„Boeing 747 (дарен от Катар – б.р.) се дава на Военновъздушните сили, на Министерството на отбраната на Съединените щати, не на мен! Той ще бъде използван от нашето правителство като временен самолет на Военновъздушните сили, докато пристигнат новите ни боинги, чиято доставка е много закъсняла.“
Това написа вчера в профила си в социалните мрежи американският президент Доналд Тръмп. Както стана ясно преди дни, Катар дари на щатския държавен глава Boeing 747-8.
Какви са обаче самолетите, които компанията ще достави на Air Force One, или в превод – за американските президенти? Това ще ви разкажем в този материал. Интересното е, че машините първоначално били предназначени за руска авиокомпания, която обаче фалирала.
Ускоряване
ВВС на САЩ (USAF), които експлоатират президентските самолети, настояват Boeing да ускори доставката на новия VC-25B.
Компанията произвежда новите президентски самолети по договор за 3,9 млрд. долара от 2017 г. за обновяване на 2 налични Boeing 747-8i. Те бяха произведени за руския авиопревозвач Transaero, но останаха недоставени, след като авиокомпанията фалира, преди да може да бъде извършена доставката. И двата самолета са с първи полет през 2016 г. и наближават 10-годишна възраст, но все още са практически нови с по-малко от 20 летателни часа.
Доналд Тръмп с принца на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман
И двата самолета са в авиобаза „Лакланд“ в Сан Антонио и са в процес на конверсия от 2019 г. Проектът претърпя значителни забавяния поради различни фактори, като пандемията от COVID-19, известните производствени проблеми на Boeing, забавянията по веригата за доставки и сложността на модификациите. Boeing призна, че вече е надхвърлил с 2 млрд. долара бюджета по договора, а той е с фиксирана цена. Така загубите са за сметка на компанията.
Бюджет
Програмата ще струва на Boeing по-скъпо от очакваното поради повече време за модификация на двата самолета, прекъсвания на доставките и други предизвикателства.
Разрeз на разпределението на Air Force One
Президентът Тръмп проявява силен интерес към новия Air Force One още когато встъпи за първи път в длъжност през 2017 г. По време на първия си мандат той предложи нова схема за боядисване на самолета, която би заменила емблематичната синьо-бяла ливрея, украсяваща президентския самолет повече от 6 десетилетия. Той също така лично се включи в предоговарянето на договора с Boeing за намаляване на разходите.
Заместител
В момента в експлоатация са само 2 президентски самолета. Това са силно модифицирани Boeing 747-200B, обозначени във ВВС като VC-25A, с бордови номера 28000 и 29000. Според уебсайта на ВВС първият от тях е влязъл в експлоатация през септември 1990 г., а вторият – през март 1991 г. ВВС заявиха, че забавянията биха могли да ги накарат да летят и след президентските избори през 2028 г.
През април военното издание The War Zone съобщи, че експлоатацията на самолетите струва средно 177 843 долара на час. Цифрите бяха предоставени от ВВС след искане съгласно закона за достъп до обществена информация и включват разходите за гориво, консумативи за полети и поддръжка на самолетите и двигателите.
Air Force One – луксозната крепост
Air Force One е име, което се използва за всеки самолет на американските военновъздушни сили, който транспортира президента на САЩ. Няма значение какъв е моделът или размерът на този самолет. Но през повечето време името визира двата Boeing 747-200, претърпели леки модификации, с които американските президенти обикалят света. Двата настоящи модела влязоха в употреба през 1990 г. при президентството на Джордж Буш, предаде АФП. Със специфичните си сини и бели цветове настоящият самолет се прочу толкова много, че на него дори беше посветен холивудски трилър с участието на Харисън Форд в главната роля. Съществува и по-малък вариант на Air Force One, който е модифициран Boeing 757.
Поглед към бъдещия кабинет на президента Тръмп
Големият Air Force One е луксозен. В него има подобие на голям апартамент със стая с кресла и офис, помещение за медицински цели, което може да послужи и за операционна зала, ако най-лошото се случи, помещения за съветниците на президента, за агентите по сигурността и за петнайсетина журналисти, придружаващи държавния глава.
В самолета има и две малки кухни, в които може да се приготви храна за до 100 души, поднесена в щампована посуда с позлатени кантове. Благодарение на способността му за презареждане по време на полет той може да остане във въздуха за почти неопределено време. Подсилена електронна система защитава машината от електромагнитни импулси, било то ядрени експлозии, или от вражеско заглушаване, и това позволява на самолета да работи като мобилен команден център в случай на атака срещу САЩ, посочва Белият дом. Комуникационната система на машината позволява също на Доналд Тръмп да запази контакт със земята и да продължава да публикува в социалните мрежи, докато самолетът лети.
Според специалистите от авиационния сектор машината е също така оборудвана с тайни военновъздушни защити, способни да „излъжат“ вражески радари и инфрачервени системи за откриване на самолети.
