Н а 11 януари църквата чества свети преподобен Теодосий Велики. Бог го дарил да живее 105 лета и да прави невиждани и дивни чудеса.
Той е роден през 424 г. в селището Могарион в Кападокия. Когато пораснал, четял богослужебните текстове в църквата и сам се възпламенил духом и пожелал да да последва Христа.
Йерусалим
Той отишъл в Йерусалим, за да си намери духовен наставник. По това време най-прочут сред отците там бил старец на име Логин. Блаженият Теодосий отишъл при него и поставил начало монашеските си трудове. След време той се преселил на едно място, наречено "вехтото седалище". Скоро слухът за добродетелта му се разпространил навсякъде. При блажения започнали да се събират желаещи да станат подражатели на неговия отшелнически живот.
Дарения
Даруваната на стареца благодат Свише се проявявала по много различни начини.
Наближавал празникът на Христовото Възкресение. Учениците на светия скърбели, че за Пасхата нямат нищо за ядене, а най вече, че не могат да отслужат Божествена литургия, защото нямат нито просфора, нито вино. Но по молитвите на Теодосий те получили всичко необходимо. В пещерата му дошъл един поклонник, който докарал от дома си храна, просфори и вино. Така учениците на блажения разбрали с каква благодат се е сподобил техният старец от Бога. Те отпразнували Пасхата, но донесената храна им стигнала до Петдесетница. Братята отново скърбели, измъчвани от глад. Точно тогава при тях дошъл един човек, който водел магаре, натоварено с провизии. Човекът им разкрил, че когато наближил пещерата, животното спряло и не помръднало от мястото си. Така разбрал, че животното вероятно спира по Божия воля и го пуснал да върви където иска. А то тръгнало право към скалната обител на преподобния Теодосий.
По едно време братята пък много се нуждаели от дрехи. Но Теодосий нямал средства и можел само да им съчувства. И докато утешавал монасите, изведнъж дошъл един непознат, който дал на преподобния сто жълтици.
Манастир
Така монасите всеки ден ставали все повече и пещерата станала тясна. Започнали да молят преподобния да основе манастир. Той взел кадилница със студени въглени и тръгнал из пустинята, като молел Господ да му укаже място за новия манастир, като възпламени въглените. Когато достигнал една местност, наречена Кутила, въглените се разгорели силно. Учениците му веднага се заловили за работа и скоро издигнали просторна обител. А тя скоро се прочула и в нея намирали успокоение не само монаси, но и странници и пришълци, нищи и сироти, болни и немощни.
Изцеления
Една жена имала болни гърди, но никой лекар не успял да я изцели. Тя дошла в църквата, приближила се до праведника, тайно докоснала монашеските му одежди и веднага получила изцеление. Преданието разказва и за друга жена, която страдала много, защото раждала мъртви деца, и то с мъка. Тя молела преподобния да се помоли за нея, и поискала да й позволи, ако роди момче, то да бъде наречено с неговото име. Св. Теодосий се съгласил. Помолил се той усърдно на Бога и жената родила леко младенец. Скоро детето поотраснало и постъпило за монах при него. Като чула за това чудо друга жена от Витлеем, чиито деца умирали, нарекла новороденото си с името на преподобния и така опазила живота му. Момчето пораснало и станало изкусен строител.
Хляб
Веднъж в Палестина настъпил глад и пред вратите на манастира се събрали много бедни. Иноците се натъжили, че нямат толкова храна. Теодосий обаче им наредил да пуснат всички и да им дадат хляб. Учениците отишли в хлебопекарната и когато отворили вратите, видели, че вътре е пълно с хляб. Веднъж той се отбил в обителта на преподобния Маркиан. Той приел скъпия гост, но нямал с какво да го нагости. Когато дошло време за трапезата, Маркиан заповядал на учениците си да приготвят вариво, като се извинил за бедна трапеза. Теодосий погледнал брадата му и видял неизвестно откъде попаднало в нея пшенично зърно.
Блаженият Маркиан го взел от ръцете му и заповядал да го отнесат в житницата. Преподобният Теодосий си тръгнал, а когато на другата сутрин учениците поискали да влязат в хамбара, едва успели да отворят вратите, защото бил пълен със зърно.
Пророчества
Иулиан, свещеник на Бострийската църква, свидетелства и за други изумителни случаи. Веднъж двамата срещнали една жена, известна с голямата си злоба. Тя погледна с гняв св. Теодосий, нарекла го измамник и лъжец. И веднага я застигнало наказание от Бога - внезапно паднала и умряла. Друг път минавали покрай манастир, чиито монаси поддържали ереста на Север. Преподобният се разгневил и им предрекъл гибел. Скоро една нощ персите нападнали манастира, пленили монасите и подпалили обителта.
А когато гъсеници и скакалци нападнали нивите и лозята на Палестина, съвременниците му разказват, че той ги прогонил с молитва.
Предсказал земетресението в Антиохия
Малко преди кончината си Тедосий събрал братята и им казал, че Божият гняв надвисва над една източна страна. След шест или седем дни те научили, че голямо земетресение разрушило Антиохия.
Основаният от него манастир съществува и днес.
Скоро след това чудотворецът се приближил към кончината си. Три дни преди смъртта си повикал тримата обичани от него епископи и им съобщил за близката си смърт. На третия ден, докато се молел на Господа, той предал духа си в Неговите ръце, след като живял на земята 105 години. Това станало през 529 г. Святото тяло на Теодосий било погребано с почести в пещерата, в която някога живеел.