0

М ушкатото обича слънцето и топлината, но за да има обилен цъфтеж в жегите през август трябва да се следи дали почвата не пресъхва и да се полива редовно сутрин или вечер, съветват специалистите.

Мушкатото е едно от най-предпочитаните за отглеждане растения в домашни условия, тъй като то не е капризно, нуждае се от малко грижи и е далеч по-издръжливо на летните горещи вълни в сравнение с повечето балконски цветя. Растението обича слънцето и топлината, тъй като произхожда от Южна Африка. Може да издържи на временна суша, без да претърпят трайни щети, тъй като стъблата и месестите им листа съхраняват вода. В същото време обаче те са култивирани с цел достигане на обилен цъфтеж. И тази висока производителност изисква едно нещо преди всичко, а именно вода.

Нужда

Мушкатото се нуждае от вода, за да расте и цъфти. Затова е важно да се уверите, че почвата му е достатъчно влажна. Ако я усещате свежа и хладна, няма нужда да поливате. Ако е суха и топла, си струва да посегнете към лейката. Ако почвата вече се разрохква от ръба на саксията, е крайно време да полеете. Сутрин или вечер, когато слънцето е ниско в небето, при поливане се изпарява по-малко вода, отколкото през обедните часове. Така мушкатото може да се възползва по-добре влагата. Най-добре е да държите лейката директно между растенията, много близо до почвата, така че водата да стигне там, където е необходимо. Важно е да се знае, че престоялата вода е по-благоприятна за корените, отколкото студената чешмяна вода.


Целта на поливането трябва да бъде напояване на почвата. Това се постига чрез добавяне на вода, равна на около десет процента от обема на саксията на всяко поливане. Това означава, че балконско сандъче с дължина 80 см поглъща около 2,5 литра. Можете просто да използвате като правило голяма чаша вода на растение.

Тор

Поради ускореното изпаряване по време на горещите периоди, е по-добре да торите два пъти седмично с по половин доза течен тор, отколкото наведнъж с цялото количество. Никога не изливайте течен тор върху изсъхнала почва, тъй като това може да доведе до увреждане на корените.
Можете да намалите честотата на поливане, като осигурите на растенията си сенник или просто ги преместите на по-сенчесто място. Светлите саксии и сандъчета се нагряват по-малко от тъмните, а глазираните глинени саксии изпаряват по-малко влага от неглазираните.

Жега

В горещите дни и тропическите нощи изпарението се повишава. Ако почвата е твърде суха, метаболизмът му спира и то расте и цъфти по-слабо, отколкото трябва. Ако остане сухо твърде дълго, се налага да разчита единствено на водата, която самото то съхранява.
Така отслабва и омеква, тъй като запасът се изразходва и в резултат на това спада вътрешното клетъчно налягане. Ако това състояние, наречено плазмолиза, продължи твърде дълго, то става необратимо и растението умира. Това се случва изключително рядко с мушкатото, тъй като то съхранява много вода в месестите си стъбла и листа за подобни изпитания.

Лекува болки в ушите и сълзене на очите

Мушкатото е доста използвано в народната медицина. То се прилага при зъбобол, болки в ушите, проблеми с нервната система и др. При болки в ушите вземете малки листа, измийте ги, подсушете ги, намачкайте леко и завийте като тръбичка, след което сложете във възпаленото ухо. Ако ви сълзят очите, сложете в чаша вряща вода 2 супени лъжици изсушени листа от мушкато. След като престоят 10 мин, намокрете памучни тампони и поставете върху клепачите на очите си в продължение на 15 мин. За облекчаване на главоболието вземете няколко листа и ги смачкайте, сложете ги на челото си и на слепоочията си.