Е втин внос на потребителски стоки от Китай и Виетнам, включително дрехи, и евтин бензин.
Това са двата индиректни ефекта, които се очакват на първо време от въведените от американския президент Доналд Тръмп мита, засягащи на практика целия свят, прогнозират икономисти.
Икономистите и бизнесът очакват митата, ако Тръмп не се отметне от тях, да реорганизират веригите на доставки по цялото земно кълбо. Износителите ще търсят алтернативни пазари за стоките си и част от предназначената за САЩ продукция ще се преориентира към други страни, включително ЕС и България. Като дългосрочен ефект обаче се очаква спад в икономическата активност, според някои икономисти дори глобална рецесия и именно това е причина котировките на петрола да реагират на международните пазари в посока надолу.
Котировки
„Петролът сорт „Брент“ се срина с 15% от 75 долара до приблизително 64 долара. Но не би трябвало да се радваме на такива ефекти, защото вредите в глобален план ще са много по-съществени, отколкото това, че на по-ниска цена ще заредим резервоара си“, коментира пред „Телеграф“ новият шеф на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев.
Новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, влязоха в сила от 5 април. Американското правителство въведе универсална митническа ставка от 10% за всички стоки, независимо от коя страна се внасят.
От днес обаче влизат значително по-високи тарифи, наречени от президента на САЩ реципрочни, за редица държави, в зависимост от търговския дефицит на Щатите с всяка от тях. За ЕС и България ставката е определена на 20 на сто.
Има пространен списък от 37 страници с изключения. За стоките в този списък ще се прилага базовата ставка от 10 на сто. Тук влизат някои фармацевтични продукти, сплави, медни продукти, дървесина, някои категории мебели и много други. А за друг специфичен кръг от стоки - стомана, алуминий и стоки от тях, както и авточасти за автомобили, продължава да се прилага въведеното по-рано мито от 25 на сто.
Това е най-агресивната стъпка, предприемана досега във воинствената търговска политика на Тръмп, някои я определят направо като търговска война. Последиците ще се усетят по целия свят.
Анкети
Бизнесът у нас тепърва ще оценява какви отражения ще има тази мярка. Работодателските организации като АИКБ са пратили анкетни карти на членовете си с въпроси за това какви ефекти очакват от митата, прогнозират ли спад на производството си и съкращения на персонал.
За България прекият удар ще бъде върху фирмите, които изнасят директно на американския пазар. Последици ще има и за износителите към ЕС, чиято продукция влиза в краен продукт, предназначен за Щатите. Такива са например заводите за авточасти у нас.
По предварителни данни за 2024 г. нашият директен износ в САЩ възлиза на малко над 2 милиарда лева. Вносът ни от Щатите пък е за 822 милиона, тоест имаме положително търговско салдо от около милиард и двеста милиона лева. „Въвеждането на такива мита означава, разбира се, по-ниска конкурентоспособност на нашата продукция. Данните отпреди 2 г. сочат, че с най-голям дял в нашия износ са различни измерителни и контролиращи инструменти и уреди и части за тях, както и оптика.
С по-малък дял са електрически машини и апарати и части за тях. Тези три групи заемат дял от порядъка на 35% в нашия износ за САЩ. В по-малка степен имаме експорт на маслодайни семена и етерични масла, изделия от алуминий и мед, фармацевтични продукти. Това са най-пряко засегнатите групи стоки“, обясни Румен Радев. Една част от износа ни за ЕС също ще бъде засегната. Това са най-вече частите за автомобили, предназначени за американския пазар. За тях важи по-рано въведеното мито от 25 на сто.
Косвени
Очакват се обаче и косвени ефекти от въведените от Тръмп мита. Първо, вследствие на паниката и неизвестността, ще се понижи инвестиционната активност, което ще намали търсенето на инвестиционни стоки. Това ще удари по родните производители на продукция, предназначена за вграждане в крайни машини и оборудване.
Другият индиректен ефект е, че износителите по целия свят ще започнат да си търсят нови пазари. „Ние също ще бъдем обект на ухажване за стоки, които няма да бъдат реализирани на американския пазар. Дали ще бъдем залети с евтина продукция е трудно в момента да преценим. Но при всички положения ще има преориентиране на стоки, които ще отидат в ЕС и ще дойдат и при нас. Очаква се това да бъдат преди всичко потребителски стоки от Източна Азия – от Китай, Виетнам и т.н., и по-малко инвестиционни“, коментира Румен Радев. Вносът на евтина продукция пък ще притисне родните производители.
Според Румен Радев ответните мерки срещу митата на Тръмп трябва да бъдат много внимателно обмислени. „Докъде ще стигнем с такъв подход на протекционизъм с митнически бариери? След 250-300 години на постепенно глобализиране на световната търговия сега се връщаме към изключителна сегрегация и сегментация. Това е много голямо предизвикателство“, добави шефът на АИКБ.
Бензинът още надолу
Цените на петрола в понеделник се устремиха към 4-годишно дъно. Вчера котировките се повишиха с 1%, възстановявайки се след сериозните разпродажби през последните сесии, породени от опасенията, че митата на Доналд Тръмп могат да намалят търсенето и да доведат до глобална рецесия, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта „Брент“ поскъпнаха с 1,2% до 64,98 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 1,3% до 61,49 долара за барел.
Между 10 и 14 дни са необходими, за да се отразят сегашните ниски котировки на петрола за на цените на горивата у нас, коментира пред „Телеграф“ шефът на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.
Светослав Бенчев
По думите му е трудно да се прогнозира дали котировките ще се задържат на сегашното си ниско ниво и колко ще струва бензинът на бензиноколонките у нас. „Зависи главно от това каква ще се случи с митата, дали Тръмп ги използва като метод за преговори, или наистина е решил да ги задържи за по-дълго време. Ще стане нещо като санкциите срещу Русия – ще има шок и после нещата ще се наместят“, посочи Бенчев.
Още от края на февруари горивата у нас поевтиняват, следвайки тенденцията за спад в котировките на петрола – заради решението на ОПЕК+ да вдигне добива и заради очакването за въвеждане на митата от Тръмп. Средната цена на бензин А95 вчера бе 2,52 лева за литър – с 11 ст. по-ниска спрямо месец и половина назад.
Облагаме най-продаваните стоки от САЩ с 0%
Американският президент определи митата като реципрочни, тоест като ответна мярка на облагането на американския износ за другите държави.
Той дори показа таблици, според които ЕС облага щатската продукция със ставка 39%.
Тръм и таблицата му с неверни данни за мита
Справка, направена от Агенция „Митници“ обаче показва, че митата, с които ЕС, съответно България, облага топ 10 на най-внасяните американски стоки, са 0%, като изключение са само автомобилите, за които ставката е 10 процента.
Освен автомобили другите най-внасяни стоки са: нефтен газ и други газообразни въглеводороди; въздухоплавателни превозни средства; нефтен кокс, нефтен битум и други остатъци от нефт; интегрални схеми и електронни микрокомплекти; предавателни апарати за радиотелефония, радиотелеграфия, радиоразпръскване; видеофони; автоматични машини за обработка на информация и техните единици; отпадъци и отломки от мед. Към момента за тях са прилагани нулеви ставки.
