П ълно с древни места, уникална красота и несравними дестинации, посещението на Турция винаги е незабравимо изживяване. Страната обаче има и друга страна. В последните години Турция инвестира огромен ресурс в култура. Показателно за това са и местата, които може да посетим в Истанбул, отдалечен от София на около 500 км. За 6-7 часа път с кола можете да пристигнете в един друг свят, където да се насладите не само на местната кухня и история, но и на редица културни прояви, сред които и изложба с рисунки на гениалния Пабло Пикасо.
Рисунките са в частни колекции.
Изложба
Изложбата може да бъде разгледана до 31 декември и е част от културния фестивал на града. Намира се в центъра Ататюрк, на няколко крачки от известния площад Таксим. Експозицията обединява 170 части от гравюри, рисунки, плакати, литографии и снимки на Пабло Пикасо, всички оригинални и одобрени от наследниците. Пабло Пикасо започва своето изкуство в ранна възраст и продава първите си важни творби на монахини. Той идва в Париж през 1900 г. и започва работа в работилницата, наречена Bateau-Lavoir в Монмартър, където се среща с важни художници и търговци на изкуство. През този период Пикасо се запознава с Фернанде Оливие и има връзка с нея и тази връзка се отразява в изкуството му. Животът на Пикасо е изпълнен със страстни връзки с много различни жени. Една от тези връзки е с Ева Гуел и тази връзка показва влиянието на кубизма в неговото изкуство. По-късните му връзки с Мари-Терез Валтер и Дора Маар оказват дълбоко влияние върху изкуството и личния му живот. През целия си живот Пикасо непрекъснато прекроява своето изкуство и играе водещи роли в различни художествени движения. Художникът, който избира да остане в Париж по време на Втората световна война, създава важни творби като „Герника“ през този период. По-късно в живота му връзката му с Франсоаз Жило и децата, родени от тази връзка, бележат нов период както в личния, така и в артистичния живот на художника. През този период той продължава да работи интензивно в работилницата си близо до река Сена и се присъединява към Френската комунистическа партия. Пикасо прекарва последните години от живота си с Жаклин Рок и умира през 1973 г. След смъртта му имаше дълги съдебни борби между семейството му относно наследството.
Над 170 творби има в изложбата.
Босфор
Босфорът разделя Истанбул наполовина, като едната половина от града е в Азия, а другата в Европа. Протокът, само на 500 метра един от друг на някои места, се е превърнал в известен търговски център и туристическа атракция благодарение на страхопочитанието си, подобно на сън. Регионът е дом на много изключителни забележителности и архитектурни шедьоври, към които сте привлечени без усилие, като отличителната Синя джамия, двореца Топкапъ и кулата Галата. Както и двореца Бейлербей, крепостта Румели, двореца Долмабахче, павилиона Кючуксу, двореца Чираган, джамията Бейлербей и, разбира се, несравнимата Голяма джамия „Света София“, която предлага една от най-известните гледки в историята. Именията от османската епоха, известни още като yalı по бреговете на Босфора, се считат за отлични примери за архитектурата от периода. Около 360 вили и имения от двете страни на Босфора са оцелели от миналото до настоящето и са символи на историята и визия за спокойствие. Най-добре е да си наемете лодка и да се насладите на залеза. Има различни по вид и големина плавателни съдове, а най-бюджетният е да хванете градския кораб, за който обаче в час пик се намират трудно билети.
Разходка с лодка по залез.
Съхранение
Една от великолепните древни сгради на Истанбул, Цистерната Базилика, е голяма оцеляла структура за съхранение на подземна вода в Истанбул. Цистерната се намира на първия хълм на града, югозападно от „Света София“. Преди изграждането на цистерната на това място се е намирала голяма базилика, построена между 3-ти и 4-ти век през ранноримската епоха като търговски, правен и артистичен център. Тази структура е унищожена от пожар през 476 г., а цистерната е построена по време на управлението на император Юстиниан I около 542 г. Тъй като на мястото на цистерната е имало базилика, тя се нарича още Цистерна Базилика. Този голям подземен воден резервоар се нарича още „Йеребатан цистерна“ сред местните жители заради подземните си мраморни колони. Цистерната Базилика е била невероятен център на системи за филтриране на вода за империите. Любопитните изследователи могат да се скитат по дървени пътеки, древни колони, резбовани колони и мистични арки, белязани със следи от стара архитектура тук.
