И в НАСА имат чувство за хумор понякога, след като карат марсоходите си да правят селфита. Но в повечето случаи се опитват да обяснят чудесата на нашата планета и най-вече на Вселената. А след това да популяризират това. Един от начините е да пускат снимки всеки ден. А тези фотоси наистина са забележителни сами по себе си, като за тях са нужни много време, майсторство, добра техника, познания и желание.
Двете кули
Ядрото на нашата галактика е запечатано на този впечатляващ кадър, направен през юни миналата година. Млечният път се вижда през Кулите на Отаго, както е известна тази забележителност на Южния остров на Нова Зеландия. Уцелен е точният момент, докато Земята обикаля около Слънцето и е наклонена така, че да се види нашата галактика между двете скали или Двете кули (но не от „Властелинът на пръстените“).
Окото на дракона
Фотос, излязъл сякаш от фентъзи филм за дракони. Направен е миналия месец на остров Асколд, Японско море, Русия. Снимката е панорама от 38 изображения и самият фотограф я нарекъл „Малка планета“. При вглеждане се вижда фотограф със запалена лампа на челника, както и Млечният път на фона на сюрреалистичен пейзаж.
Пясъците на времето
Странни места има на Марс и са заснети от орбиталния апарат Mars Reconnaissance Orbiter през април 2008 г. На тези розови пясъчни дюни се забелязва как се топи ледът от въглероден диоксид. А тъмният пясък във вътрешността на марсианските дюни се показва и стърчи понякога като истински дървета, но после се свлича на каскади, като повърхността се загрее и ледът изчезне. Почти като пясъците на времето, но не по романа на Сидни Шелдън.
Обратната страна
Обратната страна на Луната е малко позната, но също така обилно набраздена от метеорити. При това там кората на спътника е по-дебела от тази на нашата, която е обърната постоянно към Земята. Всъщност тази снимка е мозайка от широкоъгълната камера на лунен орбитален апарат, направил над 15 000 изображения между ноември 2009 г. и февруари 2011 г.
Букет
В този космически букет, наподобяващ абстрактна картина, са събрани няколко мъглявини и звездни клъстъри, от които след милиони и милиарди години ще се формират звезди. Най-популярна е мъглявината Розета (NGC 2237), виждаща се долу вдясно. Намира се в северното съзвездие Еднорог.
Чадър
Галактиката Чадър - така астрономите наричат NGC 4651, сега е видяна по-детайлно. Всъщност става въпрос за звезди, откъснати от по-малка сателитна галактика. Главната галактика е спирална като нашия Млечен път, а и е с подобни размери. Галактиката Чадър се намира на около 50 милиона светлинни години разстояние в посока на северното съзвездие Косите на Вероника.
Шемет
Тази снимка е съставена от 400 експозиции, всяка с продължителност 30 секунди, направени с фиксирани камера и статив. Получава се истински шемет, звезден световъртеж. Статична е само Северната полярна звезда в центъра, около която се завърта всичко. Вижда се и фарът на Савудрия, на хърватския полуостров Истрия.
Там, край реката
Тази снимка е композиция от експозиции, направени за няколко часа на 4 май тази година над река Лимай, Патагония, Аржентина. Вижда се нашата галактика Млечен път, следи от прелитащите сателити на Starlink, падащи звезди от метеоритния поток Ета Акварииди и планетата Венера вдясно.
Хибрид
На 20 април 2023 г. произлезе т.нар. хибридно слънчево затъмнение, което е доста рядко явление. То се случва, когато Луната е на такова разстояние от Земята, че изглежда едновременно като пълно и като пръстеновидно затъмнение. Снимката е направена в Индийския океан край бреговете на Западна Австралия.
Селфи
На земната дата 6 април 2021 г. марсоходът Perseverance протегна роботизираната си ръка на 4 метра разстояние, за да направи първото си селфи. Това е въобще първото селфи на Червената планета. Вижда се добре една от камерите на марсохода, както и едно от неговите роботчета за събиране на проби. Специалистите на НАСА няколко седмици подготвяли марсохода, за да направи селфито.
