О ще от библейски времена до днес критиците на властта нямат радостна съдба. Много преди руския опозиционер Навални да умре мистериозно в затвора, това се случи и с Йоан Кръстител. Той бива обезглавен, задето критикувал безмилостно греховната връзка на цар Ирод с Иродиада, която преди това е била омъжена за брат му. Заради това праведникът, кръстил Иисус във водите на река Йордан, е обезглавен по заповед на владетеля.
Саломе получава главата на свети Йоан Кръстител. Картина от Караваджо.
Дъщерята на Иродиада - Саломе, отнесла главата на Кръстителя на майка си. Последната обаче се бояла, че ако погребат тялото му заедно с главата, Йоан ще вземе да възкръсне и отново ще започне да я изобличава. Затова тя закопала главата на светия Предтеча някъде в градината на двореца. И така започва легендата за тази християнска реликва. На 24 февруари църквата отбелязва Първото и второто намиране на главата на Йоан Предтеча (Кръстител). Едва ли има друга светиня в християнския свят с толкова бурна съдба като нея.
Елеон
В онези дни една прислужница на име Йоана знаела мястото на мощите. Tя била християнка, затова взела главата през нощта и я погребала на Елеонската планина, в един от имотите на Ирод.
В Амиен са убедени, че се молят пред главата на Кръстителя.
След много време един знатен велможа, на име Инокентий купил това място на Елеонската планина, построил си там килия и станал монах. Докато копаел ров за основите на църква, по Божий промисъл намерил скрития в земята съд с главата на Христовия Предтеча. С голямо благоговение я съхранил при себе си, а преди смъртта си я положил при своята килия, в църквата. По времето на император Константин Велики (313-337) Свети Йоан се явил на двама монаси, тръгнали на поклонение по Светите места, и им открил къде е погребана честната му глава, въпреки че те отначало не му повярвали. Като я сложили в чувал, те продължили към Йерусалим.
Грънчарят
По пътя към тях се присъединил беден грънчар от град Емеса и монасите му дали да носи чувала с главата на Кръстителя. Изведнъж му се явил свети Йоан Предтеча и му рекъл: "Остави спътниците си и бягай от тях с чувала, който държиш в ръцете си". Светецът наредил това, защото виждал леността и неверието на монасите.
Двамата монаси не повярвали веднага на явлението на предтечата.
Когато дошло време да се спомине, на свой ред грънчарят положил светата глава в съд за вода, заключил този съд в ковчег и като го запечатал, предал това съкровище на сестра си. Така главата на св. Йоан Кръстител, като преминавала дълго време от един човек в друг, накрая била предадена на някой си йеромонах Евстатий, който живеел в една пещера недалеч от Емеса.
Изцеление
Болните, които идвали при него, получавали изцеление от чудесната благодат, изхождаща от главата на свети Йоан. Евстатий обаче изпаднал в ерес и малко преди да избяга, скрил мощите в пещерата. След много години на това място се събрали православни монаси, които основали манастир.
Професор Попконстантинов показва отритите в Созопол мощи.
Оттам по времето на император Валент (364-378) светинята е пренесена във Витиния, а по-късно от император Теодосий Велики (379-395) - в Константинопол, където по негова заповед бил изграден прекрасен храм, в който положили честната глава на Предтечата.
По време на ереста на иконоборците, благочестиви християни, бягайки от Константинопол, взели със себе си главата на Кръстителя и я занесли в Комана. Тук те отново я скрили в земните недра, като я положили в сребърен съд. Тази драгоценна светиня се съхранявала там до времето на император Михаил III (842-867).
Цариград
Тогава светинята била намерена по Божествено изволение и била пренесена в Цариград от патриарх Игнатий. Отначало тя се съхранява в двореца, а после в Студийския манастир „Свети Йоан Предтеча".След превземането на Константинопол от кръстоносците следите й се губят. Днес много градове и държави претендират да имат по-големи или по-малки части от тази реликва.