С лед краткотрайното захлаждане в края на второто десетдневие на юли в началото на третото десетдневие агрометеорологичните условия отново ще се определят от високи за сезона температури и дефицит на почвена влага. Падналите валежи в края на изтеклия период бяха локални, а на места в Североизточна и Южна България – закъснели за част от пролетните култури. При част от посевите с царевица и слънчоглед се наблюдава пожълтяване и изсъхване на листната маса от долните етажи на растенията.

През повечето дни от следващия период (18-23 юли) развитието на земеделските култури ще протича при наднормени температури, а в края на периода – и при екстремно високи стойности, на места до 39-40°С,предупреди Л. Маринов, дежурният агросиноптик. Тези стойности ще се отразят неблагоприятно върху цъфтежа и оплождането при късните хибриди царевица и при зеленчуковите култури от късното полско производство. През периода при по-ранните хибриди царевица, отглеждани при поливни условия, ще протича наливане на зърното и фаза млечна зрелост, при слънчогледа – наливане на семената.

Овошки

Метеорологичните условия до средата на третото десетдневие на юли ще ограничават развитието на гъбни болести, с изключение на брашнестите мани по лозата, овошките и зеленчуковите култури. При необходимост растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат през по-хладните часове от денонощието, при температура под 25°С. През периода поливането остава приоритетно мероприятие при късните пролетни и зеленчукови култури. До средата на третото десетдневие на юли остава повишен рискът за пожари при приключване жътвата на пшеницата.