В света има хиляди различни езици, но думата „мама” звучи еднакво на почти всички тях. И всичко това, защото е „избрано” от самите бебета. Оказва се, че поради развитието на човешката реч и артикулация звуците „м” и „а” са най-лесни за произнасяне, поради което малките деца ги произнасят по-рано от останалите. Благодарение на това се е появила и най-универсалната и обичана от тях дума.
А знаете ли защо бебетата слагат всичко в устата си и често искат да ядат? Защо плачат през нощта? Защо ако поставите новородено на корема на майката, то тутакси ще се ориентира къде е гърдата? Как бебетата виждат света през първите няколко дни от живота си? И защо не помним нищо от най-ранната възраст? Ето 10 факта, които могат да ви ориентират малко повече за суперсилите и възможностите на бебетата и да ви обяснят някои тенденции, свързани с тях.
1. Еволюция
Смята се, че бебетата плачат през нощта, за да попречат на родителите си да заченат друго дете. Авторът на теорията Дейвид Хейг предполага, че такова „умение” е развито при бебетата в процеса на еволюция, тъй като липсата на други деца от майката увеличава шанса за оцеляване.
Освен това според Хейг определени гени, получени от майката или бащата, решават дали детето ще плаче през нощта. Ако са получени от майката, тогава бебето ще се интересува от друга бременност и няма да безпокои родителите през нощта, но ако са от бащата, тогава не, тъй като (отново според предположението на Дейвид Хейг) бащата, или по-скоро неговите гени, не е сигурен, че следващата бременност ще дойде от него. Да му имаме страховете!
2. Мозък
След раждането мозъкът на детето расте много бързо: през първите 3 месеца от живота той достига 50% от обема на мозъка на възрастен. Въпреки това още в утробата детето е в състояние да разбере света около себе си: учените смятат, че плодът реагира на ярки проблясъци на светлина и се научава да разпознава не само гласа на майката, но и например любимата й песен.
3. Спомени
„Инфантилна амнезия” е научното наименование на феномен, поради който не можем да си спомним първите години от живота си. Учените нямат консенсус относно причините за това явление, но изследването показа, че това най-вероятно се дължи на по-бързото образуване на нови мозъчни клетки, отколкото при възрастните, които изместват старите, съхраняващи първите спомени.
4. Ориентация
Ако през първия час от живота си новороденото бъде поставено на корема на майка си, то само ще намери гърдата. Работата е там, че зърната на майката миришат точно както околоплодната течност, в която бебето плува, докато е в утробата. Между другото вкусовите предпочитания на човек започват да се формират по време на развитието на плода: например според учените амниотичната течност може да има вкус на чесън, ако майката го е яла. Освен това, когато бебето започне да яде храна за възрастни, то може да бъде привлечено от аромата на храни, които майката е яла по време на бременността.
5. Черно-бяло
Новородените бебета виждат света около себе си в черно, бяло и сиво. Освен това са късогледи и възприемат обектите, намиращи се на повече от 30 см от тях, като размазано петно. Те най-добре различават лица и предмети, разположени на разстояние от 20 до 25 см от очите им, тоест приблизително на разстоянието, на което се намира лицето на кърмещата майка от тях. Това се случва, защото бинокулярното зрение, тоест способността да се обединяват 2 изображения, получени от мозъка от дясното и лявото око, току-що се формира.
6. Клонинг
Децата могат да живеят в мозъка на майка си в много реален смисъл. Учените са изследвали мозъците на 59 жени, починали на възраст между 32 и 101 години, и в 37 от тях са открили следи от мъжка Y хромозома, която може да се появи само по време на бременност, по време на която плодът споделя клетките си с майката.
Това явление се нарича микрохимеризъм: клетките на плода проникват през плацентата в тялото на майката и създават там своите клонинги. Освен това те могат да се запазят в продължение на много години: най-възрастната жена, в чийто мозък е открита мъжка хромозома, е на 94 години.
7. Лекари
Вероятно ще се изненадате, но бебето супергерой може да излекува сърцето на майка си.
Проучване, проведено върху лабораторни мишки, позволява да се направи едно важно откритие: феталните стволови клетки са способни да възстановят миокарда на майката, увреден след инфаркт. Хина Шондри, която е провела изследването, смята, че по този начин плодът лекува тялото на майката и следователно увеличава собствените си шансове за оцеляване. И въпреки че е твърде рано да се каже, че подобен механизъм съществува при хората, наличието на фетални клетки в тялото на майката, които бяха описани по-горе, свидетелстват в полза на такава теория.
8. Изследователи
През първите 7 месеца от живота, а и повече, нито едно дете не може да изследва света около себе си с помощта на пръстите си: те са в състояние да хващат нещо, но фината моторика на ръцете им все още не е развита до такава степен, че да могат да галят, стискат или по друг начин изследват предмета. Въпреки това детето знае как да контролира добре езика и устните си, така че използва устата си, за да изследва околните предмети - с други думи, лапа всичко, което му попадне.
9. Сънчо
А питали ли сте се защо бебетата спят толкова много? Ето един логичен отговор. Мозъкът на бебето използва повече от 50% от глюкозата, която постъпва в тялото чрез храната, докато мозъкът на възрастен използва само 20%. Според учените този факт е една от причините малките деца да прекарват много време в сън: когато човек спи, процесът на усвояване на глюкозата е много по-ефективен.
10. Апетит
Всеки знае, че здравословното хранене изисква да хапвате по малко, но често. Защо обаче децата го правят?
Стомахът на новороденото е сравним по размер с лешник. Ето защо бебетата ядат толкова често: просто няма място за голямо количество храна. Но този орган расте доста бързо: след 2 седмици той става същият като голямо пилешко яйце. Необходимостта от често хранене продължава до 6-ия месец от живота.
Кристи Петрова