0

Р ъководител на специализант ще може да се става с тригодишен стаж след придобиване на стаж, а не пет, както беше досега. Това е записано в проекта на Наредбата за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

Изискването за посочения стаж по специалността обаче към момента в някои случаи създава затруднения при определяне на ръководители - най-вече в лечебни заведения - бази за обучение, които са ситуирани извън големите областни центрове, както и по дефицитни специалности, при които броят на специалистите в страната не е голям.

ЧЕСТИТО: Вдигат стажа и възрастта за пенсия!

Отчитайки, че в голяма степен работещите на тази позиция изпълняват по-скоро административни функции, Министерството на здравеопазването счита, че изискуемият минимален срок за стаж след придобиване на специалността може да бъде намален на 3 години, без това да се отрази негативно върху изпълнението на вменените им функции. 

Специалност

По предложение на Сдружението на медицинските университети в Република България е предвидено създаване на нова неклинична специалност „Регулация, организация и икономика на медицинските изделия“ със срок на обучение 2 години, която да бъде предназначена за лекари, магистър-фармацевти, юристи, икономисти, химици, биотехнолози, биолози.

В наредбата е предвидено периодът да бъде 10 години, за да се даде възможност за това време да се обучат необходимите специалисти, които да могат да бъдат включени в комисията за държавен изпит за специалност с оглед изискването те да имат трудов стаж по специалността поне 5 години. 

С ПЪЛНИ ДЖОБОВЕ: Това са най-богатите пенсионери!

Тъй като специалностите Икономика на здравеопазването, Медицинска биохимия, Радиационна хигиена, Радиобиология, Токсикология, Анализ на лекарствените продукти и Организация и икономика на фармацевтичното производство могат да бъдат придобивани от лица с медицинско и от лица с немедицинско образование, се прецизира тяхното място в номенклатурата на специалностите – в раздел VIII. Специалности за лица с висше медицинско или немедицинско образование.

По предложение на Националния център по радиобиология и радиационна защита се разширява обхватът на 5 лица с немедицинско образование, които могат да придобиват специалност „Радиационна хигиена“, с лица с квалификация в областта на общото инженерство.