С амо жена, която е раждала, знае какво му е на мъж с температура 37,5°, гласи брадат виц.
Популярно схващане е, че когато видят такива показатели, мъжете вече пишат завещание, докато жените със същите, че и по-тежки симптоми не променят изобщо обичайния си начин на живот. В чужбина дори има специален термин man cold, който иронично описва ужасна болест, която неизбежно води до смърт, ако пациентът не лежи на дивана, не гледа телевизия и не получава храна в леглото.
Въпреки преобладаването на този образ в масовото съзнание няма много научни доказателства за феномена.
В стар експеримент учените набират 1700 мъже и жени и им инжектират вирус, който причинява симптоми на настинка. Доброволците в експеримента са помолени да оценят тежестта на симптомите си по 10-степенна скала. В същото време лекарите проверяват здравето на участниците, използвайки обективни параметри: измерват телесната температура, оценяват количеството на секрета от носа и възпалението на сливиците.
Преувеличение
Фокусирайки се върху реалните симптоми, учените изчисляват, че сред мъжете 19,9% от участниците преувеличават тежестта на състоянието си, а сред жените - само 14,2%. Това обаче е само едно проучване, проведено преди повече от 20 години.
Авторите на друга, по-модерна научна работа напротив, опровергават съществуването на такъв „стандарт“. Учените са анкетирали повече от 2,7 хиляди души от 14 европейски града и са установили, че 74,7% от болните жени и само 66,5% от мъжете съобщават за дискомфорт от настинка. Освен това е установено, че жените са по-склонни да използват лекарства за облекчаване на симптомите. Например те приемат фармацевтични лекарства за температура, хрема и болки в гърлото или използват традиционни методи като чай с мед и лимон.
Теории
Единственият метод за „лечение“, който мъжете използват по-често от жените, е алкохолът. По време на настинка 18,9% от участниците и само 8,6% от участниците са използвали етанол по един или друг начин. Въпреки че си струва да се отбележи, че нито разтриването с алкохол, нито дори приемането му през устата се считат за доказани начини за ускоряване на възстановяването.
Авторите също са се опитали да обяснят защо жените са по-склонни да съобщават за страдание от мъжете. Има няколко теории за това:
- Жените са по-чувствителни към своето физическо и емоционално състояние. И ако обърнат внимание на симптомите, те вероятно ще се усетят по-остро.
- Домакинската работа и грижите за децата обикновено се извършват от жени, така че за тях може да е по-трудно да намерят време за почивка, когато са болни. Очевидно, когато сте заети с домакинска работа, симптомите се усещат по-остро, отколкото ако просто лежите на дивана.
- Социалните норми не позволяват на мъжете да показват слабост и уязвимост. В същото време жените могат и дори трябва да ви уведомят, ако се чувстват неудобно.
Възможно е също така жените като цяло да понасят по-зле вирусните инфекции. Например според едно проучване по време на грип те изпитват симптоми по-често и в по-голям брой от мъжете. Вярно е, че в този експеримент не са участвали толкова много хора и състоянието е оценено от самите субекти, а не от лекари, което може да повлияе на резултатите.
Авторите на друго изследване предполагат, че разликата във функционирането на имунните клетки при мъжете и жените зависи от половите хормони и се променя през целия живот. При жените в репродуктивна възраст имунният отговор на проникването на патогени е по-силен, отколкото при мъжете, а също така има по-висока активност на В и Т лимфоцитите, които запомнят и унищожават нашествениците.
Може би е така, защото една жена по време на бременност може да прехвърли антитела срещу определени микроби на плода през плацентата или да направи това по време на хранене чрез кърмата.
Въпреки това дори ако лимфоцитите бързо унищожат нашествениците, жената ще претърпи възпалителен отговор и ще се почувства зле по време на тази битка. Ще страда ли и ще се оплаква? Най-вероятно да. Въпреки че това като че ли зависи повече от нейните лични качества и опит.
Противоречия
Както вече стана ясно, имаме две изследвания, които си противоречат, и въз основа на тях е невъзможно да се направи еднозначно заключение. Освен това научните изследвания са използвали анкети за оценка на симптомите и този инструмент невинаги предоставя обективни данни. В крайна сметка чувствата на човек се определят не само от реакцията на тялото към вируса, но и от характеристиките на възприятието.
Вероятно всеки от нас познава мъже и жени, които страдат от тежък грип и прекарват болестта на крак, както и хора от двата пола, които веднага използват случая да си останат вкъщи, преувеличавайки симптомите.
Може би поведението по време на заболяване зависи повече от характера на конкретен човек, неговите навици, семейна среда и личната реакция на организма към вирусите.
*Автор: Цвета Дилова