Б ацили изядоха образци от астероида Рюгу и хвърлиха учените в истински потрес. Това се разбира от съобщение в научнопопулярното издание „Спейс“. Става въпрос за образци от Рюгу, взети при една от най-впечатляващите космически акции на международен екип от земни изследователи.
Азот
През 2014 г. международен екип учени изпраща апарат на Рюгу като част от японската програма „Хаябуса 2“. Освен многото различни изследвания, направени от разстояние, на астероида през 2018 г. каца и сонда, която на място извършва разнообразни проучвания и взима проби от космическата скала. Още на астероида те са запечатани в херметическа капсула, пълна с чист азот, която е обвита от смола и не би трябвало да пропуска нищо отвън.
Изображение на Рюгу, публикувано от НАСА, до него са илюстрации на пробите и на бактериите.
Учени от Кралския колеж в Лондон обаче са установили, че най-вероятно още на Рюгу земните бактерии са нападнали космическата проба преди тя да бъде вкарана в капсулата. Кацайки на нашата планета на 6 декември 2020 г., пробите при най-силни мерки за сигурност и незамърсяване са отпратени в няколко института за изследвания. Така тази година в Лондон са установили, че бактериите са се активизирали, започнали са да ядат неорганичните вещества от самия астероид и се размножили. Но след време са умрели.
Мистерия
В момента в Кралския колеж се опитват да решат мистерията, доколкото могат. Проучват дали бактериите не са проникнали след идването на пробите на Земята. Има данни, че е вероятно да са преодолели по някакъв начин смолата, а след това са нападнали азота, който вместо да ги унищожи, им е помогнал да похапнат от астероида. Друга вероятност е бактериите да не са измрели по време на космическото си пътешествие от Земята до Рюгу и да са нападнали астероида и в момента може и да се размножават на него, като похапват от веществата там. Тези микроорганизми са от рода Bacillus, има ги на нашата планета. Но с голяма вероятност е възможно и да са били на Рюгу още преди земната сонда да кацне на астероида и да вземе проби от него. А това говори, че теорията за т.нар. панспермия, т.е. пренасянето на живот на Земята от друг космически обект, е още по-вероятна.
„Без изучаване на тяхното ДНК е невъзможно да се идентифицира точният им тип. Те обаче най-вероятно са били бактерии като Bacillus, тъй като те са много често срещани нишковидни микроорганизми, особено в почвата и в скали" - отбелязва ръководителят на екипа Матю Гендж.
Георги П. Димитров