И наугурацията на Доналд Тръмп за втория му мандат като президент прикова очите на целия свят.
Не бе нито като първия му път през 2017 г., нито подобно внимание е обръщано на встъпването в длъжност например на Обама, Клинтън, Буш, дори за церемонии на Путин, Си Дзинпин или Шарл дьо Гол. Церемонията и началото на новия тръмпистки мандат в Белия дом бяха предопределени от историята като свръхзначими.
Тръмп разсекретява всички документи за убийството на Кенеди!
ТРЪМП СЕ ПОДИГРА С БАЙДЪН: Трябваше да помилва и себе си!
Кризата на Америка и светът, изправен на прага на трета световна война, логично създадоха този глобален интерес. Критичните моменти изискват критични личности и критични решения. Е, сега получаваме Тръмп. Но той си го изработи заслужено.
Фантастика
Завръщането му в Белия дом след един прескочен мандат, скандали, криминални присъди, щурмове на Капитолия, звучеше като научна фантастика. Но живеем в свят, където всичко реално бе научна фантастика само допреди броени години. И макар на 78, Доналд Тръмп умее да се възползва от френетичното темпо и полярните чувства на съвремието. Той просто е бизнесмен и шоу звезда, който не се притеснява да бъде такъв и в политиката.
Не, не мислете, че Тръмп е повърхностен, глупав, куку, селски тарикат. Преценката му за ситуациите първоначално изглежда абсурдна, крайна, невъзможна, невъзпитана. Но зад това стои хладен размисъл върху детайлите и енергия, остър ум, умение да се рискува и да се играе вабанк в точно подходящия момент. И успехът избухва.
Полюси
Тръмп обича крайностите. И неговата Америка го обича заради това. Тя е уморена от обещания, от много приказки без реално покритие, от липсата на харизматични политици, каквито е свикнала да я управляват в последния век. Шокирана от крайностите, които вижда в свръхлибералните отношения в обществото, в икономиката, в шоуто. В тази Америка живеят обикновени хора, които не се интересуват от света около тях, дори не са излизали от собствения си щат. Те знаят, че животът им е много по-скъп, горивото е скочило около три пъти за десет години, заливат ги нелегални мигранти и хора със смяна на пола, бъдещето е неясно, плашат ги с нова световна война. Тези американци не се вълнуват, че у тях е все пак много по-евтино от други държави, че бензинът е на смешна цена спрямо Европа, че мигранти има навсякъде, че джендър идеологията не съществува само в Щатите. Те се интересуват единствено и само от собствения си двор.
Това е половината Америка. Другата половина е ужасена от Тръмп и предстоящата шокова терапия за неолиберализма. Но тези две Америки са свързани в едно – обичат най-вече шоуто. И Тръмп ги превзе за втори път със страхотно шоу.
Нюх
Неговият нюх е уникален и със сигурност ще бъде обект на бъдещи изследвания в областта на комуникацията, медиите и социалните мрежи. Той, семейството и екипът му напипаха безпогрешно пулса на очакванията. Цялата кампания на Доналд, този поостарял „Стажант“, бе едно риалити шоу в социалните мрежи. Танцът под звуците на дискохита на „Вилидж пийпъл“, роден спонтанно от Тръмп на сцената на поредното предизборно шоу, стана вирусен в интернет и продължава да създава съдържание и привърженици в социалните мрежи.
Няма ситуация, която той да не отиграе в своя полза. Последният пример е с шапката на Мелания, която тя носи на инаугурацита, според милиони потребители в мрежата, за да попречи на мъжа й да я целуне. Тъй като тази версия стана многомилионна буквално за два часа, Тръмп успя да излезе и от това положение. В комфорта на собствената си социална мрежа Trump Social той се пошегува, че Мелания щяла да излети (като Дороти от „Магьосникът от Оз“ вероятно) заедно с шапката, която придържала към главата си, докато изпращали предишните стопани на Белия дом към вертолета им.
Шоуто на Доналд е семейно. Голяма част от наследниците му играят същата игра в Х, ТикТок, Фейсбук и така нататък. Понеже политиката е бизнес, Тръмп търси агресивно място за наследниците си. Как играят те и кои са най-важните му хора за следващите четири години – четете на стр. 6-7.