У хапванията или ужилванията от някои насекоми и членестоноги могат да доведат до сериозни сърдечни проблеми, включително блокиране на сърдечната функция.

Това предупреждават лекари от различни специалности. „Въпреки че това е рядко явление, то не бива да се подценява, особено при хора с вече съществуващи сърдечни заболявания или алергии“, коментира пред „Здраве с Телеграф“ кардиологът д-р Диян Господинов.

Най-често проблемът възниква вследствие на алергична реакция към отровата на насекомото, която може да предизвика анафилактичен шок. Той е тежка системна алергична реакция, която води до рязко спадане на кръвното налягане, нарушена перфузия на органите и потенциален сърдечен арест, ако не се третира своевременно.

Пчели

„Сред насекомите, които могат да предизвикат такива реакции, са пчелите, осите, стършелите и някои видове мравки. Техните ужилвания могат да доведат до масивно отделяне на хистамин и други медиатори, което засяга сърдечносъдовата система. Съществуват и по-редки случаи на директен кардиотоксичен ефект от отровата на определени видове змии, паяци и скорпиони, но това вече е извън класическата категория насекоми. Важно е хората с известна алергия към насекоми да носят със себе си антихистаминов препарат, урбазон и епинефрин и да търсят незабавна медицинска помощ при ухапване или ужилване. Въпреки че ухапванията на насекоми рядко причиняват директно блокиране на сърдечната функция, сериозните алергични реакции, които те могат да предизвикат, са потенциално животозастрашаващи и изискват спешна намеса“, уверява още д-р Господинов.

Жеги

Отделно от темата с ужилванията и ухапванията от насекоми кардиологът предупреждава и за сериозната връзка между функциите на сърцето и топлинния удар, който хората могат да получат в жегите.

„Топлинният удар не е просто „прегряване“, а остра, животозастрашаваща реакция на организма при продължително излагане на високи температури, особено при физическо натоварване, дехидратация и лоша терморегулация. При това състояние температурата на тялото се повишава над 40°C, а способността на организма да се охлажда се изчерпва. Това създава огромно натоварване за сърдечносъдовата система. Сърцето започва да работи по-интензивно, за да изкара повече кръв към периферията и да подпомогне охлаждането. Кръвоносните съдове се разширяват, което може да доведе до рязко спадане на кръвното налягане, световъртеж, припадък, а в по-тежки случаи – до колапс на кръвообращението. Сърцето е подложено на истински „стрес тест“, особено ако има предшестващи заболявания като исхемична болест на сърцето, аритмии или сърдечна недостатъчност“, разяснява лекарят.

Нарушения

При топлинен удар често се наблюдават сърдечни ритъмни нарушения, а при по-възрастни хора или такива с хронични кардиологични проблеми рискът от инфаркт или внезапен сърдечен арест значително нараства. В тежки случаи може да се засегнат и други органи – бъбреци, мозък, черен дроб, – но сърцето обикновено е първият, който „страда“.

„Затова превенцията е от ключово значение: избягване на излагане на слънце в горещите часове, добра хидратация, леки дрехи, избягване на физически усилия на открито. Особено внимание трябва да се обърне на възрастни хора, сърдечноболни и хора, приемащи медикаменти, които влияят на терморегулацията – като диуретици или бета-блокери“, казва още д-р Господинов и насочва към симптомите, за които трябва да се внимава. „Ако човек получи симптоми като висока температура, зачервена и суха кожа, обърканост, ускорен пулс и дишане, припадък или гърчове – това вече е спешно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ. В такива случаи сърцето често е на ръба, а бързата реакция може да спаси живот.“

Причерняване

Ако усетите, че ви причернява, завива ви се свят, ставате нестабилни или ви връхлита вълна на отпадналост, първото и най-важно нещо е да спрете всяка дейност и да седнете или легнете веднага, за да избегнете падане и травма. Повдигнете краката си, ако можете – това ще подпомогне притока на кръв към мозъка. Дишайте спокойно, разкопчайте тесните дрехи и се опитайте да останете на хладно и проветриво място. Ако имате възможност, изпийте чаша вода – често симптомите са резултат от дехидратация, ниско кръвно или резки температурни промени. Ако видите, че на някого около вас му прилошава – пребледнява, залита или се свлича на земята, – незабавно го поставете в легнало положение с леко повдигнати крака. Проверете дали е в съзнание, говорете спокойно с него и не го оставяйте сам. Ако човекът е в безсъзнание, но диша, поставете го на една страна в стабилна позиция, за да не се задави. Ако не диша или не реагира – започнете сърдечен масаж и повикайте линейка.

„Дори ако симптомите преминат бързо, не бива да се подценяват – особено ако са се случили внезапно, без очевидна причина. Това може да е знак за сериозно сърдечно или неврологично състояние, като нарушения в сърдечния ритъм, ниско кръвно, мозъчен инцидент или дехидратационен шок. Затова винаги препоръчвам медицинска оценка, ако човек е припаднал или почти е припаднал, дори да се чувства добре след това. По-добре една проверка в спешното, отколкото да се пропусне сериозен проблем“, отбелязва още д-р Диян Господинов.

Преди почивката подгответе аптечка

за адекватна първа помощ

При подготовката за лятна почивка е важно аптечката да бъде съставена така, че да осигури адекватна първа помощ и контрол върху най-често срещаните здравословни състояния, които могат да се усложнят при високи температури и повишена физическа активност. Това коментира още д-р Диян Господинов и дава конкретни насоки.

„В аптечката задължително трябва да присъстват антипиретици и аналгетици с доказан ефект, като парацетамол и нестероидни противовъзпалителни средства (напр. ибупрофен), които подпомагат овладяването на болка и треска. Добре е да носим и слънцезащитни кремове с високa UV защита. При слънчеви изгаряния и топлинни увреждания е препоръчително да имаме налични локални средства с охлаждащо и противовъзпалително действие, съдържащи алое вера, декспантенол или хидрокортизон в ниска концентрация, които подпомагат заздравяването на кожата и облекчават симптомите. Антисептици за локална обработка на рани, стерилни превръзки, бинтове и пластири са необходими за първична обработка на наранявания и предотвратяване на инфекции. При риск от ухапвания или алергични реакции се препоръчват антихистаминови средства за локална или системна употреба, както и адекватни медикаменти за лечение на анафилаксия при наличието на такава предразположеност“, казва специалистът и допълва, че важен компонент са средства за корекция на електролитния баланс, като изотонични разтвори или орални рехидратационни соли, които предпазват от дехидратация и електролитни нарушения, особено при продължително физическо натоварване и високи температури.

При хронични заболявания е задължително наличието на предписаната терапия и копия на медицинските документи, както и средства за мониторинг като апарати за кръвно налягане и термометри. „Такъв подход гарантира, че при възникване на най-често срещаните летни здравословни проблеми ще имаме адекватен ресурс за своевременно и ефективно реагиране, минимизирайки риска от усложнения“, уверява лекарят.