П резидентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че смята, че Владимир Путин иска мир. Украйна и нейните европейски съюзници не вярват.
Това, което Путин наистина иска обаче, е много, много повече.
Разрушенията в Кривой рог въпреки изявленията за примирие

Руският президент не крие факта, че смята, че Украйна не трябва да съществува като независима държава и многократно е заявявал, че иска НАТО да се свие обратно до размера си от времето на Студената война.
Но повече от всичко, той иска да види нов световен ред - и Русия да играе главната роля в него.
Путин и няколко от най-доверените му съюзници се появиха от руините на съветското КГБ. Те никога не забравиха унижението от падането на Съветския съюз и не са доволни от начина, по който се е променил светът оттогава.
Украинците и Европа не вярват, че Путин наистина иска да спре войната

Той дойде на власт по време на хаоса от 90-те години, когато руската икономика се срина и трябваше да бъде спасявана от Международния валутен фонд и Световната банка – още едно унижение за бившата суперсила.
Осмата
Но от 2000 г., когато Путин стана президент, постоянно растящите цени на петрола направиха Русия и много руснаци по-богати от всякога. И Русия имаше глас.
Тя беше поканена в групата на Г-7 на най-големите икономики в света – преименувана по-късно на Г-8. Но това не беше достатъчно за руския лидер. „Путин беше щастлив да захвърли всичко това в името на своите граждани заради по-високи геополитически цели“, коментира пред Си Ен Ен Кристин Берзина, управляващ директор на „Джърман Маршал фонд“.
Русия беше изключена от Г-8, санкционирана от Запада и сатанизирана на световната сцена заради агресията си срещу Украйна. Според Берзина Москва никога не е била достатъчно добра, за да бъде „осмата в Г-7“.
"Това не работи в рамките на разбирането на Русия за нейната собствена изключителност. Тя е най-голямата страна в света, най-богатата на природни ресурси, така че как може просто да бъде един от играчите?".
Без загуба
За да разберем какво иска Путин от настоящите преговори със САЩ, важно е да запомним, че двете страни разговарят, защото Вашингтон направи обратен завой при Тръмп – а не поради фундаментална промяна в руското мислене. Тръмп иска войната в Украйна да приключи възможно най-скоро, дори ако това означава допълнителни териториални загуби за Украйна.
Това означава, че Путин няма какво да загуби от разговорите.
Тръмп твърди, че „Русия държи всички карти“ във войната с Украйна, но бойното поле е почти в застой през последните две години. Въпреки че Москва постига някои допълнителни победи, тя определено не печели – въпреки че това може да се промени, ако САЩ спрат да доставят оръжие и разузнавателна информация на Украйна.
"Путин влезе в Украйна с мисълта, че това ще бъде лесна и бърза операция. Три години по-късно той контролира 20% от територията й, но на ужасна цена. Искам да кажа, че по същество руснаците губят. Работата обаче е, че украинците губят по-бързо", каза водещият руски анализатор Марк Галеоти пред Си Ен Ен.
За Путин и хората около него настояването на Тръмп за прекратяване на огъня просто представлява възможност за осигуряване на бързи победи, като същевременно държи под око дългосрочните цели, добави той. "Путин е опортюнист. Той обича да създава динамични, хаотични ситуации, които създават голямо разнообразие от възможности. След това той може просто да избере коя възможност му харесва и може да промени решението си", казва Галеоти.
Дългосрочно
Путин и неговите помощници ясно показаха, че дългосрочните им цели не са се променили. Дори когато говорят за желание за мир, руските официални лица продължават да настояват, че „първопричините“ за конфликта в Украйна трябва да бъдат „елиминирани“. Според мнението на Кремъл тези „първопричини“ се равняват на суверенитета на Украйна и нейния демократично избран президент Володимир Зеленски, както и на разширяването на НАТО на изток през последните 30 години.
Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., за да наложи смяна на режима в Киев, планирайки да установи промосковско правителство. Целта му беше да превърне Украйна във васална държава като Беларус и да й попречи да се присъедини към Европейския съюз и НАТО в бъдеще. Той не е постигнал тази цел чрез използване на военна сила, но това не означава, че се е отказал от нея. Вместо това той може да се опита да го постигне с други средства.
Тръмп и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс отхвърлиха идеята, че Украйна може да се присъедини към НАТО скоро, а Путин поиска ангажимент от страна на САЩ, че това няма да бъде част от споразумение за прекратяване на огъня. „Без значение какво смятат Тръмп и Путин, че могат да уредят тази седмица или тази година, много хора в Европа сега намират Путин за фундаментално неблагонадежден“, допълва Берзина. "Възможно ли е да има желание Русия да опита отново силата си във военно отношение? Разбира се. И затова европейците са много ясни по отношение на потенциала за бъдещо военно участие".
Лично
Андрей Солдатов, руски разследващ журналист и експерт по сигурността, който живее в изгнание в Лондон, каза, че Путин и неговите помощници вярват, че могат „да се опитат да измъкнат нещо от Тръмп точно сега“. „Те си мислят, че могат да спечелят някои тактически битки, но той няма да им даде това, което наистина искат, което е пълно пренареждане на мерките за сигурност в Европа“, каза той.
„За Кремъл това не е война с Украйна, това е война със Запада и много хора в Москва наистина не вярват, че могат да постигнат някакво трайно споразумение със САЩ.“ „Това е много лично за тях, защото тогава всички те бяха млади офицери от КГБ и загубиха социалното си положение, загубиха място в руското общество, страната, както я описват сега, и това беше изключително унизително“, обяснява Солдатов.
"Те наистина вярват, че Западът преследва пълното унищожение и подчинение на Русия от векове. Това не е просто пропаганда, те наистина вярват в това." Но Путин също е оформил плана си за Украйна в рамките на собствената си – неточна – интерпретация на историята, която отива далеч отвъд падането на Съветския съюз. Путин често твърди, че Украйна не е истинска държава, защото Украйна и украинците са част от една по-голяма „историческа Русия“.
"Това, за което той говори, е фактът, че Русия, Украйна и Беларус споделят политически прародител, наречен Рус... но това не е същото нещо като съвременна държава. Това е политически субект от ранното до късното Средновековие и да се каже, че Украйна няма право да съществува поради този споделен прародител - никоя държава не изглежда по същия начин като през 10-и век", споделя Моника Уайт, доцент по руски и славянски изследвания в университета от Нотингам.
Религия
Путин също така често се обръща към религиозната идентичност на Русия в подкрепа на своя план. Лидерът на Руската православна църква патриарх Кирил е един от най-шумните поддръжници на войната. „След падането на Съветския съюз Русия загуби връзката си с изконните православни земи и мисля, че част от проекта на Путин е да се опита да върне тази нишка, свързваща държавата от 10-и век с тази чиста православна приемственост“, казва Уайт. „Това, което той прави, всъщност не е толкова различно от някои от ранните царе от династията Романови, които продължаваха да се опитват да си върнат православните земи, които бяха под османско или католическо управление, и в крайна сметка го направиха“.
Огромното желание на Путин е да върне Русия на глобалната сцена с гръм и трясък, предполага тя – като създаде клин между Европа и САЩ и се обедини с другите противници на Запада.
Путин твърдо вярва, че Русия – най-голямата държава в света по площ – трябва да участва в управлението на света. Може да има съмишленик в Белия дом. Тръмп даде да се разбере, че вярва, че най-големите и най-могъщи държави трябва да получат това, което искат – независимо дали става дума за Гренландия, Панамския канал или част от Украйна.
Със съкращения. Заглавията са на редакцията
*Автор: Ивана Котасова, Си Ен Ен