Т очно както тялото ни има нужда от шапка, шал и палто през зимата, така и парникът има нужда от изолация през студените месеци.
В райони с ниски температури поддържането на топлината в оранжерията е от ключово значение. Студът може да забави растежа и цъфтежа на растенията, което засяга и количеството, и качеството на бъдещата реколта.
Температурата в парника трябва да се поддържа в определени граници. Ако вътре е над 32 градуса, растенията няма да се чувстват добре. Температурите не трябва да падат и под 3 градуса. Оптималните са между 8 и 10 градуса.
Съвети
Ето няколко съвета за щадящи бюджета методи за поддържане на топлината в малък парник.
Използването на одеяла или дебели завеси, с които да покриете парника през студените нощи, значително ще намали загубите на топлина. Този метод е прост за изпълнение и не струва никакви пари. Много е подходящ, когато е налице неочаквано захлаждане, защото можете да използвате средства, които всеки има у дома. Използвайте леки материали, които обаче дават добра изолация, а най-добре такива, които позволяват на светлината да проникне вътре. Помнете, че трябва да махнете изолацията през деня, когато температурите се покачат, за да може светлината да проникне в парника. Като алтернатива можете да закупите специални лампи за разсад, които да поставите вътре, за да може растенията да фотосинтезират.
Защита
Можете да се погрижите за поддържането на топлината в парника още при неговото изграждане. Практичен и естетически издържан начин е да изградите защита от насаждения около оранжерията, които да я пазят от студения вятър. Това не само помага да повишите температурите в парника, но създава и естетическа среда в градината. За целта изберете дървета или храсти, които са устойчиви на студ и са подходящи за местния климат. Те не само ще осигурят защита на парника през зимата, но и ще обогатят биоразнообразието в градината ви. Изберете дървета и храсти с такава височина, които едновременно да предпазват оранжерията от вятъра, но да пропускат вътре слънчевата светлина.
Панелите от стиропор също са подходяща изолация за малък парник. Те са леки и са идеални за малка оранжерия. Покрийте вътрешните стени със стиропор, за да повишите температурите през зимата. Панелите наистина могат да намалят светлината, но ползите от тях по време на студените месеци са безспорни. През слънчевите дни махайте изолацията, за да може растенията да получат топлина и светлина от слънцето. Връщайте стиропора през нощта, за да поддържате температурите.
По-бюджетен вариант, подходящ за малки парници, е да изолирате стените с един или два слоя прозрачно фолио. Този метод е подходящ за райони с по-мека зима.
Друг вариант за изолация на парника е с фолио с въздушни балончета.
Шума
На помощ може да дойдат и опадалите листа от дърветата. Съберете шумата в големи пластмасови чували и ги наредете край стените на парника.
За да увеличите температурата в парника, също така можете да поставите различни материали или предмети с висока термалната маса. Много от тях могат да се открият вкъщи. Идеята е тези предмети да поемат топлината от слънцето през деня и да я изпускат през нощта.
На първо място в ъглите на парника и по протежение на неговата северна стена можете да поставите черни кофи, пълни с вода. На второ място направете пътеки от тухли. Накрая сложете в парника чували, пълни с почва.
Добра работа върши и компостът. Гниещите материали в него излъчват топлина. Така че ако правите компост в парника, това ще помогне в него да се поддържат положителни температури.
Пуснете домашните птици вътре
Ако гледате патици или кокошки, можете да ги пуснете в парника, за да го затоплят. Интегрираната система за отглеждане на растения и животни на едно място е иновативен метод, подходящ за малки пространства.
При нея се използва топлината на животните, която по естествен път да затопля парника. Това става с помощта на отделяната от тялото топлина, както и чрез дишането и чрез екскрементите на пернатите.
Разпръснете слама по пода
За да поддържате парника топъл, можете да използвате естественото свойство на почвата да поема топлината от слънцето през деня и да я изпуска през нощта. За целта използвайте почви, които поемат и задържат топлината най-добре, като такива богати на органични материали и глина. Увеличете дебелината на своя почва вътре в парника, за да повишите способността за задържане на топлина.
Уверете се, че оранжерията получава максимум слънчева светлина през деня. През нощта или в много студено време покрийте повърхността на почвата с изолационни материали като слама, за да намалите загубата на топлина. Махнете тази изолация, когато климатичните условия се подобрят, за да балансирате поемането и отдаването на топлина.
София Симеонова