Н АСА всеки ден открива пред милиони хора по света чудните светове на космоса и нашата планета Земя. За всяка от тях астрономите и другите специалисти на космическата агенция могат дълго и нашироко да разказват, но ние подбрахме само кратки форми.
ЩРАК! НАСА снима Космоса и Земята
-
НАСА
Сиянието на феникса
Уникална снимка на сияние, оприличено на въздигаща се гигантска птица феникс, е направена в Исландия от Халгримур П. Хелгасон. На заден план се вижда планината Хелгафел, а отпред е рекичката Калда – и двете са на около 30 км северно от Рейкявик. Снимката е от 2016 г., но НАСА я обнародва сега. Фотографът разказва, че сиянието е изчезнало след минута и той е имал невероятен късмет в 03:30 сутринта да го заснеме, като доказателство, че чудеса са възможни.
-
НАСА
Мъглявината Спагети
Стефани Ветер е заснела нишковидната мъглявина Спагети. Тя е вследствие избухването преди 40 000 години на свръхновата звезда Simeis 147 и на астрономите по някаква причина им заприличала на чиния, пълна със спагети в доматен сос. Намира се между съзвездията Телец и Колар на 3000 светлинни години от нас. След избухването на свръхновата (времето на неандерталците и мамутите) от нейното ядро се е образувал пулсар, изпускащ силен радиосигнал.
-
НАСА
Чайка над Калифорния
Мъглявината Чайка е заснета над връх Пинакълс в Калифорния от Дрийра Венкатраман. Астрономите решили, че тази, светеща в червения спектър мъглявина им прилича на птица и я кръстили на чайка. Намира се в съзвездие Голямо куче на 3800 светлинни години от нас. Размерите й са 200 светлинни години.
-
НАСА
Сблъсък на галактики
Когато галактиките се сблъскват, се раждат звезди. Космическият телескоп „Хъбъл“ е заснел как вместо звездите да бъдат унищожени от сблъсъка, се появяват нови. Образуването става бързо за космически измерения с газообразни изхвърляния (жълтеникавото тяло) поради гравитационното привличане на другата галактика. Водородният газ около новородените звезди свети в бледо розово. Ярките нови звезди блестят в синьо и се струпват заедно хиляди до милиони в различни купове. Анализът сочи, че повечето от тези звезди са на по-малко от 10 милиона години, направо са звездни бебета.
-
НАСА
Пръстен
През 1950 г. астрономът Артър Хоуг случайно се натъкна на този необичаен галактически обект. От външната страна има пръстен, доминиран от ярки сини звезди, докато близо до центъра лежи топка от много по-червени звезди, които вероятно са много по-стари. Между двете има празнина, която изглежда почти напълно тъмна. Как се е образувал обектът на Хоуг, включително неговият почти идеално кръгъл пръстен от звезди и газ, остава неизвестно. Хипотезите включват сблъсък на галактики преди милиарди години. Обектът на Хоуг обхваща големина около 100 000 светлинни години.
-
НАСА
Послание над Везувий
Уон Летиан засне метеор как пада над залива на Неапол и нарече фотото си Очите на нощта. Всъщност той се опитвал да снима нощните красоти, видени от курортния остров Капри, в залива на Неапол, когато вечерта на 8 февруари паднал метеорит. Но се получило като послание от боговете на фона на силуета на вулкана Везувий, унищожил Помпей през 79 г.сл.Хр.
-
НАСА
7 сестри
Седемте сестри от газ и прах образуват добре познатият звезден куп Плеади и са заснети с дълга експозиция от 9 часа от Крейг Стокс в Юта. Това е най-яркият отворен звезден куп на небето на Земята и е свързан с множество митове и легенди. Дори някои легенди нашепват как боговете (извънземните в нови интерпретации) са дошли от там и са създали човешката цивилизация. През последните 100 000 години поле от газ и прах се движи точно през звездния куп Плеади и предизвиква силна реакция между звездите и праха.
-
НАСА
Цветовете на Плутон
Когато роботизираният космически кораб „Ню Хърайзънс“ премина покрай Плутон през 2015 г. заснема планетата в подробности и истинските й цветове, видими за човешко око. Но обработката на снимките продължава с години и НАСА сега ги обнародва. Планетата джудже има изненадващо сложна повърхност. Като цяло Плутон е предимно кафяв. Голяма част от приглушения му цвят говори, че на повърхността има малки количества метан, енергизиран от ултравиолетова светлина от Слънцето.
-
НАСА
Земята и Луната
Уникална снимка на Земята и Луната в една линия е направена от роботизирания космически апарат „Орион“, осъществявайки мисията „Артемис I“ в края на 2022 г. Оптическата измама, че спътникът е по-голям от планетата е, защото апаратът е зад Луната. Иначе Земята е четири пъти по-голяма от Луната.
-
НАСА
Котешко око
„Хъбъл“ е заснел мъглявината Котешко око в оптични и рентгенови лъчи, наложени едни върху други. Астрономи твърдят, че мъглявината им приличала на котешко око, други казват, че била космическа раковина. Това е от най-ярките и най-детайлни известни планетарни мъглявини, съставена от газ, изхвърлен от взрива на подобна на Слънцето звезда. Формирането на красивите, сложни, но симетрични вътрешни структури обаче не е добре разбрано. Предполага се, че и нашето Слънце го чака подобна участ след 5 милиарда години.