0

- Какви басейни предпочита българското население? По-малки или по-големи?

- Всички харесват големите басейни, не само българите, но само на картинка. В действителност хората, които притежават голям басейн в дома си, срещат доста трудности с поддръжката му. Това е една от причините моят бизнес да е съсредоточен върху фамилните басейни. Няма нито една причина да имате твърде голям басейн в двора си. Много хора мислят, че не могат да плуват в по-малък басейн, но има уреди, наречени насрещни течения, които изпомпват силна струя в гърдите с различна мощност и дават възможност за интензивно плуване срещу тях дори в петметров басейн. Отделно от това басейни над 100 м3 изискват разрешение за строеж (подобно на това за сграда), отопляват се много трудно и скъпо и обикновено са доста студени. За тях няма подходящи покривала, които могат да издържат под напора на снега при нашите зимни условия и голямата им площ. Почистват се с професионална техника, която е няколко пъти по-скъпа от любителската, без да има големи преимущества освен възможността да чисти голяма площ или да работи на трифазен ток, какъвто повечето домакинства нямат.

И в крайна сметка живеем във времена, в които питейната вода на планетата намалява. Във Франция например е безкрайно трудно и скъпо едно семейство да си направи басейн над 10 м3 – изискват се невероятно много разрешителни. Германия пък обсъжда закон за забрана на източването на басейни и снабдяването на басейните с допълнителни пречиствателни станции освен филтърната система, за да не бъде никога изхвърляна водата от тях. В този ред на мисли един голям басейн е за едно голямо его, но не и за голямо удоволствие или практична употреба.

- Кой най-често иска басейн?

- Частният басейн навсякъде по света е символ на лукса и успеха. В този ред на мисли според мен повечето хора мечтаят за басейн и за уютен дом. Но забелязвам, че не са много хората, които осъзнато решават да имат басейн, защото обичат да плуват, да плажуват и да се разхлаждат през горещите летни дни. Много често това е решение, което няма консенсус в семейството. Например нашите техници са посрещани с вила от възрастен господин, чийто син е поръчал басейн, но баща му не желае да копаят върху лозето му. Случвало се е семейства да се карат в магазина за размера или цвета. Често явление е някой да поръча басейн, защото съседът му има, но по-голям и по-скъп от неговия. По-щастливи изглеждат хората, които си купуват малки или по-евтини басейни, за да се разхладят лятото и да зарадват семейството си, отколкото тези, които избират скъпи и големи басейни, за да демонстрират социален статус.

- Напоследък са доста популярни минералните басейни. Ще ни разкажете ли малко повече за тях като специалист с дългогодишен опит?

- За щастие България е толкова богата на минерални извори, че можем да си позволим да пълним басейните си директно с тях. Това, разбира се, става чрез концесия и не е достъпно за обикновения потребител. И понеже огромна част от минералните басейни в България са свързани директно с минералния извор, който обикновено е топъл или дори горещ, огромна част от тези басейни успяват да поддържат добра температура и през зимата, дори и на открито, чрез постоянно допълване.

Тук е много важно да кажем, че минералната вода може да бъде не само полезна, но и вредна, ако е със силна и специфична минерализация, особено за малки деца и хора с противопоказание. Обръщам внимание и на това, че в много от спа центровете в България се поддържа невероятно висока температура на водата в басейни и джакузита, която може да бъде смъртоносна. Това е аларма към мениджърите на такива хотели да намалят температурата в минералните басейни. За безопасна се счита температура до 34 С. При температура над тази може да се стои във водата терапевтично и под надзор броени минути. Температури на водата над 40 С водят до загуба на плода в начална бременност, инфаркт и още много страшни последици.

- Как се чисти басейн?

- Басейн се чисти основно по два начина: чрез третиране на водата за дезинфекция и механично чрез филтър. Тези два начина са винаги заедно, не можем да правим само едното и да очакваме чиста вода. Например ако през горещите летни дни филтърът няколко дни не работи или забравим за седмица да дезинфекцираме водата или регулираме pH в нормите, когато се върнем при басейна, той ще е напълно заблатен. Преди години беше модерно заможните хора да плащат абонаментна такса за поддръжка и някой да върши това вместо тях. Днес технологиите са много напреднали и има напълно автоматизирани системи, които работят самостоятелно или чрез приложение. Финансово погледнато, една такава система струва едносезонна сметка за абонаметна поддръжка, а ще ни служи дълги години. За механичното почистване на дъното пък има страхотни роботи, които могат да се катерят дори по стените на басейна и почистват водната линия.

И все пак в България повечето хора поддържат басейните си лично. Формулата е следната: 1-2 седмично мерим pH и го регулираме до 7.0 – 7.4 с pH регулатори. При първо пълнене третираме шоково с т.нар. бърз хлор. На 5-8 дни поставяме в пълнител бавно разтворазтворима таблетка, двойна доза при вода над 26 С. Пускаме всеки ден по един филтрационен цикъл помпата и регулярно почистваме филтъра. Звучи сложно, но всъщност, когато човек усвои този протокол, става наистина лесно.

- Влияят ли тези препарати на нашата кожа?

