Г орещото време в края на изтеклия период, с екстремно високи максимални температури – до и над 38-39 градуса, постави във физиологичен стрес земеделските култури, предупреди дежурният аргометеоролог при НИМХ Дукена Жолева.
Високите стойности на температурата в съчетание с ниската атмосферна влажност – под 30%, имаха негативно въздействие върху фертилността на полена при зеленчуковите култури (фасул, домати, краставици), а на места са причина за окапване на цветовете и завръзите им.
Валежи
В началото на следващия период (27 юни – 3 юли) се прогнозира краткотрайно съществено понижение на температурите и промяна в агрометеорологичните условия. Очакваните валежи през първите дни от периода, след формиралото се засушаване в началото на лятото, ще подобрят съдържанието на влага в горните почвени слоеве. Тези валежи ще бъдат локални, а на много места недостатъчни за преодоляване дефицита на влага при пролетните култури в 50 см почвен слой. На места в Северозападна България (агростанция Бъзовец) и в южните райони почвените влагозапаси при царевицата и слънчогледа в 50 см слой са напълно изчерпани, а в 100 см слой нивото на влагозапасите е ниско – под 60% от ППВ. В началото на периода се очакват градушки, риск за полягане на посевите и разпиляване на узрялата зърнена реколта.
След краткотрайното захлаждане в началото на юли развитието на земеделските култури отново ще протича при наднормени температури. През периода при слънчогледа ще преобладава формиране на съцветие. При част от посевите на места в Дунавската равнина ще се наблюдава и начало на фаза цъфтеж. При царевицата ще протича листообразуване. При ранните хибриди ще се наблюдава изметляване и цъфтеж на метлицата.
В края на периода отново се прогнозира горещо време и повишена пожароопасност при провеждане на жътвената кампания.