В секи десети човек е носител на менингокок в носа и носоглътката си без симптоми. Именно това е бактерията, предизвиквала тежка инфекция при 11-месечно бебе, което завърши летално заради сепсис и полиорганна недостатъчност. Такива случаи са изключителна рядкост и на практика неспасяеми, обясни пред „Здраве с Телеграф“ инфекционистът доц. Трифон Вълков, който е ръководител на Клиниката по невроинфекции в Инфекциозна болница.
Ако един човек за пръв път се среща с тази бактерия, в 90% от случаите тя протича абсолютно безсимптомно или с клиника под формата на леки грипоподобни оплаквания - субфебрилна температура, болки и драсчене в гърлото, отпадналост. При някои хора имунната система елиминира този причинител. 10% от хората, които се срещат с тази бактерия, пък стават дълготрайни носители без симптоми.
Сезонност
Менингококовата инфекция е изцяло сезонно заболяване, което е характерно за края на зимата и началото на пролетта. Това обаче не означава, че през останалата част от годината няма единични случаи. Между 30 и 40% от всички регистрирани случаи на инвазивна менингококова инфекция в рамките на една календарна година са именно в първите три месеца на годината. Това е заболяване, което е изключително рядко. Според данните на Европейския център по заразни и паразитни болести безсимптомното носителство е в около 10% от случаите. Това означава, че на 10 човека един може да носи тази бактерия в гърлото и носоглътката без това да предизвиква никакви оплаквания. Настъпилите тежки усложнения при 11-месечното бебе се случват изключително рядко.
Фактори
Предразполагащи фактори за развитие на такъв тип инвазивна менингококова инфекция са възрастта на пациента и имунният му статус. Инфекцията е по-често срещана при деца във възрастта между 0 и 3 години и между 15 и 20 години. Сред рисковите групи спадат и пациенти с нарушения в Т-клетъчния или B-клетъчния имунен отговор, пациенти, които са с доказано друго заболяване, по повод на което вземат кортикостероидна или цитостатична терапия. Това, на което много малко се обръща внимание, а е изключително важно, е пациентите с махнат далак. Махането му автоматично означава, че тези хора са с повишен риск от развитие на такъв тип инфекции и менингококът е една от тях.
Усложнения
Когато бактерията попадне от носоглътката в системното кръвообращение, има два пътя на развитие. Тук вече говорим за инвазивна мениногококова инфекция. Единият вариант е свръхостро протичане на това септично състояние с развитието на полиорганна недостатъчност. Върху кожата на пациента се появят типичните за това заболяване хеморагични некротични петна и нещата могат да приключат летално за часове. Другият вариант е във входа на това септично състояния, отново по кръвен път причинителят достига до централната нервна система и да се стигне до менингит. „Има едно неписано, но изключително важно правило, което е валидно - пациенти, които успеят във входа на това септично състояние да развият менингит, оцеляват. Тези, които не развият менингит, означава, че щамът е толкова агресивен, че инфекцията е толкова мълниеносна, че те нямат време да развият менингит. Такива случаи дори в рамките на часове завършват фатално и са практически неспасяеми“, обясни лекарят.
Ваксината трябва да е достъпна
Ваксините срещу менингококовата инфекция не са в задължителния календар и са с препоръчителен характер. „Слушам призиви, че те трябва да станат задължителни. Първо трябва да се помисли и да се осигури някаква достъпност и да ги има на пазара, за да могат хората да си ги купят, ако преценят. В момента желание за поставяне има, но няма достатъчно от тях. Не бива да се бърза и те да стават задължителни, защото в народопсихологията на българина е, че когато нещо е задължително, не е за него“, смята д-р Вълков.
У нас има така наречените тетравалентни ваксини, които съдържат 4 отделни серотипа – това са серотип A, C, W-135 и Y. „В миналото беше много трудно да се създаде ваксина срещу серотип B, а серотип B и C са най-често срещаните за България и Европа като цяло. Вече имаме такава, но този тип ваксина изобщо не се предлага в аптеките у нас“, отбеляза още той.
