече стопани задават въпроса с какво да се хранят пилетата и кокошките, колко пъти на ден, какви добавки да се избират и как да се постигне целогодишно снасяне на яйца?

От храната на кокошките зависи до голяма степен броят на яйцата, които те дават и тяхното качество. Не очаквайте, че ако са само на пасището, птиците могат да носят непрекъснато. Но същото се отнася и за храненето само със зърно, пояснява специализираният сайт e-здраве и култура. За отглеждането на птици има отлична храна, която позволява на собствениците да не мислят за храненето на своите пернати домашни любимци. Но тя струва доста, а и не е подходяща за всички. 

Баланс

Ако искате сами да приготвите храна за кокошките, за да снасят повече яйца, направете я балансирана от продукти, които са по-лесни за закупуване или отглеждане в собствената градина.

Кокошката носач трябва да получава най-малко 130-180 г балансирана храна на ден. Храната зависи от целта, за която се отглеждат, и от възрастта на птиците. Храненето на пилета и бройлери трябва да се обсъжда отделно, но нека поговорим за храненето на кокошките носачки.

Независимо от възрастта на кокошките, те винаги трябва да имат достъп до креда, костно брашно, рибно брашно, промит речен пясък. Освен това е желателно птиците да бъдат снабдени с поне няколко часа движение на открито за събиране на червеи, ларви, корени и зеленина.

Липсата на движение и слънце през зимата водят до факта, че кокошките започват да не се развиват добре. Можете да компенсирате това с грижа и допълнително хранене. През зимата температурата на въздуха в кокошарника не трябва да е под 15 °C, а поне 8-9 часа трябва да е светло. Към обичайните смеси се добавят варени картофи, сушена и попарена коприва, фино нарязани зеленчуци (ряпа, моркови, цвекло, тиква, тиквички и др.). Всичко това се смесва старателно и към всеки 1 кг храна се прибавят 10 г бирена мая, 3 г рибено масло, 2-3 г сол. Храната се дава на кокошките носачки  два пъти дневно, сутрин и вечер.

Пилета

На възраст до 5-6 месеца пилетата все още растат и набират сила. По това време основната задача на птицефермера е отглеждането на здрави птици. Акцентът в храната е върху протеини и витамини. Пилешкото меню трябва да включва зърнени смеси, зеленчуци, месо и костна кайма или брашно и минерални добавки. 

Храната за малките пилета на ден се изчислява както следва: смес от зърна - 50 г; кайма или брашно от месо и кости - 50 г; варени или сурови зеленчуци, билки - до 70 г; сол, минерални добавки - до 6 г; протеин - 15-20 г. Зърнената смес се състои от 70% пшеница и по 10% овес, ръж и ечемик.

При пилетата от 5 месеца до една година се добавят лекарства или храни с високо съдържание на калций към обичайната диета. Много фермери по това време прехвърлят птиците към храна за животни, но можете да се ограничите до закупуване на хранителни добавки за кокошки носачки. По това време активното движение е особено важно за птиците.

След една година производството на яйца намалява. Това е естествен процес и опитните фермери сменят птиците. Въпреки това, ако имате нужда от яйца, които не са за продажба, но само за себе си, този период може да бъде удължен за известно време чрез коригиране на храненето. Към смеските се добавят тиква, слънчоглед, мляна риба, нарязани зеленчуци и витаминни комплекси. В допълнение част от зърната трябва да покълнат, преди да се дадат на птиците. Ако покълналото зърно се изсипва директно върху пода, кокошките ще бъдат по-склонни да го кълват. За съжаление след 2 години дори най-чистокръвните кокошки започват да носят по-малко яйца. Отглеждането на птиците вече няма смисъл, така че от този момент си заслужава да се заменят.

Забрана

Кокошките се хранят два пъти на ден - сутрин и вечер. Обемът на храната и в двете дози е еднакъв. Ако производството на яйца е намаляло и това не трябва да се случи на тази възраст, тогава храната трябва да бъде засилена. Хранете птиците 4 пъти на ден: сутрин и вечер давайте сухи смеси, а в 11 и 16 часа - влажна каша.

Мнозина смятат, че кокошките могат да ядат всички остатъци от масата, включително развалена храна. Уви, не е така - такава храна може да причини болести и дори смърт на птиците. В храната никога не трябва да се появяват:

мухлясал хляб;

вкиснала супа;

развалени месо и риба;

хвощ, пелин, брусница и листа от отровни храсти;

зърно, обработено с химикали;

отпадъци от гризачи.