0

С поред метеоролозите през октомври на Слънцето ще се появят няколко магнитни бури, чието въздействие ще се усети и на Земята. Метеоролозите казват, че те ще бъдат с различна интензивност в началото, средата и края на месеца.

Кога да очакваме магнитни бури през октомври?

  • 3 - 4 октомври - слаба магнитна буря;
  • 5 - 6 октомври - мощна магнитна буря;
  • 17 октомври - магнитна буря със средна мощност;
  • 22 - 26 октомври - слаба магнитна буря.

Какво е магнитна буря?

Магнитните бури са реакцията на магнитосферата на внезапни удари и натиск от слънчевия вятър. Поради слънчевите изригвания, магнитният щит на Земята просто започва да трепери и да се колебае, което засяга цялото поле на Земята и съответно хората. Те продължават от няколко часа до няколко дни, а тяхната интензивност пряко влияе на нашето благосъстояние и настроение.

Възможно е метеочувствителните и хронично болни хора да изпитват дискомфорт. В съчетание с горещото време тези явления могат да повлияят върху общия жизнен тонус. Възможни са и прояви на световъртеж, главоболие и мигрена, с чувство на натиск в главата.

Различни изследвания показват, че геомагнитните бури могат да причинят и депресия, безсъние и някои други неразположения.

Освен това те влияят на електрическите импулси, които имат ключова роля за сигналите в мозъка. Освен промяна в кръвното налягане, магнитни бури могат да повишат новото на адреналина и да доведат до нарушения на кръвотока.

G2 – Умерена (средна) буря. Въздейства върху електрическите системи и електропреносната мрежа, астронавтите в околоземна орбита и сателитите, нарушения в радиокомуникациите.

G3 – Силна буря. Влияе отрицателно и може да причини повреда на електронните устройства, електропреносната мрежа, орбиталните сателити, GPS навигацията, смущава радиокомуникациите.

G4 - Много силна буря! Смущения и прекъсвания на електричеството, комуникациите, GPS навигацията, повреди в електронни и електрически уреди, опасност за хората и системите в Международната космическа станция.

G5 - Екстремна геомагнитна буря. Срив на електропреносната мрежа, комуникациите, орбиталните сателити, риск за живота на астронавтите в околоземна орбита и т.н.