0

О сновната заплаха за белия трюфел, който през 2021 г. е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО, са климатичните промени, отбелязва АФП.

Глобалното затопляне, засушаването, обезлесяването и резките промени в температурата са фактори, които отслабват естественото местообитание на гъбата.

За да оцелеят, трюфелите се нуждаят от студ и влага. В началото на ноември обаче температурата се е повишила до 20 градуса. "С удължаването на лятото производството намалява", оплаква се Карло Маренда, ловец на трюфели в италианската област Пиемонт.

Периодът за събиране на реколтата - от октомври до края на януари, става все по-къс. Ефектът от обилните валежи през последните седмици също може да бъде пагубен. "Ако има прекалено малко вода, трюфелът няма да расте. Ако е прекалено много, той загнива", казва Маренда.

Прогноза

Застрашен вид ли е белият трюфел? "Засега не. Но ако не предприемем действия, той може да изчезне", казва Марио Априле, председател на Асоциацията на ловците на трюфели в Пиемонт. "Белите трюфели не могат да се култивират, за разлика от черните. Без дървета няма трюфели. Ние ги засаждаме, за да възстановим биоразнообразието", отбелязва той.

Търсен от гастрономите и готвачите по цял свят, белият трюфел от Алба, най-престижният в света, е подземна гъба, която расте в симбиоза с някои дървета, прикрепяйки се към корените им. Интензивният му, изтънчен аромат позволява на ловните кучета да го откриват на дълбочина до един метър.

Изправени пред нарастващото търсене и ограниченото предлагане, белите трюфели се продават на висока цена, която тази година достигна 4500 евро за килограм на големия панаир в Алба, който приключва на 8 декември.
Два трюфела "близнаци" с общо тегло 905 грама, находка на Марио Априле, бяха продадени в неделя за 140 000 евро на финансов магнат от Хонконг, припомня АФП.