0

Е дин милион българи стягат куфарите и тръгват на път за дългата почивка по Великден - около 850 000 избират дестинации у нас, а други 150 000 ще посрещнат празниците в чужбина.

ГОЛЯМОТО ПЪТУВАНЕ: Един милион стягат куфарите за празниците!

Специално в чужбина, по това време на годината цените обикновено са по-изгодни, тъй като все още не е започнал активният  сезон, а големите тълпи от туристи все още не са пристигнали.

Pixabay

Топлото пролетно време, понякога достигащо летни стойности на температурите, допринасят за приятно изживяване, коментират от онлайн платформата за организиране на пътувания – eSky.bg, пише "Марица".

Великденските празници по традиция са време, в което нашенецът хуква по почивки, сливайки къси отпуски с празничните неработни дни.

Тази година не прави изключение.

Ето къде ще забегнат българите тази пролет:

Италия

.

 .
Pixabay

Най-предпочитаната дестинация за пътуване около Великден се оказва Виена.

Средната цена на двупосочен самолетен билет е около 133 евро.

24% от българите избират австрийската столица  своя city break или по-дълга почивка през месец май, сочи анализа на платформата.

Около Великден туристите от България прекарват средно по 6 дни във Виена и заплащат средно по 133 евро за двупосочен самолетен билет.

За 24 май те прекарват средно по 3 дни във Виена и отделят по 112 евро.

На второ място е Рим като предпочитана дестинация. Близо  20% от българите избират дрвения град за почивката си на пролет.

Най-много българи всъщност летят до италианската столица за 24-и, като заплащат средно по 132 евро за самолетен билет в двете посоки и прекарват по 4 дни там.

По-скъп е билетът обаче за пътуване до Рим около Великден – средно 150 евро. 

Друг любим град за нашенеца е Милано, но той се нарежда на четвърто място след емблематичната Барселона в Испания. За великденско пътуване в столицата на модата българите плащат средно по 148 евро и прекарват по 7 дни. Цените на двупосочните билети са сравнително по-евтини за дългия уикенд около 24 май – 87 евро.   

Испания

Pixabay

Любим испански град отново е в челната тройка, като 15% от сънародниците ни избират Барселона за своето майско приключение.

За Великден българите прекарват там средно по 5 дни и заплащат по 219 евро за самолетен билет.

От анализите става ясно, че краткият city break в Барселона около 24 май излиза по-изгодно и цената на двупосочния самолетен билет е 131 евро. 

Унгария и Франция

Pixabay

Следващи в класацията са Будапеща (11%) и Париж (10%). Средната цена на двупосочен самолетен билет до Будапеща за майските празници е 96 евро.

Българите, които пътуват за Великден до Париж, заплащат средно по 240 евро и прекарват по 5 дни там. Цената за пътуване в края на месец май е около 193 евро за двете посоки. 

Дания

Pixabay

 Последно място в класацията заема датската столица Копенхаген, като 6% от българите ще го посетят за празниците, заплащайки средно по 90 евро за двупосочен билет. 

Планиране на пътуванията

Ранното планиране на пътувания се завърна като тренд след стабилизирането на туристическата индустрия.

Българите вече не разчитат на last minute оферти и планират пътуванията си все поотрано.

От анализа на eSky.bg става ясно, че по-рано се планират пътуванията покрай дългия уикенд около 24 май – между два месеца и половина до почти три месеца.

Малко по-спонтанно сънародниците ни планират великденските си пътувания, въпреки че са с по-дълга продължителност.

Най-отрано те резервират пътуванията си до Барселона – почти 2 месеца и 10 дни, а най-късно до Будапеща – месец и половина.

Оказва се също, че самолетните билети са значително по-достъпни за пътуване по случай Деня на българската писменост и култура в сравнение с разходите за пътуване по време на Великден и Гергьовден.

Въпреки че остава по малко от месец до дългия уикенд покрай 24 май, все още българите могат да резервират изгодни пътувания.

City break пакетите за Барселона са на цени от 406 евро за полети +3 нощувки в 3-звезден хотел в центъра.

За City break пакет в Рим пък са необходими около 327 евро за полети +2 нощувки в хотел близо до центъра на града.  

Както се казва - какво му плащаш, само празници да има...