Л огично и напълно според вътрешнопартийния ред Асен Василев остава единственият лидер на „Продължаваме промяната“ (ПП) след корупционните скандали в два от най-големите района от Столична община и оставката на Кирил Петков.
Трудно може да гледаме на това обаче единствено като на процедура. Най-малкото трусът за младата формация е толкова сериозен, че са необходими изключителни усилия, за да не се окаже, че на изборното общо събрание в края на септември залата ще е полупразна.
От хората на снимката само Асен Василев и Атанас Атанасов (с гръб) продължават да са лидери на политически партии.
И ако за бившия премиер можехме да говорим като за лицето на Промяната, то неговият финансов министър е нейните очи. Именно от Асен Василев сега се изисква да ги държи широко отворени и да издържи на вперените в него погледи на онези стотици хиляди, които повярваха, че този проект може да донесе на България друг модел на управление и търсене на развитие.
Отсяване
Според Асен Василев след скандала истината трябва да се отсее от измислиците. За него случващото се е опит за очерняне на партията, която е създадена именно да елиминира корупцията в страната. „Зам.-кмет говори за корупция – реален факт. Измислиците – кой е записвал кого, не става много ясно, но няма и чак такова значение.
Те много искат да ни унищожат, защото им пречим, това е още от 2022 г.“, коментира Василев. Но това само по себе си не работи и възпитаникът на Харвард трябва да прояви много повече от наученото по „Бизнес администрация и право“ в Harvard Business School и Harvard Law School, за да подреди по един успешен модел партията.
Модел, различен от вече до болка познатия у нас, при който държавата функционира като холдинг. Поне това бяха част от декларациите на ПП, преди да се замесят в управлението и самите те да усетят, че добрите пожелания са далеч от реалността, особено когато нямаш достатъчно подготвени кадри, за да бъдат изпълнени те.
С Делян Добрев при предаването на властта в някогашното Министерство на икономиката, енергетиката и туризма през 2013 г.
Гордост
Голямата гордост на родения в Хасково икономист от свършеното в политиката са бюджетите, които подготви за 2022, 2023 и 2024 г. и които подчини на основната цел – увеличаването на доходите и намаляване на неравенствата.
Дори привърженици на други политически сили признават, че пенсиите им по негово време са сериозно „оправени“, но в същото време от настоящото правителство отчетоха, че това е за сметка на други важни икономически проекти.
Василев постоянно говори за активирането на контролните механизми на държавата и спиране на течовете на публичен ресурс, а именно това контрастира с чутото в записа от разговора при кмета на „Люлин“.
Друг успех на Асен Василев е това, че по негово време Европейската комисия (ЕК) одобри Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в размер на 13 млрд. лева.
Усвояването на тези пари в пълния им размер вече е невъзможно и усилията на настоящото правителство целят да минимизират щетите от пропуснатите заради политическото безвремие в периода на служебните правителства срокове. Факт е обаче, че Василев имаше своя принос за това дефицитът да е в рамките на 3% по Маастрихтските критерии за приемане в еврозоната. Тепърва обаче българите трябва да преминат през очакваната драматична, поне в краткосрочен план, промяна от смяната на левовете с евро.
Скандал
В началото на миналата година доста бе раздухван скандал, при който американският гражданин Себастиан Бретшнайдер претендираше за 5 милиона лева от бившата фирма на Асен Василев „СТВ Консълтинг“, която е била поела ангажимент за плащания по договор за предоставяне на значителен заем между Бретшнайдер и трето лице.
Всичко това стана ясно от определение на Софийския градски съд по търговското дело. Дружеството, притежавано някога от Асен Василев, се оказа с блокирани сметки заради удовлетворения иск на Себастиан Бретшнайдер.
А журналистическо разследване тогава разкри, че три месеца преди запора „СТВ Консълтинг“ продава скъп имот за над 3 милиона лева. Купувач е фирма, еднолична собственост на Станислава Арнаудова.
Нейната компания „Интелигентни трафик системи“ до 2022 г. беше почти пълен монополист в посредничеството между държавата и купувачите на винетки, вземайки по 7% комисиона, която впоследствие бе намалена на 3 на сто.
