Пролетното почистване, приемано от редица домакини като най-мащабната чистка на дома през годината, чука на вратата. Остават броени седмици, преди да запретнете ръкави и да се въоръжите с кърпи, препарати, уреди за прозорци, под и др. Неслучайно сега е най-доброто време да подходите с една крачка преднина, като улесните процеса в близкото бъдеще. Разбира се, помещение №1, което попада в полезрението на истинските чистофайници, е царството на кулинарите. Една от трудоемките задачи в кухнята е поддръжката и добрият вид на електрическите уреди – фурна, пералня, хладилник, кафемашина, блендер и т.н. Вместо концентрирани препарати използвайте част от бабините хитрини. Сода, лимон, оцет, гореща вода и още са една част от списъка, който ще накара жилището ви да заблести.
Схема
Чистете уред по уред. Това е препоръчителната схема, разбира се, ако някоя от повърхностите не се нуждае от по-дълъг интервал на накисване. Стартирайте с фурната. Често това е уредът, който отнема най-много време и усилия, а причината е, че се използва ежедневно, лесно се зацапва и някои от петната биват забравени... Трябва да знаете, че стъклото на печката се страхува от домакински химикали, съдържащи киселини. Добре е да използвате гел или спрей. Добра идея е да направите домашен препарат с гореща вода, оцет и горчица на прах. След като нанесете един слой от него, залепете прозрачно фолио по стените. Оставете за няколко минути и след това ги отстранете. Обикновено с фолиото падат всички излишни следи.
Враг №1
Котленият камък е враг №1 на милиони жени, които използват всички средства, за да се преборят с него и понякога – неуспешно. Не бива да изчакваме натрупване. Ако такова така или иначе се е случило, е редно да бъде премахнато правилно. В противен случай ефективността на уредите ви ще намалее, работата им ще се затрудни, повърхностите ще се повредят, ще се увеличи енергийната им консумация, както и рискът от повреди. Не на последно място белите петна от котления камък придават неугледен и неподдържан вид на дома, дори след почистване. Смесете оцет и гореща вода едно към едно. При почистването на кафемашината или електрическата кана изсипете съдържанието, а след това включете нагревателя. След действие около 10-15 мин. излейте течността и изплакнете обилно. Задължително подсушете.
Поредното предизвикателство по пътя е пералнята. Чекмеджето, в което се поставя перилният препарат, е една от частите на уреда, до която имаме пряк достъп и може да е източник на неприятни миризми. Ако моделът позволява, изваждайте го и го почиствайте с хладка вода с помощта на домакинска гъба или четка за зъби. Не забравяйте и празното пространство, в което то влиза. На финала забършете със суха кърпа или домакинска ролка, за да избегнете влагата, която е благоприятна среда за развитие на мухъл.
Не забравяйте абсорбатора
Содата бикарбонат може да се използва за бързо почистване на мръсната решетка на абсорбатора. В голяма тенджера - такава, която ще побере целия филтър - сварете голямо количество вода и разтворете около половин чаша сода за хляб в нея. Поставете вентилационната решетка във все още врящата вода. В зависимост от степента на замърсяване трябва да я задържите в загрят разтвор от една до няколко минути, докато мазнината и другите замърсявания се разтворят.
*Автор: Стефани Атанасова