А петитът идва с яденето, са възкликнали преди много време французите. А ние бихме добавили, че първо е готвенето. И сред всепризнатите майстори там е Иван Звездев. При него откриваме идеи за рецепти, които всеки може да приготви лесно у дома, стига да има време и желание. Още на zvezdev.com.
Пролетна баница
Необходими продукти:
- 1 пакет точени кори (400 г)
- 5-6 шепи коприва (200 г)
- 1 ч.ч. ориз (180-200 г)
- 200-250 г краве сирене
- 125 г краве масло (1 пакет)
- 4-5 яйца
- 1/2 ч.л. сол
- масло за намазване
Начин на приготвяне:
Измиваме ориза, поливаме го с 600 мл гореща вода. Посоляваме, варим до готовност под капак. Попарваме копривата с малко вряла вода за 1 минута. Изплакваме я със студена вода, леко отцеждаме и я наситняваме. В купа разбиваме яйцата, натрошаваме вътре сиренето. Изплакваме сварения ориз, прибавяме и отцедената коприва, размесваме добре. Вземаме 1 кора, нанасяме от разтопеното масло, покриваме с втора кора, слагаме от плънката с ориз и спанак. Отгоре поръсваме и с част от сиренето, завиваме на руло. Прехвърляме на дъното на обилно намаслена тава с диаметър 30-35 см. По същия начин редим и другите кори с плънка. Намазваме с останалото разтопено масло, поставяме баницата в предварително загрята фурна. Печем на 180 градуса до зачервяване. След като я извадим, я напръскваме с вода, покриваме с кърпа.
Омлет по гръцки
Необходими продукти:
- 1 голям картоф – 150 г
- 4 яйца
- 2-3 щипки сол
- 2 щипки риган
- 3 с.л. зехтин
- 1 ч.ч. олио за пържене на картофа
Начин на приготвяне:
Картофът се обелва и нарязва на пръчици. Подсушава се добре със салфетка или кърпа. Изпържва се в загрято олио. Яйцата се разбиват леко, посоляват и се смесват с риган. В тиган се налива зехтин и леко се затопля. Слагат се изпържените картофи и се поливат с яйцата. На умерен огън се пържи омлетът, като му се правят дупчици периодично, за да не остане суров. Когато е готов, се сервира в чиния.
Съвет: Може да използвате предварително пържени картофи или такива, останали предишния ден.
Мозък пане
Необходими продукти:
- 500 г телешки или свински мозък
- 2 яйца
- 1/2 ч.ч. брашно за паниране
- 1 дафинов лист
- 10 зърна черен пипер
- 1 ч.л. сол
- 1/2 ч.ч. олио за пържене
Начин на приготвяне:
Мозъкът се измива и слага в студена вода за 24 часа да се обезкърви, като водата се сменя два-три пъти. Съхранява се в хладилник. На следващия ден се слага в тенджера и залива със студена вода. Добавя се пипер, сол и дафинов лист. Загрява се и след кипване се вари 30 минути. Изважда се и се оставя да изстине. Ако се съхранява за повече време, той се оставя в бульона, в който е варен. Като изстине, се нарязва на филии и всяка филия се овалва в брашно, след това в разбити яйца и отново в брашно. Пържи се в загрято олио по 1-2 минути от всяка страна. Поднася се с резени лимон и по желание се поръсва със смлян черен пипер. Някои обичат да го хапват със счукан чесън с оцет като за шкембе чорба.
Киселите патладжани на Славейков
Рецепта от първата българска готварска книга, издадена през 1870 г. в Цариград от Петко Рачов Славейков.
Необходими продукти:
- 1 кг патладжани
- 2 глави лук
- 12 с.л. зехтин
- 1/2 ч.ч. винен оцет - 100 мл
- 2 с.л. мед
- 2-3 щипки сол
Начин на приготвяне:
Патладжаните се режат на четири по дължина, осоляват се, за да се махне горчивият сок, като се слагат в тава под наклон за около 1 час. Лукът се реже на дебели колелца и се пържи в 4 с.л. зехтин на бавен огън, докато се зачерви. Изважда се с решетъчна лъжица и се слага в чиния. Осолените патладжани се изплакват и подсушават. Загрява се зехтин и патладжаните се запържват за 2-3 минути, като се обръщат, докато се зачервят. Заливат се с оцет, слага се мед и сол. Изпърженият лук се слага върху патладжаните и се налива чаша вода - 180 мл. Така на бавен огън всичко се задушава, докато се изпари течността. Ястието е по-вкусно охладено, но може и топло да се поднесе.