Л ятото може да разпали маймунската шарка. За това предупреди Европейският център за превенция и контрол на заболяванията. Налице е тревожен ръст на половите инфекции в цяла Европа.

Правете безопасен секс през топлите месеци, призовават здравните власти. Това важи с пълна сила заради предстоящите фестивали и пътувания из Стария континент през този летен сезон, съветва Европейският център за превенция и контрол на заболяванията. Полово предаваните инфекции все още се увеличават в много части на Европа.

Епидемия

Не само хламидия, гонорея и сифилис могат да се разпространят по полов път. Чрез сексуален контакт може да се заразим и с маймунската шарка. След епидемията от инфекцията през 2022 г. в множество страни, предимно сред хомосексуални мъже, броят на новите случаи е на по-ниски нива. Въпреки това болни се откриват все още в много страни в Европа. Има вероятност за увеличаване на предаването на болестта през лятото във връзка с празненства като прайдовете и повечето пътувания из Европа. Маймунската вариола може да се предаде на други хора дори преди да се появят симптомите. И макар че инфекцията се предава основно по полов път, заразяването е възможно при близък контакт, посочват на сайта си от Националния център по заразни и паразитни болести. Това става чрез контакт с инфекциозен материал от кожните лезии на инфектиран човек, както и чрез респираторни капчици при продължителен контакт лице в лице. Възможно е вирусът да бъде предаден и при използване на общо спално бельо, дрехи и тоалетни принадлежности, където оцелява за дълъг период от време.

Тревога

С увеличението на сексуални контакти през лятото има повишен риск от разпространение и на други полово предавани инфекции. В цяла Европа е налице тревожен ръст на този тип заболявания според нов доклад на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Рязко са се увеличили случаите на сифилис и гонорея (известна и като трипер). Почти 100 хиляди случая на гонорея са докладвани в Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Това е увеличение от 31% на годишна база и над 300% повече от 2014 г. Има повече от 40 хиляди случая на сифилис, което е двойно повече от заболелите през 2014 г.

Изследвайте се преди секс без презерватив

Използвайте презервативи при вагинален, анален и орален секс. Препоръчва се да се изследвате за инфекции, преди да правите секс без презерватив с нови партньори, тъй като хората могат да имат полово предавани инфекции, без да имат никакви симптоми. Ако това не е възможно, е важно да се изследвате след секс без презерватив.

Някои инфекции, които причиняват тежка диария, като Shigella, се разпространяват и сред хомосексуални мъже. В Европа са наблюдавани случаи на широко резистентна на лекарства Shigella инфекция, която е по-трудна за лечение. Препоръчително е хората да не споделят секс играчки и да осигурят правилно почистване и дезинфекция след употребата им, както и между партньорите, препоръчват здравните власти.

В България: Всеки ден

по един заразен със сифилис

152-ма души са инфектирани с болестта само през първите два месеца на годината у нас. Това означава, че поне по един човек на ден бива диагностициран със заболяването. Болестта е известна с прозвището Великия имитатор заради разнообразието от клинични прояви, които са налице при заболелите.

Жените може да предадат инфекцията на бебето по време на бременността. От началото на годината са регистрирани 13 случая на бебета с вроден сифилис, показват данните на здравните власти. Заразяването със сифилис става чрез директен контакт със сифилисна рана по време на вагинален, анален или орален секс. Вроденият сифилис може да причини тежки поражения при новороденото и дори да бъде фатален за него, обясняват специалистите.

Първата фаза на сифилиса обикновено продължава около 3 седмици. Характеризира се с кръгла, безболезнена, обикновено твърда рана на местата, където е проникнал причинителят. Тя може да остане незабелязана и ще заздравее със или без лечение. Ако човек не се лекува обаче, заболяването може да прогресира до втория стадий. Днес болестта се лекува лесно с антибиотици като пеницилин и доксициклин в ранните стадии на инфекцията. Ако болният не се подложи на терапия, болестта може да засегне мозъка, нервната система и да бъде животозастрашаваща.