0

Ч етири организации обявиха бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки в четвъртък – 13 февруари. Координатор на инициативата е Велизар Енчев, бивш посланик на България в Хърватия.

Четирите организации, които призоваха членовете и симпатизантите си да не пазаруват, са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. Акцията е подкрепена и от бившия омбудсман Мая Манолова.

Очакваме българското правителство да застане зад потребителите, а не зад търговските вериги. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800 000 пенсионери, които живеят под прага на бедността, така и за работещите бедни в България, смятат от организациите. И питат защо един и същи продукт в една и съща търговска верига има по-високи цени у нас, отколкото в същата търговска верига в Германия, Австрия, например.

Паралелно с обявения протест, слухове в социалните мрежи твърдят, че хипермаркетите готвят ответен удар, като свалят цените на някои от продуктите си наполовина, дори и до 60%.

От сдружението за модерна търговия излязоха с остра позиция по темата за цените на храните. Според организацията се прави опит за „очерняне на светлия бизнес и въвличането му в политически борби”.

"За пореден път определени фактори в държавата се опитват да въвлекат търговските вериги на дребно в България в политическите си борби. Не прави чест на водещи представители на политически партии и висши държавни лица да манипулират общественото мнение с абсолютно неверни твърдения относно:

Ръста на цените и на инфлацията, която е на най-ниското си ниво от три години насам. Баснословни печалби в търговията на дребно, каквито нито независими външни одитори, нито държавните органи са установили досега. Пазарното поведение на големите търговски вериги, което напълно съответства на разпоредбите на ЗЗК по отношение на забранени споразумение, решения и съгласувани практики, потвърдено и с Решение на КЗК №АКТ-81-23.01.2025 г.", пишат от сдружението за модерна търговия.

 "Едва ли е случайно, че всичко това се случва в момент, в който държавата ни е на прага да покрие инфлационния критерий за еврозоната, правят се опити да бъде подготвен реалистичен държавен бюджет с минимален дефицит, което ще бъде своеобразен тест за правителството, и се подготвят избори на членове на редица регулаторни органи", пишат още от сдружението.

На този фон желанието за уронване на престижа не само на определени пазарни участници, но и на някои държавни институции (най-крещящият пример е натискът върху екипа на НСИ) е особено вредно и опасно.

Членовете на Сдружението за модерна търговия заявяват, че ще продължат да предоставят стоки и услуги на конкурентни цени и с грижа за потребителите така, както са го правили винаги досега.

Призивите за бойкот от последните седмици тълкуваме като призиви за бойкот на честния, прозрачен и отговорен бизнес – значителен инвеститор, изряден данъкоплатец и топ работодател.

Припомняме, че модерната търговия допринася за над 8% от БВП на страната и създава работни места в редица сфери – от земеделието и производството, през логистиката и транспорта до охранителната дейност, рекламата и маркетинга.

Модерната търговия е в основата на конкуренцията и устойчивото развитие в Европа, като работи в подкрепа на разнообразни индустриални екосистеми и доставя на различните общности огромно разнообразие от продукти и услуги. Браншът е ключов фактор за възстановяването на икономиката на ЕС и в развитието му през следващите години, като според прогнозите в България ще бъдат инвестирани 1,3 милиарда евро в три основни направления – дигитализация, устойчиво развитие и умения.