- Всичко, което убива някаква форма на живот, каквато са водните микроорганизми, влияе и на нашето тяло, защото ние също сме форма на живот. Дезинфектантите са биоцидни препрати и са под специален регистрационен режим.

Хлорът е най-познатото и широко използвано вещество за дезинфекция водата. Използва се над 100 години за дезинфекция, включително и на водата, която тече от чешмите ни. В този смисъл макар и токсичен хлорът ни е добре познат дезинфектант, с изключително висока ефективност върху широк спектър микроорганизми.

Много често клиентите търсят безхлорни препрати, смятайки, че по този начин щадят себе си и семейството си от химикалите. За съжаление това е заблуда, единствено не усещаме миризмата на хлор, но алтернативната на хлора химия, като например активният кислород, може да бъде много по-опасна и е много по-слабо проучена.

И все пак има технологии, които са едновременно ефикасни и по-щадящи човешкото тяло. Най-популярни са системите за солна електролиза, които произвеждат природен хлор, който не мирише толкова силно като химическия и няма същата токсичност. За целта басейнът се прави солен с помощта на техническа сол. Тази солена вода минава през една титаниева клетка, което превръща солта в натурален хлор и я влива обратно в басейна. Този начин е много икономичен и ефективен, понеже солта в басейна не се изхабява никога и може да излезе оттам единствено чрез изтичане на водата или преливане на басейна.

Друг ефективен метод е озонирането, но цената на подобен уред обикновено е много по-висока, а българските наредби не са осъвременени и при евентуална проверка, ако басейнът е публичен, е задължително в него да има хлор в определено количество. Още по-алтернативен метод са УВ лампите, които могат да подпомогнат дезинфекцията, но не могат да ви спасят от употребата на препарати, понеже не успяват да се справят с всички микроорганизми в голямо количество вода.

- Колко често трябва да се дезинфекцира басейнът и да се пречиства?

- В горещо време филтърът трябва да работи по един филтрационен цикъл на ден. Това в часове се изчислява, като обемът на басейна в м3 се раздели на капацитета на помпата в м3. През пролетта и есента се пуска със същата продължителност, но веднъж на няколко дни. При правилно подбран филтър за басейна един филтрационен цикъл обикновено е между 3 и 6 часа.

Ако басейнът няма дозираща система, хлорна таблетка се поставя веднъж на 5-6 дни, когато навън е горещо, и на 7-8 през пролетта и есента. Това означава, че басейните на вили или имоти, където не се живее постоянно, трябва задължително да разполагат с автоматизирани системи, ако не ходите там всяка седмица.

- Кога водата в басейна става опасна за нас?

- Всяка вода е опасна в един или друг смисъл и с водата шега не бива. За да ни носи водата радост и забавление, е абсолютно задължително да следваме всички правила за хигиена и безопасност.

Много хора смятат, че прясната вода от сонда или от чешмата е добра за басейна и тяхното здраве. Това е пълна заблуда. Прясната вода в най-добрия случай съдържа минимално количество хлор, което слънчевата радиация изпарява почти мигновено. Ако не се добави дезинфектант навреме в басейна, той се превръща в развъдник на всевъзможни микроорганизми, за които водната среда, особено ако е горещо, е райско кътче, но за къпещия се може да се превърне в ад.

Обратното – водата, в която има каквато и да е предозирана химия, също е опасна. В последно време с оглед на бума на заболявания на щитовидната жлеза се правят все повече изследвания и все повече се обръща внимание на този проблем. Хлорът, дозиран в норма 0,5-1,0 мг/л, не е опасен и осигурява защита от много по-опасни вируси, гъбички и бактерии. Но всяко количество над тази норма влияе върху човешкото тяло негативно.

И не на последно място опасна е и водата, до която имат достъп без надзор малки деца. Тя категорично е най-опасната. В света се разработват камери с изкуствен интелект, аларми и други средства за обезопасяване на басейни, но нито едно от тях не е доказало пълна ефективност. Употребата им дори е доста спорна, понеже приспиват вниманието на родителите. Удавянето се случва бързо и безшумно, а не като по филмите, махайки с ръце и крещейки. Ако в дома има малки деца, препоръчвам да изчакате със закупуване или строеж на басейн, а ако вече разполагате с такъв, научете детето да плува. Обезопасете басейна със специално покривало или покрив, които могат да издържат тежестта му, и никога не забравяйте, че само вашето внимание е определящо за сигурността му.

- Какво е вашето мнение за хигиената и дезинфекцията на басейните в хотелите в България?

- Не искам да обобщавам, но огромна част от обществените басейни са силно прехлорирани и не е необходим тестер, за да се установи това – около басейна мирише силно на хлор, очите се зачервяват, кожата изсъхва, банският костюм се обезценява, хора с алергия към хлора могат са получат шок с много тежки последици. Защо се случва така? Хлорът има доста разновидности, но когато говорим за басейни, най-общо го делим на “бърз” и “бавен” хлор. “Бавният” хлор е обикновено таблетиран и се използва за поддръжка на водата, като се освобождава постепенно в продължение на около седмица. Т.нар. бърз хлор е хлор, който има свойството да се освобождава почти мигновено в басейна и се използва за шокова дезинфекция: или при първоначално пълнене на басейна, или когато сме забравили да поставим таблетка и водата вече се е заблатила. И в двата случая, докато нивото на хлор във водата не се нормализира, басейнът не трябва да се използва. Това се проверява с тестер.