Асен Василев още тогава обяви, че отдавна няма общо със „СТВ Консълтинг“. Други знакови фигури от ПП обаче също попаднаха във фокуса на медийното внимание заради будещи съмнения сделки.
Стана ясно, че Даниел Лорер бил купил част от същия имот за малко над 351 948 лева през 2020 г., а през 2023 г. го продава на много по-висока цена – 1,858 млн. лв. Купувач пак е Арнаудова, наричана „кралицата на винетките“, чрез „Си Трейдинг 2016“.
С Даниел Лорер бяха замесени в скандал с апартаменти
Лорер заплаши със съд заради намесването на името му в казуса, като обясни разликата в цените – купено е на почти груб строеж, а се продава напълно обзаведен и ремонтиран апартамент, като Лорер не е имал желание да продава, но „Си Трейдинг 2016“ искала или целия имот, или нищо.
Ипотека
В ново определение на съда, което беше цитирано и показано от в. „Сега“, ясно бе посочено защо американецът претендира за 5-те милиона лева. Чрез адвоката си Бретшнайдер обясняваше, че той е предоставил на трето лице заем в значителен размер, а длъжникът „СТВ Консълтинг“ ЕООД е поел задължение да отговоря безусловно за всички суми, дължими по договора между Бретшнайдер и третото лице.
Фирмата е поела ангажимент и да учреди обезпечение чрез ипотека върху имоти за вземанията на кредитора, респективно да му преведе всички суми при евентуална продажба на описаните активи, които са останали налични след погасяване на задълженията на „СТВ Консълтинг“ ЕООД, произтичащи от банкови сделки.
Според Бретшнайдер описаните да бъдат обезпечени чрез ипотека в негова полза активи са били продадени. Остатък от продажната цена не му е заплатен въпреки уговорката в тази насока и длъжникът няма намерение да го заплаща, пишеше в жалбата до съда. Става въпрос вероятно за продадения имот на ул. „Чаталджа“ №3.
Хобита
За това, което обича да прави извън политиката, самият Асен Василев наскоро разказа във видео в социалните мрежи, че много обича да готви. Дори, когато е бил с български програмисти, част от неговата IT компания, в Китай е изхранвал цялата група с родни ястия в продължение на една година. Лично на него мусаката е любимото му ястие.
По интересното е, че в миналото си се е занимавал малко и с оперно пеене, а любовта му към това изкуство и към класическата музика и до днес е много силна. Харесва и джаза, но слуша и други стилове. От младежките години са му останали хобитата да играе много шах онлайн.
Като свой любим филм Асен Василев посочва „Елизабет I“, а „Осъдени души“ на Димитър Димов е любимата му книга.
В блиц интервю с въпроси от младежката организация на ПП той заявява още, че ако може да избира, би живял в периода между двете световни войни. „Тогава за последно е имало по-интересна архитектура, джазът е бил в апогея си, хората са живеели една идея по-свободно, по-малко са мислели за имидж и малко повече за удоволствия“, казва политикът, чиято любима дума е „битка“, а българският държавник, към който има най-големи симпатии – Стефан Стамболов. „Най-вече защото не се е страхувал от битката“!
На местния вот през 2023 г.: Не можа да гласува в Хасково заради адрес в чужбина
На местните избори в края на октомври 2023 година Асен Василев, като действащ финансов министър в кабинета „Денков“, не успя да гласува в родния си град Хасково.
Причината бе, че той бе попаднал в забранителен списък, тъй като настоящият му адрес е в чужбина. Василев опита да гласува в секцията в общинските жилища за социално слаби на ул. „Георги Кирков“, където бе гласувал и на парламентарните избори през април същата година.
Асен Василев като служебен министър в кабинета на Марин Райков по време на протестите през лятото на 2013 година
Председателят на СИК Петя Шопова поясни, че финансовият министър ще може да упражни правото си на глас, ако представи на СИК удостоверение по чл. 40 от Изборния кодекс, издадено от общината, и попълни декларация, че няма да гласува на друго място.
На брифинг по-късно заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева обясни, че настоящият му адрес е извън страната. По нейни думи това означава, че той няма избирателни права за местни избори.
„Шест часа разходки по всички институции, получих мотивиран отказ от община Хасково, която казва, че не е успяла да установи дали последните шест месеца аз съм бил в страната“, жалва се Василев тогава.
