0

Р екорден скок на цените на златото, петрола и газа заради войната в Украйна. Цените на петрола надхвърлиха 100 долара за барел. Това става за първи път от 2014, когато Русия анексира Крим. Цената на газовите фючърси в Европа скочи до 1400 долара за куб.м. Вчера цената беше около 1000 долара. Това е ръст с 35% само за час от началото на търговията.

А акциите на борсите по света се сринаха, след като руският президент Владимир Путин обяви „военна операция” в Украйна. Борсите търпят срив от началото на тази седмица, след като в понеделник вечер Кремъл призна двата отцепили се региона в Източна Украйна, а по-късно изпрати „миротворци" в тях. Златото и японската йена, определяни като „сигурни убежища за инвеститорите", също скочиха драстично.

Доларът се повиши с повече от шест процента спрямо рублата, която в последните седмици се срина заради опасенията от санкциите върху руската икономика. Московската борса съобщи, че е спряла търговията на всички пазари. Възобновяване ще има на по-късна дата.

Цените на пшеницата достигнаха рекордно високи стойности в европейската търговия днес, след като Русия започна инвазия в Украйна, съобщиха за АФП анализатори и търговци. Украйна и Русия са два от най-големите производители на пшеница в света, която се търгуваше по 344 евро (384 долара) за тон на платформата Euronex. Европейските фондови пазари се сринаха, след като Русия започна инвазия в Украйна, предизвиквайки паника на търговските борси.

Цените на алуминия и никела в Лондон се покачиха до многогодишни върхове тази сутрин, предаде АФП. Основните опасения са за прекъсване на доставките след началото на военните действия в страната.

Алуминият с тримесечен договор за доставка се покачи с 2,1% на Лондонската метална борса, след като по-рано се повиши до над 13-годишен връх от 3350 долара. Референтният никел се повиши с 1,6%, като по-рано достигна връх от август 2011 г.

Междувременно Централната банка на Украйна забрани купуването на чуждестранна валута на междубанковия пазар в страната и фиксира курса на гривната, обяви гуверньорът Кирило Шевченко, цитиран от Ройтерс. Продажбите на чуждестранни валути засега няма да бъдат спирани, допълни той. Банката освен това забрани тегленето на чуждестранна валута и ограничи тегленето на пари от сметки до 100 000 гривни дневно.

По думите на Шевченко банковата система в страната работи нормално, банките са отворени и функционират. Банката освен това забрани трансакциите по сметки от и до руски субекти, както и издаването на електронни пари и попълването на електронни портфейли. Шевченко посочи, че банката ще направи всичко необходимо, за да осигури гривни на банковата система без ограничения и ще рефинансира банкови дългове до една година без ограничение на сумите.

По-рано днес българският енергиен министър Александър Николов излезе с изявление във връзка с доставките на газ от Русия за България, за които твърди, че няма забавяне. "Доставките към момента са нормални, няма забавяне, но това не означава, че това няма да се промени", каза Николов.

Междувременно рублата падна до най-ниските си нива в четвъртък и руската централна банка обяви, че ще се намеси на валутния пазар, след като президентът Владимир Путин нареди на руските сили да нахлуят в Украйна, ход, който се очаква да предизвика нови сурови санкции срещу Москва, предава Ройтерс.

Руската рубла се понижи с 3,8% до 84,27 спрямо долара към 11:30 часа българско време, след като по-рано достигна рекордно ниско ниво от 89,60 при силно волатилна търговия. Спрямо еврото рублата загуби 3,2% до 94,55 рубли за едно евро, като по-рано достигна най-ниското ниво от 101,03 на междубанковия пазар. Централната банка може да облекчи натиска върху рублата, тъй като нейните златни и валутни резерви са близо до рекордно високи нива от близо 640 милиарда долара, казват анализатори.