Н а 25 ноември Православната църква тачи паметта на Свети Климент Охридски - ученика на равноапостолните просветители на славянските народи Св. св. Кирил и Методий и продължител на тяхното дело. Той е почитан от цялата Православна църква и е един от седемте български апостоли (Светите Седмочисленици).
Благодат
За божията благодат в живота и делото на Климент говори фактът, че той е канонизиран за светец почти веднага след смъртта му. Изображенията му се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи, а от 1435 г. вече е титулуван Охридски. Въпреки това охридчани и до днес смятат не Свети Климент, а Свети Наум за покровител на града си, което за мнозина е странно.
Може би причината е стародавността на култа към него. Защото бащата на Кирилската азбука като църковен просветител е открит чак през 1840 г. от руският изследовател Вукол Михайлович Ундолски (1816-1864). До Първата световна война големият български, а и балкански книжовник е обект на изследване не само на руски, но и на чешки и сръбски учени. Едва отбелязването на 1000 години от смъртта му през 1916 г. става повод за появата на редица трудове за него и у нас. Така се засилва и интересът към писателската му дейност, химнографското му творчество, издирват се и неизвестни негови ораторски произведения и се популяризират неговите заслуги към Църквата и българската средновековна култура.
Мисии
За неговия живот обаче се знае доста малко. Българските извори за Климент са службата за него и житието на Наум, писани от учениците им, но в тях няма никакви сведения нито за рождената му година, нито за това на каква възраст е починал. Предполага се, че е роден около 840 година в югозападните части на България. Като ученик на Константин Кирил Философ Климент, заедно с Наум и Ангеларий, участва в Моравската мисия (863-866). След нея заедно с Кирил и Методий пристига в Рим (867 г.), където е ръкоположен за свещеник лично от римския папа Адриан II.
Известно е още, че придружава Методий във Великоморавия, който през 869 г. е издигнат в архиепископ на мощната средновековна държава, несъществуваща днес. Братът на Св. Кирил умира там през 885 г. Това събитие е използвано от немското духовенство, което, борещо се за надмощие, изгонва от Моравия славянските книжовници, последователи на Кирил и Методий. Така, бягайки на юг, те стигат до земите на България. Известна е историята, разказана от Теофилакт Охридски как Климент, Наум и Ангеларий по Дунав пристигат в Белград, където се явяват при управителя, който ги изпраща при княз Борис.
Кутмичевица
Базирайки се на стари български извори, Теофилакт Охридски пише за изпращането на Климент в областта Кутмичевица от княз Борис, където го поверява на болярина Домета и му подарява три къщи в Девол и места за почивка край Охрид и Главиница. „Климентовите ученици са най-добри по знание и биват поставяни за четци, дякони и свещеници. Във всяка област той има по 300 ученици. Тези дела Климент вършил в продължение на седем години”, съобщава ни още Теофилакт. Така общо Свети Климент има около 3500 ученици. Самият той е ръкоположен за „пръв епископ, проповядващ на български език”. В продължение на 30 години работи за утвърждаване на християнската вяра сред българския народ. Но най-голямата заслуга на средновековния гений е, че опростява глаголицата и съставя буквите на днешната българска азбука, наричана кирилица.
Кончина
В последното конкретно известие в „Пространното житие на Климент Охридски” се казва, че Климент е погребан „през времето на българския цар Симеон на 27 юли 916 година в църквата „Св. Пантелеймон”, в гроб, който той сам със собствените си ръце си приготвил от дясната страна на предната част на притвора”.
Гробът на Свети Климент Охридски.
Солунските братя намериха мощите на епископ №1 на Сердика
На същата дата и двете църкви - Източната и Западната, отбелязват паметта на Свети папа Климент Римски. Той е бил римлянин от знатен произход, който дълго време живеел разделен от семейството си, което смятал за загинало. В търсене на истината за живота след смъртта бъдещият папа се увлича по християнството. За да научи повече за него, той заминава за провинция Юдея, където намира и близките си, които междувременно са се покръстили. Интересна е връзката на Свети апостол Климент с българските земи, където той става първият епископ на Сердика. Предполага се, че е ръкоположен за такъв лично от Христовите апостоли Петър и Павел.
Папският нунций монсеньор Анселмо Пекорари предава на патриарх Неофит светите мощи на Климент Римски.
В продължение на 15-20 години той ръководи местната църква, след което заминава за Рим. Смята се за пряк наследник на Свети Петър, но изглежда не е започнал да изпълнява тази си длъжност веднага след смъртта му и днес се води за четвърти негов наследник. Св. Климент е изпратен в изгнание в Крим, където го смятат за чудотворец и покръства много други затворници и местни жители. Заради това обаче си навлича гнева на езичниците и смъртна присъда – удавен е в морето, завързан за котва. Според легендата от дъното на морето изниква храм с неговите мощи и един път в годината морето се разделя така, че храмът да се покаже. Случайно или не, мощите му са открити именно от Светите братя Кирил и Методий по време на тяхната хазарска мисия през 861. Те намират скелет, преплетен с котва, което напълно съответства на преданието.
Кирил и Методий пристигат в Рим и предават мощите на папа Адриан II (867-872), който в знак на признателност благославя славянското четмо и писмо. Никой друг език в историята на човечеството не е бил благословен от папа или друг архиерей, дори латинския. В памет на папа Климент I е осветена новопостроената базилика „Сан Клементе“, където поставят и мощите му. В нея е погребан и самият Свети Кирил, който умира скоро след това. През 2020 г в България пристига частица от мощите на Климент Римски, дарение от папа Франциск по молба на приснопочившия патриарх Неофит. Днес те се съхраняват в храм „Света София“.