30 000 нови проби бяха внесени в арктическото хранилище на човечеството на Полярния кръг.
Известно като „Денят на страшния съд“, то се намира в норвежкия архипелаг Свалбард, познат като Шпицберген. Страхът от заплахата от войни и изменението на климата карат държавите да се застраховат за продоволствената сигурност на света.
Устойчиво
Глобалното хранилище за семена на Шпицберген, разположено дълбоко в планината, за да устои на бедствия от ядрена война до глобално затопляне, стартира през 2008 г. като резервно копие за световните генни банки, които съхраняват генетичния код на хиляди видове растения. В него се съхраняват над 1 милион семена и са събрани над 13 000 години от човешката земеделска история. Находището е получило проби от цял свят и е изиграло водеща роля между 2015 г. и 2019 г. във възстановяването на колекциите от семена, повредени по време на войната в Сирия. А сега в хранилището се влагат проби, изпратени от палестинските територии.
В ледения бункер има и голяма колекция от български семена. Те се изпращат ежегодно от банката за растителни култури, която е част от Института по растителни и генетични ресурси в Садово, където днес се съхраняват 60 хиляди образци от семена на 2670 растителни вида – културни или диви форми. Банката е най-голямата в Югоизточна Европа.
Защита
„Промените в климата и конфликтите застрашават инфраструктурата и оказват влияние върху продоволствената сигурност за над 700 милиона души в повече от 75 страни по света“, каза в изявление изпълнителният директор Щефан Шмитц от Crop Trust през изминалата седмица.
Сред новите депозити е първият принос на Боливия, направен от 400-годишния Universidad Mayor Real y Pontificia de San Francisco Xavier de Chuquisaca и събран от около 125 фермерски семейства от местните общности.
„Този депозит надхвърля опазването на културите; става въпрос за защита на нашата култура“, каза в изявление координаторът на проекта на финансираната от Норвегия организация „Биоразнообразие за възможности, поминък и развитие“ в Боливия.
Чад, друг новодошъл, депозира 1145 проби от сусам, ориз, царевица и сорго - всички адаптирани към климата на страната и от решаващо значение за развитието на култури, които могат да издържат на повишаване на температурите и непостоянни валежи.
Общо повече от 30 000 нови проби от 21 страни, включваха и семена от зеленчуци, бобови растения и билки от Съюза на комитетите за земеделска работа в окупираните палестински територии.
Разположен на слабо населен остров по средата между континентална Европа и Северния полюс, камерите на трезора се отварят само два или три пъти годишно, за да се ограничи влиянието на външния свят.
Проби от милиони семена се съхраняват вътре.