Авторът пред Света София
Поклонение
Поръчана от османския султан Ахмед I през 17-и век, джамията Султанахмет, известна като Синята джамия поради красивите си сини плочки Изник и ръчно рисувани куполни орнаменти, демонстрира своето величие със своите шест минарета. Подобно на много други османски имперски джамии, джамията е била място за поклонение и социален комплекс. Разполага с двор, фонтан, базар, медресе (училище за ислямско образование) и хоспис. Входът, осветен от полилей от ковано желязо, води към централната молитвена стая. Той е източник на чудо със сложния си интериор, украсен с хиляди плочки и естествена светлина, филтрирана през сводести прозорци с витражи. В светилището до джамията се намират гробниците на Ахмед I и съпругата му Кьосем Султан. Синята джамия е една от основните забележителности на Истанбул и предлага шанс да видите активно място за поклонение. Разходете се из просторния вътрешен двор и се насладете на атмосферата в джамията с нейните огромни, извити куполи.
Резервоарите с вода.
Купол
Сградата на „Света София“ от 6-и век е лесно разпознаваема с огромния си купол. Император Юстиниан го построява на мястото на акропола на Източната Римска империя (532-537 г.). Тогава известна като Църквата на Светата мъдрост, „Света София“ е забележително свидетелство за изобретателността на източноримските архитекти. Започва нова глава, когато османският султан Мехмед II я превръща в джамия и рисува върху златните мозайки и фрески с ислямски мотиви и шарки. Някои от тях оттогава са били открити отново и са оцелели векове под пластове мазилка. Султанът добавя и масивни стъкла с красиво изработена калиграфия. Освен това четири минарета също са добавени към огромната куполна структура по различно време. В началото на 20-и век джамията е превърната в музей по нареждане на Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на турската република, през 1935 г. и остава такава в продължение на много години. А през 2020 г. отново е обявена за джамия. Доминираща над силуета на Истанбул, тази причудлива сграда е била разширявана и реставрирана няколко пъти през вековете. Това е впечатляващ израз на религиозна вяра и едно от най-големите архитектурни чудеса в света. Това е невероятна структура, която е издържала изпитанието на времето главно защото нейният купол е най-значимата инженерна характеристика в света.
Музей
Музеят за история и изживяване на „Света София“ е едно от задължителните места за посещение в Истанбул за любителите на историята, културата, изкуството и технологиите. Разположен в сърцето на площад Султанахмет, само на няколко минути от „Света София“, музеят отвежда посетителите на пътешествие през 1700-годишната история на това архитектурно чудо. Предлага обширна аудио-визуална презентация на посетителите, която им позволява да изпитат уникалната красота на „Света София“ с множество сетива. На първия етаж посетителите могат да видят артефакти, съхранявани преди това в складовете на „Света София“ в четири секции. Докато османският период е изобразен на втория етаж, периодът на Римската империя е разказан на третия етаж чрез потапяща технология от ново поколение. Освен това цистерната от източноримския период може да се види от прозорците без рамки на приземния етаж.
Галатапорт
По 15 000 пътници на ден минават през Галатапорт
Разположен в сърцето на града, Галатапорт е голям крайбрежен проект за развитие, обхващащ 1,2 километра брегова ивица на Босфора. Проектът оживява район, който е бил затворен за посетители почти 200 години. Галатапорт - комплекс от музеи, магазини, ресторанти и пивоварни на живописните брегове на фънки квартала Каракьой, се откроява като дестинация със смесено предназначение с различни дейности и функции, привлекателни както за пътниците, екипажа, туристите и местните жители. Благодарение на Галатапорт, новата забележителност на брега на Босфора, съвременните пътешественици идват да видят не само Голямата джамия „Света София“ или Султанахмет (Синята джамия), но и да изживеят нов квартал, посветен на култура, изкуство, дизайн, пазаруване от ново поколение и гастрономия.
Галатапорт е и първият в света подземен круизен терминал със специална система за люкове. Системата за излюпване разделя зоните за митници и сигурност (ISPS), когато в пристанището няма закотвен кораб, създавайки временна митническа зона и поддържайки алеята отворена за обществеността. Затова жителите на Истанбул и посетителите могат да се насладят на уникалното крайбрежие на квартал Каракьой. Освен това пристанището може да приеме три круизни кораба едновременно, което му дава капацитет от приблизително 15 000 пътници на ден.
Екатерина Томова