Р ъст на случаите от коклюш. За това алармира пред „Здраве с Телеграф“ проф. Тодор Кантарджиев. Той обясни, че тенденцията се наблюдава от две седмици. „Ако възникне в детски колектив, трябва много бързо да се изпишат антибиотици на контактните деца и контактните възрастни“, предупреди проф. Кантарджиев.
Симптоми
Бившият шеф на Националния център по заразни и паразитни болести обясни, че от заболяването страдат предимно неваксинирани деца и възрастни, при които ваксината вече не пази, но те могат да заразят хлапета. „Първият стадий на коклюша започва с възпаление на гърлото и носа, повишаване на температурата, след което започва кашлицата, която с течение на дните се усилва. Тогава антибиотиците са ефективни. Когато конвулсиите и кашличните пристъпи могат да стигнат до 30 на ден, когато може да потече кръв от носа или да повърне по време на кашлицата. След 15-20 дни след започване на пристъпната кашлица антибиотикът не действа“, обясни епидемиологът. Той поясни, че за диагностицирането на коклюша се прави генетично изследване, а резултатите излизат в рамките на часове.
Морбили
Проф. Кантарджиев беше категоричен, че към момента няма бум на морбили и дали те ще се появят зависи от това дали децата са ваксинирани или при спад на имунизационното покритие по задължителния ваксинационен календар може да очакваме такива случаи, каквито имахме преди 15 години, когато имахме 23 000 заболели и 23 починали деца. „Трябва много стриктно да се поставят ваксините, особено тази за рубеола, морбили, паротит, която се поставя на 13 месеца на бебето и се повтаря на 13-годишна възраст. Ако това се пропусне, се случва това отпреди 15 години“, каза епидемиологът. Специалистът припомни, че преди 6 години е имало отново епидемия с около 1000 души заразени от морбили и причината затова е станало дете, което е внесло заболяването от Република Северна Македония на Банско. „Тогава поради грешки в лечението на заболяването и карантинните мерки, както и в мерките за изолация на болните деца, беше допуснато да се разпространи инфекцията. В последните три години имаме само единични случаи на внос на морбили и не сме допуснали епидемичното им разпространение“, поясни професорът.
Ваксини
По отношение на ваксините срещу менингококови инфекции и варицела не трябва да стават задължителни, а да се създадат програми, по които да се слагат безплатно и по желание на родителите. „Менингококовата ваксина стана модерна, защото се събуди общественият интерес по отношение на менингита, но трябва да се помисли за тази, която покрива група Б, който е характерен за Европа. Ние имаме срещу варианта ACW, а той е за хора, които отиват на екскурзии в Африка“, заяви той и уточни, че ако се поставят двете ваксини, сумата набъбва до 180 лв. Проф. Кантарджиев коментира още, че под 1% е броят на антиваксърите в България, но създават усещането, че са много, тъй като са най-гръмогласни.
