В миналия брой на „Златно време“ стартирахме представянето на най-известните прякори на футболните звезди и историята на тяхното възникване. Тази седмица в рубриката „Ретро спорт“ ви предлагаме втората част на поредицата, в която ще научите известни подробности за живота и кариерите на някои от най-големите футболни любимци от близкото и по-далечното минало.
ОТ ШАНТАВИ, ПО-ШАНТАВИ: Прякорите на отборите!
ОТ ШАНТАВИ, ПО-ШАНТАВИ: Прякорите на отборите! (ЧАСТ II)
РЕТРО СПОРТ: Прякорите в света на футбола!
Батистута
Батистута не си поплюва.
Габриел Батистута, футболистът с външен вид и с поведение на елитен фотомодел и манекен, който накара и дамите от всяка възраст да гледат футбол и който участва в националниявт отбор на Аржентина. Прякорът на Габриел Батигол идва от заигравка с неговата фамилия. А иначе Батигол хич не си поплюва. В 440 мача той вкарва 249 гола, като най-запомнящите се от тях са с екипа на Фиорентина, а с по-малка част помогна и за една от най-дългоочакваните титли на Рома.
Герд Мюлер
Известен с прозвището Бомбардировача на нацията. В продължение на 15 години играе в „Байерн“ Мюнхен. Той е един от двамата футболисти в света с повече голове, отколкото е броят на изиграните мачове – 68 гола в 62 мача в германския национален отбор. И още нещо любопитно - през цялата си професионална кариера Герд Мюлер няма нито един червен картон.
Франц Бекенбауер
Кайзер Франц Бекенабауер Първи. Има две версии за появата на прозвището Кайзер. Според едната журналист снима младия тогава футболист Франц до бюст на кайзера Франц Йозеф I. А според другата журналист от вестник „Билд“ го нарича Кайзера на нацията.
Дейвид Бекъм
Бекъм - Златните топки
Прякор – Златните топки. И тук възниква един много сериозен въпрос затова откъде точно идва този прякор. Според някои е заради спортните му успехи, а според други - заради подвизите му на сексуалния фронт. Със съпруга като Виктория обаче топките на Дейвид едва ли са толкова важни.
Брайън Робсън
Прякорът му е Капитан Марвъл (Капитан Чудо). За разлика от други английски национали от онова време, които споделят, че са злоупотребявали с алкохол и наркотици, сър Брайън Робсън никога не е употребявал подобни забранени и вредни субстанции. Самият факт, че той е избран за капитан на английския национален футболен отбор, красноречиво говори за това какъв човек е Капитан Чудо.
Рон Харис
Рон Харис, известен още като Секирата, е английски футболен защитник, дългогодишен играч на „Челси“, получил прякора си заради твърдия си и безкомпромисен стил по време на игра. След прекратяването на активната си футболна кариера Рон Харис се специализира в професионална дресировка на хрътки за лов.
Стюърт Пиърс
Един от най-добрите леви защитници в историята на английския футбол. Половината от кариерата си прекарва в „Нотингам Форест“, където е дългогодишен капитан на отбора и любимец на местната публика. Прякора си Психо дължи на понякога неуравновесеното си поведение на терена и конфликтите, които предизвиква с противниковите играчи и с рефера.
Франк Рибери
Франк Рибери бил Квазимодо.
Автомобилна катастрофа оставя отпечатък върху лицето на Франк Рибери още в детските му години. Белегът става причина за създаването на един от прякорите му - Квазимодо. Самият футболист, отдавна превъзмогнал последиците от тази катастрофа, разказва колко ужасно се чувствал като дете, когато връстниците му не само не искали да играят с него, но и го обиждали. Години по-късно, вече като звезда, все още се намират запалянковци, които използват детския му прякор, за да го обиждат и да го разконцентрират, докато е на терена.
Матея Кежман
Сръбски футболист, нападател, преминал в кариерата си през някои от най-големите европейски отбори като „Челси“, „Атлетико“ Мадрид, ПСВ „Айндховен“, „Пари Сен Жермен“. В клубния футбол е натрупал около 360 гола в 11 отбора. Има и 49 мача и 17 гола и със сръбския национален отбор. Любопитното е, че още преди да стане звезда от европейска величина, докато е в „Партизан“ Белград, Кежман идва на проби в „Локо“ Сф., където се твърди, че не е бил одобрен от Христо Бонев-Зума. Колко ли много са съжалявали след това „железничарите“, че са го отървали. Прякорът на Матея Кежман е Батман, по името на любимия му филм „Батман и Робин“, за който споделя, че може да гледа десетки пъти, без да му омръзне.
Хуан Себастиан Верон
Аржентински полузащитник, играл в колоси като „Челси“, „Интер“, „Лацио“ и „Манчестър“ Юнайтед. Прякорът му е La Brujita (Малката вещица). За някой този прякор може и да е странен, но всъщност той е наследен от баща му Хуан Верон, също футболист, известен с прякора La Bruja (Вещицата). Дори и без да има заслугата на баща си, Верон-младши напълно оправдава своя прякор. Той притежава страхотна скорост и убийствен шут с левия крак. Един от първите треньори на Верон в „Ла Плата“ определя играта му като магия, а него самия като вещица, която лети на метла със страхотна скорост и омагьосва противниковите играчи и вратари.
Райън Гигс
И докато сме на тема магии и магьосници, ето и още един футболист с „магически“ прякор. Звездата на „Манчестър Юнайтед“ Райън Гигс през годините на страхотната си кариера е известен сред привържениците си като Уелския магьосник заради скоростта, финтовете и головете.
Рашиди Йекини
Рашиди Йекини е известен като Бика.
Днешните по-млади футболни запалянковци вероятно никога не са и чували имената на този футболист. Тези на възраст 50+ обаче няма как да не си спомнят мача България – Нигерия на Световното в САЩ през 1994 г. Преди да се превърнат в национални герои, българските футболисти са принудени да преглътнат и един горчив хап, загуба от тима на африканските шампиони с класическото 0:3. Първия гол в нашата врата вкара именно Рашиди Йекини. Всеки, който е виждал телосложението и фигурата му няма да пита защо прозвището му е Bull (Бика). Много световни футболни звезди споделят, че са се чувствали като безпомощни хлапета, когато се е налагало да се изправят очи в очи срещу бруталния нигериец.
Хакан Шукур
И още една звезда с подобен прякор – Хакан Шукур, чието прозвище е Бика от Босфора. Легендата на Турция през последните години е далеч от футбола и се препитава, като кара такси и продава книги във Вашингтон. Причината за това е личният му конфликт с турския президент Ердоган. Шукур бе близък с президента на родината си. След това обаче влезе в конфликт с Ердоган и сина му, които го обвиниха, че им отправял обиди през социалните мрежи. За да се стигне и до обвиненията в участие в организиран държавен преврат. Това принуди Хакан да напусне родината си и да се установи да живее в САЩ, където едва свързва двата края. А от някогашната му славна кариера остана само прякорът му - Бика от Босфора.
*Следва продължение...
