0

С рещу мощните конкуренти от САЩ, Русия, Китай и Южна Корея Европа противопостави не юмрук, а разперена ръка. Континентът има поне 7 производители на основни бойни танкове.

Това са Великобритания, Франция, Италия, Германия, Турция, Сърбия и Полша. Има и близо 11 производители на колесни и верижни бойни машини - Великобритания, Франция, Испания, Италия, Швейцария, Австрия, Финландия, Швеция, Турция, Сърбия и Румъния. Така срещу интегрираните и мощни чуждестранни конкуренти Европа не може да противопостави равностоен противник.

Италианските ОБТ Ariete C2 ще бъдат заменени от германски.

 Италианските ОБТ Ariete C2 ще бъдат заменени от германски.

Украйна

С началото на въоръжения конфликт през 2014 г. и особено с началото пълномащабната войната в Донбас през 2022 г. стана ясно, че парадигмата за отпадналата нужда от основни бойни танкове и тяхната ненужност е дълбоко погрешна. В същото време новите реалности на бойното поле като дронове и високоточни артилерийски снаряди поставиха нови изисквания към ОБТ - наличие на антидрон РЕБ система; средства за защита от FPV дронове и  „умни“ снаряди; наличието на активна реактивна броня, съвременна оптроника и други.

Боевете по полята на Украйна разкриха нуждата от бързо нарастване на производството на тежка военна техника и боеприпаси, нещо, което европейската военна индустрия явно вече не може да осигури. Затова водещите компании от нея тръгнаха по пътя на интеграцията. Целта е с обединени усилия и споделени разходи да се задоволят по срок, по обем, по качество и по способности нуждите на европейските държави. Те от своя страна все още не разполагат с нужните военни бюджети и достигането дори на изискуемия минимум на военен бюджет от поне 2% от БВП е трудно изпълнима цел.

Локомотивът

Въпреки многото, както видяхме, европейски производители на ОБТ и бойни машини, над всички се откроява германският концерн Rheinmetall. Осен че има участие в ОБТ Leopard 1 и Leopard 2, за които произвежда основното въоръжение, компанията е и производител и/или участник в програмите за новия ОБТ KF51 Panther; колесния БТР ARTEC Boxer; верижните БМП Puma/Lynx; БРЕМ AEV 3 Kodiak, разузнавателните и многоцелеви Wiesel.

Пантера

Далечен наследник на Panzerkampfwagen V Panther от Втората световна война, новият ОБТ KF51 Panther е събрал всички налични авангардни технологии.
Машината има 3 слоя броня: пасивна, реактивна и активна. Най-вътрешният слой е изцяло заварена стоманена броня, покрита с пасивни бронирани модули. Вторият слой се състои от реактивна броня, базирана на сензори, а последният слой се състои от системата за активна защита Rheinmetall StrikeShield, за която компанията твърди, че може да защитава срещу снаряди с кинетична енергия и противотанкови управляеми ракети (ПТУР). Има възможност за монтирането й както на корпуса, така и на купола.

Новият ОБТ KF51 Panther

 Новият ОБТ KF51 Panther

KF51 Panther е снабден с 8 димни гранатомета ROSY (Rheinmetall Rapid Obscuring System), монтирани в шахматни редици от двете страни на купола. Като опция може да се интегрират сензори за откриване пускове на ПТУР и гранати за РПГ. Танкът може да бъде оборудван и със системата за защита от атаки отгоре (TAPS) на Rheinmetall, включваща hard-kill елемент за защита от ПТУР и неуправляеми гранати, както и soft-kill елемент за борба с баражиращи боеприпаси. 

Автомат 

Основното въоръжение на KF51 е стабилизирано 130 mm гладкоцевно оръдие Rheinmetall Rh-130 L/52, със зона на обстрел от −90 до +200. Rheinmetall твърди, че то осигурява 18-20 мегаджаула енергия и има 50% по-голям ефективен обсег от 120 mm танково оръдие на компанията. Rh-130 може да стреля с бронебойни подкалибрени оперени боеприпаси (APFSDS), програмируеми фугасни (HE) и тренировъчни снаряди.

Най-накрая в германски ОБТ е интегриран автомат за зареждане, който се състои от 2 конвейерни магазина с капацитет 10 снаряда всеки. На тестове през април 2022 г. оръдието Rh-130, монтирано на тестова платформа, изстреля 3 снаряда за 16 s, включително времето за проверки за безопасност. Два люка са разположени от двете страни на купола, за да позволят пълненето на магазините на автомата за зареждане за 5 min.

Милиарди 

На 3 юли 2024 г. Rheinmetall и Leonardo обявиха, че създадат съвместно предприятие за производство на ОБТ KF51 и БМП Lynx като част от програмите за нова бронетехника за нуждите на италианските СВ. Това бе подготовка за предстоящата новина бомба от Италия. Преди около две седмици италианското МО обяви планове за закупуване на 380 нови ОБТ и на 1050 нови БМП като част от програма за модернизация на стойност 16 млрд. евро за 14 години.

Моделната БМП KF41 Lynx

 Моделната БМП KF41 Lynx

На 21 януари 2025 г. Италия предостави подробности за програмата „Армейска бронирана бойна система“ (A2CS). Тя има за цел да създаде нова бронирана бригада в рамките на 5 години, използвайки за основа БМП Rheinmetall Lynx. Програмата включва доставката на 1050 БМП в 16 варианта, всеки от които е проектиран да отговаря на различни оперативни изисквания.

Модерно 

Към днешна дата БМП Lynx е една от най-модерните БМП налични на пазара. Нейната модулност позволява пълно преконфигуриране за различни роли, например преконфигурирането между БМП и КЩМ отнема около 8 часа. 

Програмата A2CS има за цел да замени застаряващия италиански флот от БМП VCC-80 Dardo, които са проектирани през 80-те години на ХХ век. Прототипите на новите машини от A2CS са планирани за разработване между 2026 и 2029 г. Тези ще имат разнообразни роли - транспорт на пехота, КЩМ, ПВО, носители на ПТУР, 120 mm минохвъргачки, разузнаване, БРЕМ и логистична поддръжка. Ключовите аспекти на програмата включват модулен дизайн, мащабируема броня, отворена електронна архитектура и оперативна съвместимост с дронове.

БМП Dardo чакат замяна.

 БМП Dardo чакат замяна.

Италианският ген.-майор Франческо Ола, командир на Съвместната оперативна група, подчерта значението на партньорството с Германия: „Нито една европейска нация не може да си позволи самостоятелно да реализира такава сложна програма“. Главният изп. директор на Rheinmetall Italia Алесандро Ерколани подчерта предимствата на модулността на БМП Lynx и посочи, че разработването на бойна машина от нулата може да забави програмата с 5 до 7 години.