“Бързият” хлор се среща най-често в две състояния в препаратите: на гранули и течен. Течният хлор е активен хлор, пример за такъв хлор е белината. Тя е и най-евтиният за химическо производство хлор. Изливайки активен хлор в басейна, нивата на свободен хлор във водата рязко скачат и спадат съшо така рязко, поради което се налага постоянното вливане. Това при повечето обществени басейни създава прехлориране понякога дори 10 пъти над нормата, ако липсва дозираща система със сензор.

Проблемът не е в липсата на контрол, РЗИ си вършат работата и проверяват.

Нормативната уредба е на 40 години и в нея са заложени 2-3 пъти по-ниски стойности. Знае се, че през това време човечеството е използвало хлор и някои микроорганизми са развили резистентност, освен това са се появили нови, така че съществува негласно правило, че глоби има само за липса на дезинфектант, а за предозиране се пишат предписания. В същото време течният активен хлор е много по-евтин от таблетирания и накратко хотелиерите пестят от качествени препарати и дозиращи системи с измервателни сонди, с които могат по-безопасно да ползват течен.

- Как да разберем, че басейнът е чист и водата е правилно пречистена?

- Има тестери, с които най-често мерим основните параметри на водата – активен хлор, остатъчен хлор, pH. Механично мръсната вода поради липса на работещ или поради замърсен филтър се вижда с просто око. Водата трябва да бъде бистра дотолкова, че да виждаме дъното на басейна. Това е важно и от гледна точка на безопасност (една от причините, поради които не е разрешена или най-малкото препоръчителна употребата на надувами играчки в басейна като дюшеци, понеже отнема видимостта на спасителя към дъното). Механични примеси във водата най-лесно се забелязват пред прожектора, докато свети. Около басейна не трябва да мирише силно на хлор, слаба миризма е гаранция за дезинфекцията му. Обратно - силната миризма на хлор в никакъв случай не гарантира ефективна дезинфекция. Хлорът мирише силно и когато киселинността на водата е извън нормите, но ефективността му тогава е много ниска. Стените и дъното не трябва да бъдат хлъзгави – това е признак за развитие на алги, породено от твърде високо pH или недостатъчно хлор.

Много често ни питат има ли препарат, който може да оцвети урината в басейна. Не, това е просто мит, няма такъв препарат или тестер, който да открива урина във водата на басейна. Всички вещества, които реагират с нея и променят цвета й, не са разрешени за употреба в басейни.

- Наближава летният сезон, хората масово започват да правят поръчки за басейни. Колко басейни си купиха българите миналата година?

- Наистина много. През последните години и особено след пандемията, а и по време на нея продажбите на басейни в България скочиха драстично. Това може да се забележи навсякъде. Почти всяка трета къща за гости в България вече разполага с наш басейн, а когато влезете в строителен хипермаркет, през лятото има цял щанд с аксесоари, препарати и малки градински басейни. Ние зареждаме някои от тях.

Този сектор през последните години се разви наистина много бързо, което е и причината да не достигат кадри в него и за масово ниското качество на услугите. Изключително трудно е в България, както и за нас да намерим и обучим техници, а и самите клиенти да намерят квалифициран изпълнител. През последните три години капацитетът ни за монтажи през предстоящия сезон се запълва от предходната година.

- Какво трябва да знаем за домашните басейни?

- Дотук казах почти всичко, което трябва да знаем за басейните в дома ни. Има нещо важно, което пропуснахме, и то важи за абсолютно всички електричеки уреди, които работят с вода и нямат трансформатор. Почти всички филтърни помпи за басейни на пазара без значение откъде ще ги купите работят на 220V, което е нормално с оглед на това, че им е необходима мощност. В този случай дефектнотоковата защита на елсистемата е абсолютно задължителна. При нас го пише във всички инструкции, всеки продукт в сайта, но аз не спирам да апелирам, понеже в България имаме проблем. В много от старите къщи дефектнотокови системи липсват дори на бойлерите, контактите не са заземени или има някаква друга неизправност. За да избегнете възможни инциденти, филтърът трябва да бъде на минимум 3,5 м от басейна. Основно правило е да не се филтрира водата, докато има хора в басейна. Причините за това са много.

Препоръчвам на всички собственици на басейни да правят профилактика на оборудването с квалифициран техник в началото на всеки сезон, за да са сигурни, че е безопасно и функционира.

Румяна Борисова е бизнес дама в сферата на басейните, джакузитата и сауните. От над седемнадесет години ежедневието й се състои от монтаж, конструкция и цялостна организация за създаването на басейни, джакузита и сауни. В момента подготвя стихосбирка, която ще представи през лятото на 2024 г., а пред „Телеграф“ разкри как да се грижим за басейните през лятото.