0

А мериканската изследователка на българския фолклор Лорен Броди е подарила най-новата песен в репертоара на прочутия мъжки квартет „Светоглас“, който отпразнува 15 г. на сцената.

Даниел Спасов, Милен Иванов, Станимир Иванов и Николай Боянов я изпълниха за първи път на юбилейния концерт в столичната галерия „Академия“ в Националната художествена академия пред най-близките си колеги и приятели.

Ой, Димитро

„Това е много стара песен, която е записвала и Гюрга Пинджурова, и Костадин Гугов. Лорен Броди издирва стари плочи, които цифровизира, и е събрала в няколко албума „Изгубени съкровища“. Та тя е намерила тази версия, която през 30-те години е записвана от испански квартет. Предостави ни я, а Милен я преаранжира и сега пеем „Ой, Димитро“ в този вариант. Оказа се, че тези песни с тяхната празничност, игривост и ритъм са се харесвали и на чуждите музиканти, щом са ги включвали в репертоара си“, разказа пред „Телеграф“ основателят на „Светоглас“ Даниел Спасов.

Богоявление

Квартетът изпълни и песента „Богоявление“ или „Свети Иван – дърво високо“, която се оказа, че също има интересна история от концерт в Лондон. „Пред чужда публика обикновено имаме по-различен репертоар – това е мое субективно решение, да пеем по-бавни, баладични песни, със сложна хармония. Докато пред българската публика пеем повече по-ведри и празнични неща, защото ги предпочита. Затова бях против да включим „Богоявление“ за концерта в българския културен институт в Лондон, но Милен и Станимир се наложиха да я изпълним, защото в залата бяха предимно сънародници. Тя предизвика такъв фурор, имахме толкова много бисове, че повторихме почти цялата втора част от програмата. След концерта се изви опашка от хора и всеки втори питаше за тази песен. Колегите тържествуваха, че не съм бил прав. Но се оказа, че посланието може да развълнува и българите. „Богоявление“ е от тези песни, които интерпретират библейски сюжети във фолклорната култура. Това е религиозна балада – проекция за вечната тема на космическото дърво. Оказа се, че в залата е и британският министър на културата, който толкова се е впечатлил от тази песен, че си е купил и диска ни, в който е включена. Сред гостите бяха и наследниците на непалското кралско семейство – имахме интересен разговор, включително и за връзките на Людмила Живкова с краля на Непал в края на 70-те години“, сподели Спасов.

Златно перо

Юбилейният концерт на „Светоглас“ съвпадна и с имения ден на своя основател. Освен че му благодариха за 15-те години съвместна работа, колегите го изненадаха с икона на пророк Данаил. Община Свищов пък му изпрати картина на българска девойка във фолклорен костюм, а с коледни звезди го затрупаха легенди като Татяна Сърбинска (върнала се от Америка за празниците), Калинка Згурова, Радка Алексова – дългогодишни солистки на Мистерията на българските гласове, Светла Караджова и Лиляна Галевска от квартет „Славей“, Фанка Койнарова и други. Школата за фолклорни вдъхновения „Олга Борисова“ пък изпрати кошница и поздравителен адрес. Музикантите разкриха, че от Съюза на българските журналисти са им присъдили наградата „Златно перо“ за цялостен принос към съхранението и популяризирането на български фолклор чрез предаването „Иде нашенската музика“ по БНТ, а ще им бъде връчена на специална церемония на 23 декември.

Нямали за бис на първото турне

Квартет „Светоглас“ е изнесъл много самостоятелни турнета по света - Норвегия, Русия, Испания, Великобритания, Белгия, Италия, Колумбия, Унгария, Турция, Швеция, Франция, Германия, Швейцария, Словакия, на фестивала за духовна музика в Драмен - Норвегия, на фестивала за църковна музика Maestro de la Roza в Овиедо - Испания, на международния музикален фестивал в Картахена Колумбия, на фестивала "Три Култури" в Мурсия - Испания, на международния фестивал за църковна музика Fausto Flamin" в Рим, на международния фестивал"Musiche della Terr" в Чериана - Италия, на подиума на престижната зала на фондация Juan March в Мадрид - Испания. „Никога няма да забравя първото турне през 2011 г. в Екатеринбург с тяхната филхармония. Още нямахме такъв богат репертоар и след втората част заваляха бисове, а ние нямаше какво да изпеем. Докато се покланяхме, решихме да повторим първата част, мислейки си, че никой няма да разбере. Обаче после се оказа, че са го забелязали и това ни беше голям урок – да имаме повече песни“, спомни си Спасов.

Тайнството на полифонията

„Тайнството на българската полифония“ е мотото на едни от най-успешните им концерти. Гласовете им звучат еднакво добре както в големите църкви и катедрали, така и в престижни концертни зали и фестивали. През 2012 г. излиза първият албум на „Светоглас”, наречен „Колелото на живота”. През 2014 г. по покана на гръцката музикална компания „Музика резервата“ формацията записва проекта с църковни песнопения „Моление Господне”. През 2019 г. певците реализират третият си музикален проект с концертни записи „Песента на славея“. Следващата година получават специална покана за участие във фестивала "Музика на вярата" в Казан и участват в откриването на изложбата "Тракийско злато от България - легендите оживяват" в Държавния исторически музей на Москва.