Р одителите са виновни за фобиите при децата, защото те фиксират вниманието на своите близки, като им казват например: „Внимавай, паякът може да те ухапе. Не пипай, ще се опариш“. Така човек запаметява този страх подсъзнателно и не се знае при какъв стресов случай, дори при притеснение преди изпит, може да отключи някакъв вид фобия, която влошава качеството на живот, особено ако човек стане роб на страха. Това каза пред „Здраве с Телеграф“ психиатърът д-р Веселин Герев. Той коментира, че има разлика между фобиите и страховете. „Фобията е страх към определена вещ, ситуация“, обясни той и уточни, че някои хора имат страх към тесни пространства – асансьори и затворени пространства, защото не виждат изход от тази ситуация.
Насекоми
Освен този вид има и фобия към отворени пространства, както и към насекоми. „Има хора, които изпадат в ужас, когато животно влезе в стаята, когато ги кацне, тогава става страшно. Те започват да подскачат, да пищят, желание да се отърват от летящите“, каза той. Специалистът посочи, че най-често помага на своите пациенти да преодолеят клаустрофобията или агорафобията – страх от широки пространства. „Това са хора с т.нар. социална фобия, които се притесняват да бъдат видени на площада и околните да започнат да коментират поведението им“, каза той.
Страхът
Страховете са два вида – такива, които са продиктувани от самия страх, и такива, които са към определени ситуации, т.е. единият е блуждаещ, а другият е ситуативен, коментира специалистът. Той каза, че има и хора, които се страхуват от всичко, тъй като са много емоционални и притеснителни. „Те са във високо ниво на тревожност и започват да премислят, да анализират, когато направят нещо, какво може да се случи. Те се страхуват от всичко. Те се страхуват да излязат от вкъщи, да правят каквото и да било, те са фаталисти. Те не обичат движението и те се страхуват заради самия страх. Това е форма на живот за тях и така те се предпазват“, анализира специалистът и добави, че така тези хора се чувстват по-стабилни, когато има за какво да се страхуват. „Свикне ли човек да се справя със собствените си страхове, нещата стават по-хубави“.
Помощ
Психиатърът коментира, че много трудно може да се помогне на тези хора, защото те заживяват с тези страхове, а те стават част от живота им. „Когато това се случи, те живеят заради страха. Това оказва влияние върху тяхната психика. Когато вече страхът се натрупа, той става част от съзнателния живот на човека. Тогава той започва да предизвиква биохимични промени, които не се повлияват с приказки, необходим е приемът на медикаменти. Това се случва 10 години след като фобията е налице“, каза той и добави, че първоначално се започва с психотерапия, но когато състоянието излезе от сферата на психологичното въздействие, тогава се преминава към лекарства.
Странности
Една от по-странните фобии е да се прави секс, особено когато контактът с един партньор е бил неуспешен. Тогава се изпада в страх един човек да има полов контакт с друг. „Обикновено това е причина за смяна на партньора. Фобията обаче невинаги отпада, по-скоро тя се преодолява след лечение“, каза психиатърът и предупреди, че не трябва да се допуска да стане биохимична – в този случай невромедиаторите, които са отговорни за спокойствието, търпението, концентрацията, вниманието, се разместват, а се увеличават тези за безпокойство, тревожност и те не могат да се коригират без медикаменти. По думите му фобиите са в резултат на това колко е чувствителен един човек, като не може да се каже, че някой от половете е по-уязвим и по-често страдащ от фобии и страхове.
Друга е от загуба на интернет връзка. „Те изпадат в панически ужас, че изведнъж мрежата да изчезне, да спре и оттам нататък за тях последствията са фатални“, посочи той и добави, че по тази причина тези хора имат няколко източника за интернет.
