0

М ожете да чуете много хора да се оплакват, че тяхното коледниче не цъфти.

Това е разбираемо, като се има предвид, че тези растения имат нужда от специални грижи, за да се стимулира образуването на пъпки. Не става въпрос обаче за нещо сложно, всеки може да го направи.

Но не само това. С малък трик можете да накарате коледничето не само да цъфне, но и да се отрупа цялото с цветове.

Коледничето е растениe на късия ден. Това означава, че по-дългите и хладни нощи го карат да изпадне в покой и стимулират цъфтежа. За да го накарате да се отрупа с цветове, трябва да му осигурите тези условия у дома.

Тъмно

През есента, около 6 седмици преди Коледа, трябва да направите така, че коледничето да е на тъмно за около 14 часа. Растението също така трябва да се държи на хладно място. Можете да го преместите в гаража или в мазето. Ако е необходимо, можете да покриете коледничето с тъмна покривка или с голям кашон, за да наподобите нощ.

По време на периода на покой не наторявайте коледничето и намалете поливките. Преди всяко поливане уверете се, че горният слой на почвата е напълно сух. След около шест седмици в такива условия растението ще започне да образува пъпки. Веднага като видите пъпките, трябва да го преместите на обичайното му място у дома и да продължите с обичайните грижи.

За да се отрупа коледничето със стотици цветове обаче, трябва да започнете със специалните грижи отрано. Това растение може да изкара на открито чак до есента. Трябва обаче да следите температурите през нощта да бъдат винаги над 13 градуса. След като нощите станат топли, можете да преместите коледничето навън, където да стои цяло лято.

Важно е обаче да му изберете подходящо място. Тези тропически растения не издържат на екстремни условия като директно слънце, защото бързо ще изгорят. Най-добре е да изберете такова място, където коледничето да е огрявано от сутрешното слънце, преди да стане твърде горещо през деня, а следобед да бъде защитено от сянка.

Съвети

Ето няколко ключови фактора, които да вземете предвид, когато изберете място на коледничето през лятото.

Коледничето има нужда от много индиректна светлина. Изберете място, където то да не изложено пряко на слънцето, особено следобедите. Проверявайте често вашето растение. Ако забележите повреди, нанесени от слънцето, като червени или лилави листа, го преместете под покрив. Такъв заслон защитава коледничето и от летните бури, които могат да откъснат листата му.

През лятото коледничето е в период на вегетация. Затова поливайте редовно – веднага щом видите, че повърхностният слой почва е сух.

Освен енергия от слънцето вашето растение има нужда и от хранителни вещества. Подхранвайте коледничето с балансиран течен тор за стайни растения. В края на лятото, няколко седмици преди да преместите растението на закрито, преминете към тор, специално създаден за цъфтящи растения. Това ще подхрани растението с фосфор, който е от ключово значение за формирането на пъпки. Спрете наторяването, след като растението мине в период на покой.